Teraz jest poniedziałek, 23 lipca 2018, 04:24

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Półprofesjonalne kamery HDD - kiedy ??? 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Półprofesjonalne kamery HDD - kiedy ???
Własnie przede mną decyzja o kupnie nowej kamery (weselny kręcioła). Przeglądając oferte JVC na allegro zauwazyłem że firma ta zaczeła produkować kamery HDD jak również na microdrive'y. Tak sobie mysle dlaczego inne firmy, typu panaś czy sony nie wypuściły do tej pory czegoś w klasie semi-pro na HDD. Myśle że zastąpienie całej mechaniki taśmy 2,5 calowym dyskiem (np 60 GB) na dłuższą metę byłoby tańsze i chyba mniej zawodne. A mozę księgowi stwierdzili, że obnizyłoby to wpływy ze sprzedazy kaset i napraw pogwarancyjnych, ciekaw jestem Waszych opinii .......

wtorek, 14 lutego 2006, 00:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

bo od semi-pro jednak sięwymaga trochę jakości a na dyskach to narazie zapis w mpeg2 jest mocno stratny, i po montażu i przeliczeniu ponownym jeszcze traci.

Niby DV też jest kompresją stratną, ale traci znacznie mniej danych i obraz wygląda czysciej.

Ogólnie narazie chodzi o jakość obrazu. Ale może coś wymyslą.
Mnie by pasowało żeby kamera powiedzmy taka jak FX1 zapisywała na wymiennych dyskach laptopowych 2,5" z jakościami jakie ma z kompresją obrazu PAL w MPEG4 (interlace i progresive) ze sporym bitratem powiedzmy 4000. A obraz HDV w mpeg2 jak dotychczas lub WMV9 lub WMV10.

wtorek, 14 lutego 2006, 08:59
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Ja myślę że w chwili obecnej problemem w przypadku dysków 2.5 calowych jest ich wydajność, w końcu minuta DV to 217MB - i musi to być zapisywane w miarę stabilnym strumieniem. Dodatkowo dochodzi problem fragmentacji takiego dysku - co jeszcze bardziej obniża jego wydajność. W trakcie nagrywania defragmentacji przecież się nie zrobi, w trakcie odczytu też nie bardzo, bo każdy chciałby jak najszybciej to odczytać, zwłaszcza w przypaku gdy komuś się zachce wczytać nagranie do programu edycyjnego bezpośrednio z dysku kamery, a poza nagrywaniem i odczytywaniem pewnie mało kto będzie chciał zostawić włączoną kamerę. Ale myślę że za parę z kamerami stanie się to samo co obecnie z 'magnetowidami' - problem zostanie rozwiązany i będzie można np. podłączyć kamerkę do kompa poprzez USB i będzie ona widoczna jako dodatkowy dysk z nagraniami w postaci plików AVI :).

czwartek, 16 lutego 2006, 03:43
Bywalec
Bywalec

Post Kamera z HDD
Proponuję zobaczyć na tej stronie http://www.sony.pl/view/ShowArticle.act ... =odw_pl_PL
pozdrawiam Paweł

niedziela, 19 lutego 2006, 15:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Tyle że tak kamera to odpowiednik (zapewne lepszy) kamer JVC z HDD. Na 30GB dysku zmieści się zaledwie trochę ponad dwie godziny filmu DV a nie 21 jak jest to napisane, więc kompresja w niej zastosowana to jak przypuszczam MPEG2.

niedziela, 19 lutego 2006, 19:02
Bywalec
Bywalec

Jak dlamnie, dysk HDD w kamerach semi - pro, moze byc jedeynie jako dodatkowe zabezpieczenie...przy rownoleglym zapisie na tasmy...

Takie osobne dyski (a w zasadzie cale uzadzenia zapisujace na dysk) juz sa dostepne od kilku lat...
np. FireStore - 4 (pro)

tansza wersja ma dysk 40 GB, natomiast w ver pro, moze byc zalozona 80-siatka:-)
Starczy to na zapis ok 6h filmu...

Takie uzadzenie moze pracowac w weilu trybach...
moze np. nagrywac longiem wszystko, nawet jak masz w kamerze pause...
moze nagrywac na dysk tylko to, czego nie nagrywasz na tasme...czyli po wlaczeniu pase...
Oraz najwazniejsze...nagrywac rownolegle sygnal na tasme i na dysk:-)

W USA na e-bay najtansza ver kosztuje ok 700$, natomiast pro z dyskiem 40GB ok 1000$

Ceny wydaja sie duze, jednak jak pomyslimy, ile mozemy stracic nie nagrawajac czegos...

Pozdrawiam,
RAV

poniedziałek, 20 lutego 2006, 12:21
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post ...
ten firestore - to jest genialne urządzenie, szkoda ze cena taka duża, może spadnie. Ostatnio wzrosła popularność i spadła cena dysków twardych USB/FW - może ktoś wymyśli coś takiego w niższej cenie... dla ludzi.
700$+opłaty celne i przesyłka = przynajmniej 4000zł
--
Pozatym mój GS75 chyba nie podaje obrazu w czasie rzeczywistym na Firewire podczas filmowania ... a może podaje? wie ktos?

poniedziałek, 20 lutego 2006, 13:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Każda kamera wyrzuca sygnał przez firewire w czasie rzeczywistym. To firewire powoduje, że mamy opóźnienie rzędu 3 do 5 sek i to normalne. Co do tańszych wersji dysków. Są takie w cenie około $500 za 60GB ale firmy nie kojarzę. Sprawdzę i wrzucę informację.

Są to produkty Datavideo. Wersja maksymalna - 120 GB kosztuje w okolicach $1200. Jakby nie bylo taniej niz Firestore.

Ostatnio edytowano poniedziałek, 20 lutego 2006, 15:17 przez Luka_Brazzi, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 20 lutego 2006, 14:38
Bywalec
Bywalec

http://www.adstech.com/products/API_820 ... pid=API820
jest tez Citidisk DV w cenie ok 800$
http://www.shining.com/products/totalso ... tidisk_dv/

Pozdrawiam

poniedziałek, 20 lutego 2006, 15:10
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

O kurde - tak się kiedyś zastanawiałem nad możliwością wykorzystania przenośnego magazynu danych do rejestracji sygnału z kamery - tyle że tego typu urządzenia nie mają supportu do takiej funkcji. A teraz widzę że takie cuda jednak istnieją :lol:. Ale problemem wg. mnie może być kwestia pewności połączenia kamery z dyskiem no i jak już pisałem wcześniej - wydajność :(.

poniedziałek, 20 lutego 2006, 15:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Leszku, zdażało mi sie pracować z takimi rozwiązaniami jak i z DV rackiem. Problemu wielkiego nie ma z mocowaniem. Ja używałem lasotaśmy aby mieć pewność. Co prawda nie rozumiem czemu producenci nie mogą zrobić fishera z firewire i nie byłoby problemu.. ale cóż.

Co do wydajności. Jaki może być problem??
W DV rejestrujesz od 4,5 do 9 godzin na jednym dysku. Na jeden dzień wystarczy nawet do dokumentu. Jeśli chodzi Ci o wydajność transferu to:
Firewire to 400 Mbit/s pewnego transferu a sygnał DV to tylko 25 Mbit/s a DVCPRO HD to maks 100 Mbit/s. Jest dość zapasu. Jeśli uważasz, że nie jest to wystarczająca wydajność to powiedz jak zgrywasz materiał z kamery do komputera i czy wtedy wydajność jest okej.

poniedziałek, 20 lutego 2006, 17:13
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Nie chodzi oczywiście o wydajność samego interfejsu bo ten ma dużą nadwyżkę ale o realną wydajność laptopowego dysku przy zapisie strumienia 25Mbps.

poniedziałek, 20 lutego 2006, 17:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nadal nie rozumiem Twojego pytania... Jakoś się sprawdza skoro są takie rozwiązania i działają.

poniedziałek, 20 lutego 2006, 18:47
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Spoko - widocznie trochę zacofany byłem odnośnie wydajności dysków 2.5 calowych (które są oczywiście wolniejsze od 3.5 calowych) stąd moje wątpliwości - no ale je rozwiałeś :).

poniedziałek, 20 lutego 2006, 18:56
Bywalec
Bywalec

Post Re: ...
inver_ napisał(a):
ten firestore - to jest genialne urządzenie, szkoda ze cena taka duża, może spadnie. Ostatnio wzrosła popularność i spadła cena dysków twardych USB/FW - może ktoś wymyśli coś takiego w niższej cenie... dla ludzi.
700$+opłaty celne i przesyłka = przynajmniej 4000zł
--
Pozatym mój GS75 chyba nie podaje obrazu w czasie rzeczywistym na Firewire podczas filmowania ... a może podaje? wie ktos?

Wedlug mnie cena tego jest mocno zawyzona, ale jest to wynik malej popularnosci tego typu urzadzen...(cena musi pokryc koszty projektu i badan)

Z technicznego punktu widzenia sprawa jest prosta...wystarczy zwykly dysk na zlaczu FireWire, oraz uklad, ktory sterowal by tym dyskiem...

Przy okazji podczas zapisu strumienia cyforwego z kamery, nadawal naglowek w odpowiednim formacie...(czyli kilka bajtow na poczatek, tak aby byl plik rozpoznawany przez odpowiednie srodowiska montazowe)

Jezeli chodzi o rozwiazania z twardym dyskiem, to obecnie tanieja coraz bardziej laptopy...

W przypadku filmowania szkolen czy konferencji mozna puscic sygnal kablem bezposrednio do niego...i zgrywac material w czasie rzeczywistym...

(takie rozwiazanie nie nadaje sie jednak dla ludzi, ktorzy filmuja wesela...chyba, ze chcecie noscic laptopa w plecaczku:-)

Pozdr,
RAV

poniedziałek, 20 lutego 2006, 19:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]