Teraz jest sobota, 25 maja 2019, 03:56

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Nie da się pociąć na klipy! Bardzo proszę o pomoc 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Nie da się pociąć na klipy! Bardzo proszę o pomoc
A więc tak. Dostałem do zmontowania film na kasecie Hi8. Nie miałem możliwości zgrania go z tej kasety na komputer więc porosiłem znajomego by przegrał mi ten film na MiniDV. Następnie z ów MiniDV moją kamerką zrzuciłem film na PC. Problem polega na tym że ani Movie Maker ani UVS 8 (mam tylko te programy)teraz nie wykrywają "scen" i nie tną go na klipy!!! Próbowałem wiele razy... Program skanuje film... ale w efekcie i tak pozostaje jedna zbita całość. Bez tego montaż bedzie trwał wieki... To dla mnie ważne. Panowie! Proszę o radę! Jak pociąć taki film żeby móc sprawnie go montować?!Czy jest jakiś sposób, knif?!

piątek, 10 listopada 2006, 02:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Może materiał jest tak jednolity ze nie da się wykryć scen;
- najprawdopodobniej był nagrany ciagiem bez wył/włącz kamerki analogowej a i cyfrowej z racji ciągłej konwersji,
- druga sprawa problemem może byc kod czasowy i stąd problem z rozpoznawaniem scen,

Możesz użyć VIRTUAL DUB i podzielić sobie ręcznie plik AVI(DV) bez utraty jakości w sumie idzie to całkiem sprawnie. Zaznaczasz poczatek i koniec na osi i zapisujesz do plku AVI(DV) i tak z kazdym fragmentem.
Zawsze mozesz zgrać z miniDV w małych kawałkach ale to już tylko taka altertnatywa.
Skoro programy nei wykrywają scen myśle na nic zda się tu inny program a pasowałoby spróbować zrzucic materiał jeszcze raz

piątek, 10 listopada 2006, 09:25
Moderator
Moderator

Post Re: Nie da się pociąć na klipy! Bardzo proszę o pomoc
redbull napisał(a):
Dostałem do zmontowania film na kasecie Hi8.

Wiele razy przechwytywałem analogowy materiał, starą Sony Digital 8. Jeżeli źródłem był naprawdę analogowy materiał, to nie uzyskasz detekcji scen przy przechwycie. Radziłem sobie, jeszcze w Pinnacle Studio 8, ustawiając automatyczne dzielenie scen co na przykład 30 sekund i wrzucając takie kawałki na timeline dokonywałem pierwszej "wycinki", co ułatwiało późniejszy montaż. Przy dłuższych kawałkach cieżko wyciąć "w locie" i traci sie rytm pracy. Trochę to naokoło, ale szybko dochodzi się do wprawy.

piątek, 10 listopada 2006, 09:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dziękuje Panowie. To dla mnie ważna sprawa. Obiecałem sklecić ten materiał. Nie chce żeby to było jakieś wymiociny... dlatego cisne temat. Jeśli nie bedę miał do dyspozycji tego filmu w pociętej formie to jego sprwany montaż jest praktycznie niemożliwy. Bardzo proszę - jeśli ktoś jeszcze ma jakiś pomysł na rozwiązanie mojego problemu - to czekam.

piątek, 10 listopada 2006, 21:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nigdy nie używam materiału z wyodrębnionymi scenami. Zawsze montując wycinam pasujące mi kawałki, rzadko pasują do scen jakie by były po automatycznym wyodrębnieniu. Czy stosuję błędną organizację pracy?

Pozdrawiam

piątek, 10 listopada 2006, 22:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie wiem czy to dobra organizacja czy zła. Dla mnie jest to ogromnie uciążliwe. Myśle że mógłbym pracować na zwartym materiale, gdybym go dobrze znał. Ten materiał to istne badziewie. Z 2 godzin sklece z tego najwyżej 30, może 45 min. reszta to materiał do wycięcia. Pocięte sekwencje pozwalają szybko odnajdywać się w sytuacji i precyzyjnie wyodrębniać ładne ujęcia...

piątek, 10 listopada 2006, 23:15
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

No cóż, to się jednak chyba nie uda. Nie ma softu, który by Ci pomógł. Pozostaje jechanie materiału na podglądzie np. x 2 lub 4 i wyłapywanie zmian scen. Jest to trochę rydzykowne, bo można coś pominąć, ale chyba w tym wypadku jedyne. Detekcja scen z kamery analogowej, zgrywanej na dysk poprzez np. kamerę cyfrową pozostawia też wiele do życzenia. Ale czasami przynosi niezłe wyniki. Zależy od materiału. :)

sobota, 11 listopada 2006, 01:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dziękuje Panowie. Na to wygląda że zmarnuje mnóstwo czasu przy tym montażu. Gdyby ktoś jakimś cudem znalazł jakiś sposób, to nadal czekam na sugestie... Pozdrawiam wszystkich pomocnych.

sobota, 11 listopada 2006, 01:38
Stały bywalec
Stały bywalec

Pinnacle Studio bardzo dobrze wykryje sceny o ile w opcjach przechwytu zaznaczymy bodajże "przy zmianie treści video". Jednak Pinnacle zrobi to na własny użytek tzn. plik DV będzie w całości a dodatkowo zostanie wygenerowany plik z informacjami o scenach i poza Pinnacke wykorzystać się go nie da (chyba).

sobota, 11 listopada 2006, 01:55
Moderator
Moderator

"przy zmianie treści video".

He faktycznie jest, "automatycznie w oparciu o zawartość wideo". Zapomniałem o tym, bo w dziesiątce nie przechwytywałem analogu. Jeżeli to działa, to już by była duża pomoc, mimo że cięcie napewno następuje w/g analizy wyglądu sąsiednich klatek, bo kod czasowy na analogu i DV zbyt się różni, żeby go wykorzystać do detekcji scen. Nawiasem mówiąc to Studio 10,6+ nie jest już takie złe :wink: .

sobota, 11 listopada 2006, 10:50
Bywalec
Bywalec

No cóż, to się jednak chyba nie uda. Nie ma softu, który by Ci pomógł.

A właśnie że jest.
Jeżeli materiał przechwytywałeś z kasety, gdzie materiał był nagrany jednym włączeniem kamery, ratuje cie jedynie optyczna detekcja scen.
Uratuje cię Scenalyzer (programik freeware, w przeciwieństwie do Scenalyzer Live - lepszego narzędzia ale płatnego) W razie czego pisz to wyślę na maila (600KB).

sobota, 11 listopada 2006, 19:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]