Teraz jest środa, 13 listopada 2019, 16:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 monitor lcd w montażu 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post monitor lcd w montażu
Zamierzam zakupić monitor LCD.Mam już dosyć wysiadjącego mi wzroku i bólów głowy od ciągłego wlepiania wzroku w CRT. Tylko, że nie wiem co kupić, dobrze by bylo żeby miał w miarę dobre parametry. Ktoś może pracuje na LCD? Lepiej zakupić mniejszą 15 z jasnością powyżej 300cd/m czy wiekszą 17 z 250 lub 290. Czy monitory Balinea warte są zaoszczędzenia tych 300-400 pln? Jak istotna jest w montażu i w ogóle szybkość reakcji?

niedziela, 12 września 2004, 15:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Szybkoć reakcji nie ma obecnie większego znaczenia, gdyż monitory są i tak "szybsze" niż ludzkie oko.
O Belinei zapomnij, te monitory (jeszcze wtedy CRT) kilka lat temu były beznadziejne i takie pozostały nawet w wersji LCD - szkoda kasy.
Lepiej kup 17" o nieco słabszej janości - i tak tego nie zauważysz.
"Ekonomicznie" polecam monitory Philips. Sam używam chyba od dwóch lat tych monitorów, przy okazji mając dostęp do innych. Po malutku "dorobiłem" się 19" i jestem ciągle zadowolony. Jak masz więcej kasy to kup Sony lub Iiyame.

Ostatnio edytowano środa, 15 września 2004, 12:22 przez Matrix, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 12 września 2004, 23:10
Stały bywalec
Stały bywalec

Dzięki. A co myslisz o monitorach firmy ACER, w sumie nie znam tej firmy zbyt dobrze ale wygląda na sensowną i 17" mają nie za drogie,

http://www.acer.pl/acereuro/page3.do;js ... =290254013

A jak ważne jest wejście cyfrowe? Czy monitor z jasnością 350 cd/m bez DVI będzie na pewno lepszy od 250 cd/m z wejściem cyfrowym DVI?

wtorek, 14 września 2004, 13:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post re...
Witam,
Obecnie pracuję na 2 panelach firmy iiyama. Są to 15" E383-W.
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=13017
Sprawują się wyśmienicie. Pracowałem na ACERze 17" AL1731 (zbyt rozmazane czcionki) oraz na LG 1710B, który uważam, za bardzo dobry panel LCD. Niezły obraz, wejście DVI, dobra cena. W obecnej chwili jest już jego następca - 1720B, oraz 1730B.
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=12464
Czas reakcji matrycy nie ma przy obróbce video większego znaczenia.
Za to praca w dualu (na 2 panelach) znacznie podnosi komfort obsługi w takich programach jak EDIUS czy Premiere Pro.
Nie ma się co zastanawiac. Jeżeli Cię tylko stac, to kupuj panel LCD.
Pozdrówka.

wtorek, 14 września 2004, 14:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Firmę Acer znam raczej od strony stosunkowo ekonomicznych notebooków, ale monitora LCD nie widziałem żadnego na oczy, więc się nie mogę wypowiadać.
A czy monitor z 350 cd/m będzie lepszy czy gorszy od monitora z 250cd/m, ale z wejściem cyfrowym to ci nie odpowiem jednoznacznie, bo zależy jakie monitory będziesz porównywał. Resztę patrz w moim poście wyżej.
Generalnie mając do czynienia z dużą ilością ludzi pracujących na panelach, głównie grafików, inżynierów, architektów - wyłaniają się wg mnie trzy klasy sprzętu: 1) Iiyama, NEC, Sony, 2) LG, Philips, Samsung, 3) reszta. Niestety dotyczy to tych najpopularniejszych na rynku producentów. Jest jeszcze cała masa innych, którzy mogą się klasyfikować w poszczególnych grupach, ale ja nie miałem z nimi styczności.

wtorek, 14 września 2004, 14:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Szybkoć reakcji nie obecnie większego znaczenia, gdyż monitory są i tak "szybsze" niż ludzkie oko. "
Absolutna nieprawda. Niestety nawet najszybsze matryce ciagle maja minimalne braki w tej kwestii, wiec ciagle wystepuje efekt smuzenia przy bardzo szybko zmieniajacych sie scenach. Jednak przy wideo akurat nie jest to krytyczny parametr, wiec wszystko szybsze niz jakies 25 ms bedzie sie nadawac. Za to nie generalizowalbym jakosci paneli po firmach jak to robi Matrix, bo roznice miedzy modelami sa olbrzymie. Wszystkie duze firmy posiadaja w ofercie zarowno bardzo dobre panele, jak i te ekonomiczne. Mnogosc modeli jest spowodowana niedoskonaloscia (niestety) odwzorowania barw i szybkoscia reakcji matryc, stad rozne modele do roznych zastosowan. Jesli chcesz sie dowiedziec wiecej poczytaj jakies testy i opracowania. Polecam np. te z tomshardware

wtorek, 14 września 2004, 22:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Konkretne modele mają to do siebie, że szybko zamieniają je następne, więc chłop może nie zdążyc zakupić modelu, który akurat firma np. HiVision zrobiła i jest nieco lepszy niż akurat w tym czasie model NECa, który na "nieszczęście" jest jeszcze droższy.

A że firmy mają różne modele to i owszem, ale same wyświetlacze nie różnią się od siebie za bardzo. Proszę Cię podaj mi dwa modele jednego producenta, które znacząo odbiegają od siebie jakością :?:

Podział, kóry podałem jest oczywiście mocno umowny i subiektywny, ale wyłania mi się na podstawie tego jacy klienci i jakie monitory kupują oraz jakie mają o nich zdanie. A największym wyznacznikiem tej opinii i tego podziału jest fakt, po jakie monitory klienci wracają dokupując je do firmy, szczególnie dokonując wcześniej różnych zakupów. Najczęściej kupowane są monitory z grupy 2) i to raczej przez klientów, którzy nie mieli zbytniego doświadczenia z panelami LCD lub poprostu nie mają za dużo kasy. Jednak jeśli dla klienta istotna jest jakość to mimo wyższej ceny kupuje monitory z grupy 1). Ale zaznaczam - to jest moja subiektywna ocena rynku, który mam okazję obserwować.

A co do szybkości rekacji - to nie ma chyba już w sprzedaży modeli z czasem reakcji dłuższym niż 25 ms. Jeśli oko ludzkie ogląda film z 25 klatkami na sek i nie widzi ich jako osobnych zdjęć tylko jako film, więc jak może zaobserwować smużenie przy czasie reakcji matrycy na poziomie 25 ms :?: Ja przynajmniej nie widzę 8O

środa, 15 września 2004, 12:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Proszę Cię podaj mi dwa modele jednego producenta, które znacząo odbiegają od siebie jakością"
? az tak trudno znalezc? prosze bardzo: iiyama e430 i h430, samsung SM710N i SM173P... zreszta lepiej poczytaj:
http://www.tomshardware.pl/display/20040609/index.html i
http://www.tomshardware.pl/display/20040326/index.html
tam jest troche podstaw teoretycznych o panelach lcd, oraz ich testy (czy wiarygodne to juz sam musisz ocenic)

Szybkosc reakcji przy wideo nie jest elementem kluczowym (bardziej liczy sie nasycenie czerni, kontrast, jasnosc, inerpolacja..), za to dosyc wazna jest w grach komputerowych (FPP), szczegolnie jesli ktos odroznia czy gra z predkoscia 30 kl/s czy z 100 kl/s.

środa, 15 września 2004, 14:51
Stały bywalec
Stały bywalec

Dzięki wszystkim za dyskusję. To ja może teraz konkretniej, wacham sie pomiędzy modelami:

17" Samsung SM-710N silver-black (bez pivota)
17 cali LCD (1280 x 1024), plamka 0.264, 81 kHz (75 Hz), jasność 300 cd/m2, kontrast 600:1, 16.2 mln kolorów, złącze D-Sub (15 pin), kąty widzenia 160/160, TCO`99, czas reakcji 12ms, bez funkcji pivot

17" NEC AccuSync 71VM black
plamka 0.264 mm, 1280 x 1024 @ 75 Hz, kontrast 450:1, jasność 250 cd/m2, złącze D-sub 15-pin, kąt widzenia 160/140 stopni, kolor czarno-srebrny, wbudowane głośniki

17" e-yama 17JN1 silver
17" aktywny panel LCD, cyfrowy TN Wide Angle, odstęp pikseli poziomo/pionowo= 0,264mm, maks.1280x1024/75Hz, kąt widzialności: H=140o,V=130o; OSD, TCO 99 i MPR III, czas reakcji 25 ms, kontrast 450:1, jasność 300 cd/m2, kolor srebrny

lub Samsung 710V, NEC 1701,1703M,

Badyl coś wspomina o samsungu 710N? Wspomnienie dobre czy złe, bo we wskazanych artykułach nie ma samsunga 710N.

środa, 15 września 2004, 18:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Sorry Badyl, ale post dotyczy zastosowania paneli LCD w montażu wideo, więc podtrzymuję wszystko co wcześniej napisałem.

Testy porównawcze monitorów są testami subiektywnymi. Fakt produkowania monitorów dla różnej klienteli nie zmienia mojego zdania, co do klasy sprzętu danego producenta. Poprostu choćby nie wiem jak się BenQ czy HiVision starał i jaki model udałoby im się wyprodukować, to i tak większość modeli NECa czy Iiyamy będzie o niebo lepsza od pozostałych monitorów wcześniej wspomnianych producentów. I ja mam na myśli walkę pomiędzy "średnią modelową", a nie pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami. No ale zaprzestańmy tej dyskusji, bo i tak ocena należy do użytkownika.

Pafeu - najlepiej by było, aby wypowiedzieli się użytkownicy tych monitorów. Ja załączam ci linki z opisami i opiniami (subiektywnymi) paru uzytkowników.
http://sklep.benchmark.pl/pelny_12466.html
http://sklep.benchmark.pl/pelny_11389.html
http://sklep.benchmark.pl/pelny_9817.html

czwartek, 16 września 2004, 10:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

matrix: ja po prostu nie lubie generalizowania. wiem ze sa firmy lepsze i gorsze, ale czasem pojawiaja sie niektore modele urzadzen firm slabszych ktore bija w testach te "markowe". pamietaj tez ze przyjmujac swoja "srednia modelowa" pomijasz taki wazny dla wideo parametr jak jakosc odwzorowania kolorow (zalezny wlasnie od jakosci matrycy oraz technologii jej wykonania PVA/MVA/TN). chyba nie ma producenta ktory by nie posiadal w ofercie modeli rozniacych sie wlasnie rodzajem zastosowanej matrycy (do tego na rynku sa ich starsze i nowsze odmiany).
pafeu: co do tego samsunga, to nie uzywalem go osobiscie - wiedze opieram tylko na tym co przeczytalem.

czwartek, 16 września 2004, 14:55
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]