Teraz jest czwartek, 16 sierpnia 2018, 16:47

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Panasonic NV GS400 a SONY VX2100 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Panasonic NV GS400 a SONY VX2100
Witam wszystkich,
SONY VX2100 czy Panasonic NV GS400 oto jest pytanie które sobie zadaję.
Ogólnie rzecz biorąc odpowiedź zależy głównie od tego, jakie są oczekiwania , preferencje i portfel potencjalnego nabywcy. Bardzo ważnym jest również stosunek jakości i możliwości do ceny. Niewątpliwie potencjalny nabywca podejmie tym trafniejszą decyzję, im będzie posiadał więcej rzeczowych i prawdziwych informacji na ich temat. Może więc warto podzielić się doświadczeniami na temat mocnych i słabych punktów w/w kamer. Myślę, że VX 2100 ma już ugruntowaną pozycję na rynku i jest niewątpliwie bardzo cenionym przez wielu użytkowników modelem. Kamera NV-GS400 Panasonic tą pozycję sobie wyrabia, a w niektórych środowiskach już sobie wyrobiła - została bowiem nagrodzona przez EISA (European Imaging and Sound Association – Europejskie Stowarzyszenie Technik Audiowizualnych które jest prestiżową organizacją 50 pism z 20 państw Europy z dziedziny audio, wideo, foto i elektroniki samochodowej AV) tytułem Kamera DV Roku 2004/2005. Jak podają jurorzy “ważąc mniej niż 700g, jest pierwszą kamerą 3CCD powszechnego użytku z liczbą 1 mln pikseli przypadającą na każdy przetwornik, która osiąga zdumiewającą jakość obrazu panoramicznego 16:9, szczególnie dzięki wykorzystaniu całej ramki wideo, w powiązaniu z trybem pro Cinema i technologią rejestracji progresywnej 25p. Ta trójprzetwornikowa kamera ma potężny obiektyw Leica Dicomar z optycznym zoomem 12x (37,6 – 451 mm w aparacie małoobrazkowym) , optycznym stabilizatorem obrazu oraz mikrofonem stereo wysokiej jakości”. NV-GS400 jest także efektywnym aparatem cyfrowym z elektroniczną lampą błyskową. Do rejestracji zdjęć na kartach pamięci SD lub MMC wykorzystuje matrycę 4 mln pikseli". Dodatkowym atutem jest fakt, że jest kilka tysięcy zł. tańsza od swojej konkurentki. Kamerę tą można zaliczyć do nowości, w związku z czym brakuje trochę praktycznych opinii jak sprawdza się szczególnie w trudnych warunkach oświetlenia, nagłośnienia, na polu niezawodności itp. dlatego tym cenniejsze będą wypowiedzi nielicznej jak sądzę garstki jej użytkowników, o ile zechcą włączyć się do dyskusji. Interesuje mnie m. innymi sposób realizacji ustawień ręcznych tej kamery ( czy regulację przysłony, migawki, balansu bieli dokonuje się przez wejście do MENU ustawień, czy też bezpośrednio pokrętłami na zewnątrz kamery ). Niestety nie znam miejsca ( sklepu ), gdzie można byłoby osobiście porównać i wypróbować oba modele kamer, może komuś się to udało ? . W tej sytuacji pozostaje analiza opinii innych użytkowników, a także porównywanie parametrów technicznych. Poniżej przedstawiam niektóre z nich zebrane ze stron internetowych:

VX 2100 NV GS 400

Obiektyw SONY Leica Dicomar
Jasność obiektywu WIDE – TELE 1,6 – 2,4 1,6 – 2,8
Ogniskowa w trybie kamery ( k. 35 mm ) 43,2 – 518,4 45 – 540
Ogniskowa w trybie pamięci ( k. 35 mm ) 43,2 – 518,4 37,6 – 451
Minimalne oświetlenie 1 Lux 2 Luxy
Współczynnik zoomu optycznego 12 12
Balans bieli Auto,In-Out door,Manual
Liczba pixeli obraz ruchomy 400tys x 3 690tys x 3
Liczba pixeli zdjęcia 400tys x 3 990tys x 3
Stabilizator obrazu Optyczny
Gniazdo kart pamięci Memory Stick SD / MMC
Zapis filmów na kartę NIE MPEG4
Funkcja kamery internetowej NIE Motion JPG 320 x 240
Zdjęcia – ilość Mpixeli 1,2 4

GNIAZDA :
Wejście Audio TAK TAK
Wyjście Audio TAK TAK
Wejście I Link TAK TAK
Wyjście I Link TAK TAK
Wejście S-Video TAK TAK
Wyjście S-Video TAK TAK
Wejście Video TAK TAK
Gniazdo USB NIE 2,0 (mini B)
Mic ( stereo mini ) TAK TAK
AV mini Wejście-Wyjście ? TAK
Słuchawkowe (M3) TAK TAK
Gorąca stopka akcesoriów ? TAK

Jeśli do tabeli wkradła się jakaś nieścisłość, lub zabrakło jakiegoś istotnego parametru lub komentarza, to proszę o uwagi lub uzupełnienie, a przede wszystkim zachęcam do wymiany poglądów oraz cennych doświadczeń. Będę również wdzięczny za informację gdzie na Śląsku można zobaczyć w sklepie NV GS 400?, wszystkie sklepy które odwiedziłem oferują wyłącznie sprzedaż na zamówienie.
Pozdrawiam wszystkich zarówno z „klubu” SONY, jak i „Panasonic”.

czwartek, 9 września 2004, 17:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ostatnio edytowano niedziela, 7 września 2008, 23:54 przez zakręcony, łącznie edytowano 2 razy

piątek, 10 września 2004, 18:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Porównanie
Dzięki za opinię, choć szkoda,że tak bardzo emocjonalną, a nie merytoryczną. Oczywiście każdy ma prawo mieć swoje zdanie, lecz mało przekonujące są argumenty, jakoby kamera tylko z tego powodu nie nadawała się do filmowania uroczystości np. ślubnych że nie jest marki SONY, ma małe gabaryty i może pełnić funkcję niezłego aparatu cyfrowego . Tak się składa, że parametry ma zbliżone do VX, a jest kilka tysięcy złotych tańsza.To być może jest źle postrzegane przez użytkowników VX, rozumiem, że nie łatwo być obiektywnym w tej sytuacji. Aby w sposób wiarygodny wyrażać opinie trzeba by przetestować oba modele kamer w różnych warunkach, a jak do tej pory nikt nie pochwalił się takim wyczynem. Można też dyskutować o parametrach technicznych, lecz jasnowidztwo w tym temacie jakoś do mnie nie przemawia.

piątek, 10 września 2004, 18:52
Nowy
Nowy

Zgadzam się z poprzednikiem. Nie odważyłbym się porównywać tych dwóch kamer z jednego i najważniejszego powodu: obiektyw!!! pamietajcie że parametry przetwornika , elektroniki obrabiajacej sam obraz itd nie zawsze idą w parze ze znakomitym obrazem. Papier przyjmie wszystko. Proponuję pogadać z człowiekiem który kręci filmy do TV. Powiem tak: na stu operatorów robiacych reportaże na kamerach półprofesjonalnych 90% da sobie obciąć rękę za sonego. Myślę że coś w tym jest.

niedziela, 12 września 2004, 02:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Odpowiedź
Dzięki za kolejną wypowiedź,
potwierdza ona tezę, że SONY VX 2100 ma doskonałą opinię i duże uznanie na rynku kamer, ja również wierzę w klasę tej kamery i myślę, że jest kamerą lepszą od GS400, lecz moje pytanie dotyczyło współczynnika możliwości do ceny. Najbardziej przekonują mnie doświadczenia empiryczne i argumenty merytoryczne, a mniej opinie oparte na domniemaniach.
Odnosząc się do ostatniej wypowiedzi :
porównanie danych obiektywów obydwu kamer daje faktycznie plus dla SONY, lecz nie na miarę różnicy klasy : ogniskowa SONY w trybie kamery (k 35mm) SONY 43,2 - 518 , Panasonic 45 - 540 , a więc Sony potrafi ustawić bardziej "szerokokątny" obiektyw co jest plusem, lecz nie zwalającym z nóg. Jasność VX 1,6 - 2,4 , GS 1,6 - 2,8 a więc identyczna dla WIDE, i z przewagą SONY dla TELE - ja bardzo rzadko używam maksymalnych przybliżeń. Przetwornik SONY 400tysx3 GS 690tysx3 , tu przewagę wydaje się mieć GS, jak narazie nie mam powodu podważać tych danych.
Odnośnie operatorów współpracujących z TVN,ja na ich miejscu też wybrałbym VX lub lepszą, lecz moje pytanie dotyczyło współczynnika jakości do ceny a tu lepszą może okazać się GS. Twierdzę, że GS400 jest najlepszą z małych kamer, i zdecydowanie nadaje się do filmowania uroczyctości. Operator, który będzie potrafił wykorzystać jej ustawienia manualne może na polu wideorejestracji nie mieć żadnych kompleksów w konkurowaniu z VX, XL1 i innymi kamerami.Jeśli będzie miał ciekawe pomysły realizatorskie jest w stanie zdystansować niejednego operatora VX2100, który często wartość swojej pracy opiera głównie lub jedynie na jakości kamery, a jak wiemy od filmowania, do oddania gotowego materiału daleka droga.

niedziela, 12 września 2004, 10:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
relacja jakosc obrazu do ceny:
400tka jest 2-krotnie tansza od 2100 ALE NIE MA 2-KROTNIE GORSZEGO OBRAZU!!!

Posiadam obydwie kamery,wiec: 2100 jest lepsza kamera o 0,5 pietra (jakosc obrazu) i o 1 pierto drozsza.

400 mozna krecic z powodzeniem wesela.... ale jest bardzo czula na wilgoc ( czasami mawet za!!!)

2100 dostaje pkt za jakosc obrazu
400 dostaje pkt za cene

Pozdrawiam,Marcin

wtorek, 14 września 2004, 13:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Compare
Witam,
Dzięki za opinię Marcina 29, bardzo ją sobie cenię, ponieważ jako jedyny z dotychczasowych rozmówców jest użytkownikiem obydwu modeli kamer. Jeśli to możliwe serdecznie proszę o kontakt mailowy (art_video@poczta.onet.pl), gdyż chciałbym dowiedzieć się kilku szczegółów :
- czym charakteryzuje się lepszy obraz VX ? ostrością obrazu ?, lepszym odwzorowaniem barw ?, lepszą geometrią obrazu wynikającą z charakterystyki obiektywu przy zmiennej ogniskowej ? lepszą jasnością bez "śnieżenia" przy słabym oświetleniu ? tym czymś, co trudno opisać słowami ?
- czy różnica o której mowa powyżej uwidacznia się jedynie przy słabym oświetleniu, czy również na zewnątrz przy słonecznej pogodzie ?
- czy w/w różnica występuje tylko w trybie "auto", czy również przy ustawieniach manualnych ?
- jak w GS 400 realizuje się ustawienia manualne ? czy jest możliwy dostęp pokrętłami umieszczonymi na zewnątrz kamery, czy też trzeba wchodzić w menu i dopiero dokonywać ustawień ?
- jaka w przypadku GS 400 jest "bezwładność" przy ustawieniach ręcznych ? czy kamera reaguje prawie natychmiast, czy mija sporo czasu ?
- czy prawdą jest skokowe działanie pierścienia ustawiania ostrości ?
- jak kamera sprawuje się przy słabym oświetleniu ? czy można rozjaśnić obraz poprzez otwarcie przesłony bez efektu "ziarnienia" ?
- gdzie kupić nową GS400 na gwarancji najtaniej ?
Mam nadzieję, że nie zniechęciłem Pana Marcina taką ilością pytań, lecz udzielenie odpowiedzi bardzo pomogłoby mi podjąć właściwą decyzję przy zakupie.
Pozdrawiam serdecznie, i również w miarę możliwości służę pomocą
Andrzej

wtorek, 14 września 2004, 19:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Noo pytania konkretne, ja i pewnie wielu innych forumowiczów bylibysmy wdzieczni gdyby mógł ktoś wkleic odpowiedzi do tego topika

środa, 15 września 2004, 18:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Postaram sie odpowiedziec w miare jasno: (moje odpowiedzi beda w nawiasach)
- czym charakteryzuje się lepszy obraz VX ? ostrością obrazu ?- (ostrosc porownywalna w slonecny dzien,w miare blaku lux jest gorzej)

lepszym odwzorowaniem barw ?(400 moim zdaniem ma ladniejsze kolory skory i bardziej jest 'filmowa')
lepszą geometrią obrazu wynikającą z charakterystyki obiektywu przy zmiennej ogniskowej ? ( na to pytanie nie umiem odpowiedziec- nie zauwazylem roznic,chociaz teoretycznie sony powinno w yum wypadku miec lepsze wlasciwosci)

lepszą jasnością bez "śnieżenia" przy słabym oświetleniu ? tym czymś, co trudno opisać słowami ? ( tak, tu zdecydowanie lepiej sprawuje sie sony w ciezkich warunkach -ale tylko ciezkich!!! - nagrywam wesela, i jezeli ladnie doswietle 400 ma sliczny obraz - ale sony nie potrzebuje tyle swiatla.m/w roznica o 2 pkt wzmocnienia)

- czy różnica o której mowa powyżej uwidacznia się jedynie przy słabym oświetleniu, czy również na zewnątrz przy słonecznej pogodzie ?
( jezeli mowa o sloneczna pogode- z praktyki wychodzi,iz 400 mniej 'wypala' naslonecznionych miejsc. w sloncu obydwie kamery maja ogromna rozdzielczosc- i jezeli nagra sie dvd i odtworzy na duzym ekranie osoby znajdujace sie blisko... efekt jest okropny..widac wszystkie defekty twarzy ludzi.Tu 400 wprowadzila funkcje 'zmiekszania' obrazu i po jej wlaczeniu przykrosc ta w znacznym stopniu zanika ale nie jest calkowice usuwania - nie dziala to na zasadzie blura!!! )

- czy w/w różnica występuje tylko w trybie "auto", czy również przy ustawieniach manualnych ?
(ustawienia manualne poreczniejsze sa w 2100 ale 400 mieszcza sie w granicy nie zalania sie potem) Przy nagrywaniu reporterskim czasami nie ma czasu na ustawienia reczne.... automatyka w 2 kamerach jest bardzo szybka ( balans bieli szybszy w sony)

- jak w GS 400 realizuje się ustawienia manualne ? czy jest możliwy dostęp pokrętłami umieszczonymi na zewnątrz kamery, czy też trzeba wchodzić w menu i dopiero dokonywać ustawień ?
( w 400 ustawienia sa dostepne...k/oniektywu ale trzeba sie naklikac- w sumie ok, troche wprawy)

- jaka w przypadku GS 400 jest "bezwładność" przy ustawieniach ręcznych ? czy kamera reaguje prawie natychmiast, czy mija sporo czasu ?
( kamera przy ustawieniach recznych reaguje wprost proporcjonalnie do szykosci naciskania funkcji przez operatora)

- czy prawdą jest skokowe działanie pierścienia ustawiania ostrości ? ( bzdura!!)

- jak kamera sprawuje się przy słabym oświetleniu ? czy można rozjaśnić obraz poprzez otwarcie przesłony bez efektu "ziarnienia" ? ( mozna ... przy 15db zmocnienia obraz jest super,mozna podciagnac jeszcze do 18 ale juz jakosc doruwnuje kamerom za 3-4tys)

- gdzie kupić nową GS400 na gwarancji najtaniej ?
(ja kupilem na allegro - oczywiscie z wczesniejszym przetestowaniem itp..)

Prosze pamietac,ze 400 nie jest klasy 2100 w trudnych warunkach!!! ( w dzien lub baaaaardzo dobrym naswietleniem jednak ma ladniejszy obraz pod wzgledem kolorystycznym i odbieranym przez ogladajacego. zawodowiec jednak zauwazy roznice w obrazie !!!!!)
pozdrawiam....Marcin

czwartek, 16 września 2004, 09:14
Stały bywalec
Stały bywalec

Post NV-GS400
Dzięki... teraz jestem zdecydowany na GS400. Nie będę często kręcił w trudnych warunkach, a jeśli już - znajdę sobie odpowiednie oświetlenie.

Wielkie dzięki!

czwartek, 16 września 2004, 14:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post VX & GS
Witam,
Serdeczne dzięki Marcinowi 29 za tak szczegółowe wyjaśnienie, odczuwam prawdziwą satysfakcję, że udało się na tym forum tak życzliwie i konkretnie wymienić poglądy i podzielić się doświadczeniami.
Tym razem byłem ich odbiorcą , lecz w razie jakichkolwiek problemów i nie tylko z przyjemnością służę pomocą, jeśli tylko będę potrafił jej udzielić.

czwartek, 16 września 2004, 15:35
Bywalec
Bywalec

Post Panasonic gs400 a sono vbx2100
A teraz bardzo zyczliwi i kulturalni użytkownicy panasia gs400 wsadźcie go sobie w... jest mały i nie będzie problemu.Zakręcony usiłował coś sensownego napisać ale ty Art-Video nie słuchasz, tylko masz własne wizje i tak słodzisz ,że się pawiasto robi.Cześć.Ch.Faceci,he,he.

poniedziałek, 20 września 2004, 22:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Pasujesz kolego bardziej na forum FOTONU, niż Świat Obrazu. Nie mam zamiaru zniżać się do Twojego poziomu, więc komentarza z mojej strony się nie doczekasz. :!:

wtorek, 21 września 2004, 18:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzięki ogromne za wspaniały opis - Noama Chomskyego lubię ale wypowiedź tego Pana wyżej może powinna się mieścić w kategorii "moderowanie" by nie zaniżać poziomu.

Jeszcze jedno... mam gwarancję "sklepową" i pierścień przy zoomie działa mi skokowo - czy wie ktoś co powinienem zrobić? naprawa własnym kosztem czy zawieźć do sklepu i czekać Bóg wie ile...

niedziela, 26 września 2004, 01:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Marcin29 nie bardzo wiem skąd czerpiesz informacje o cenach w/w prod.?
Panasonic 9999 w detalu Sony VX2100 za 11999 z 3 letnią gwarancją Sony Polska. I co Ty na to?

niedziela, 26 września 2004, 12:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona