Teraz jest niedziela, 19 sierpnia 2018, 20:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak to jest z kamerami HD w praktyce? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jak to jest z kamerami HD w praktyce?
Heja!

Jako, ze to moj pierwszy post, pozdrawiam wszystkich ;-)

A teraz ad rem.

Planuje zakupic w najblizszym czasie (2 mies) kamere. Po lekturze forum wiem, ze bedzie to kamera miniDV. Zastanawiam sie jednak nad tym, czy warto mi doplacac do HD.

Mam klasyczny telewizor (= nie HD) Samsunga, kupiony ok 2 lata temu (czyt w miare nowy model) oraz stacjonarna nagrywarke DVD z twardym dyskiem LG. W zwiazku z tym mam kilka pytan:

1. Czy nagrywajac filmy (ku lepszej przyszlosci) w formacie HD, jak podlacze kamere do tradycyjnego tv, to czy moj tradycyjny tv w ogole mi wyswietli film nagrany w wyzszej rozdzielczosci? Chodzi mi o to, czy tv sam sobie przekonwerteruje obraz na standardowa rozdzielczosc, ktora bedzie w stanie obsluzyc?

jesli odpowiedz na pyt. 1 jest pozytywyna, to:

2. jesli podlacze kamere HD bezposrednio do mojej nagrywarki z HDD, to czy bede mogl w ten sposob przegrac sobie film na HDD (a nastepnie na DVD) z zachowaniem rozdzielczosci HD? czy tez moze nagram sobie na HDD (a potem na DVD) filmik jedynie ze standardowa rozdzielczoscia?

i konsekwentnie,

3. czy nagrane plytki DVD w rozdzielczosci HD (o ile to mozliwe) dadza sie ogladac na tradycyjnych telewizorach bez HD?

4. jesli nie jest mozliwe przegrywanie filmikow w HD za pomoca zwyklej stacjonarnej nagrywarki, to w jaki sposob moge to zrobic? za pomoca kompa? I co, jak wtedy sobie wypale plytke DVD w HD, to czy na zwyklym telewizorze ja sobie obejrze? Jesli nie, to w jaki sposob archiwizowac filmiki w HD? Gromadzac miniDV?

Mam nadzieje, ze rozumiecie, co mialem na mysli ;-)

pozdrawiam i z gory dziekuje za odp
Adam

poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 21:11
Stały bywalec
Stały bywalec

W kamerze DV jest na pewno wyjście audio video lub s-video to do starego telewizora podłączysz, to będzie rozdzielczości SD, w kamerze Sony FX1 sygnał HD jest na wyjściu i.link i piszą że przez to łącze można podłączyć do telewizora HD, ale w opisach telewizorów HD jest złącze HDMI, domyślam się że to inaczej nazwane i.link ale tak naprawdę nie wiem. Dotyczy to HDMI także oczywiście stacjonarnej nagrywarki jeśli jest to powinieneś się podłączyć, ale czy to obsłuży format 1080 i lub 720p i nagra w wysokiej rozdzielczości nie wiem, może znajdą się inni dośiadczeni forumowicze.

poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 21:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

i.Link to inaczej IEEE1394 - uniwersalna magistrala do sprzętu komputerowego natomiast HDMI to High Definition Multimedia Interface - ta służy do przesyłania tylko obrazu i dźwięku. Mając TV z wejściem i.Link czy też inne urządzenie, np VTR to jest możliwość przesłania materiału HD. Podobnie z HDMI ale gdzieś czytałem że jest problem z zabezpieczeniami HDCP w kamerach i telewizory HD nie chcą przyjmować obrazu.

Archiwizacja filmów w HD - raczej będą takiej samej wielkości jak filmy DV lub mniejsze (1080i/p koduje się na 25Mb/s a 720p na 18.3Mb/s), więc na zwykłej płycie DVD 4.7GB nagrasz 20 minutowe klipy. Jak spadną ceny nagrywarek HD-DVD lub BlueRay to wtedy jak sobie taką kupisz to zapene dorzucą do niej jakiś programik do authoringu HD. A narazie to mógł byś się cieszyć HD na monitorze komputerowym. Jak sobie kupisz TV HD to podłączysz tam kamerke lub komputer i też bedzie fajnie.

Jeśli masz na tyle kasy, to raczej zainwestuj w HD

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 22:08
Stały bywalec
Stały bywalec

Post jak tam Panie z ..
Witam ! kolego z hd jest supeeer jeżeli decyduje jakość matriału to tylko hd!!! obecnie nie ma znaczenia czy full czy nie full wystarczy podpiąć kamerę do tv oczywiście lcd lub plazmy o rozdziałce większej niż pal i oczka nie można nacieszyć ale i tu pojawiają się schody producenci softu traktują hdv marginalnie i do konca tego roku (oby tylko ) będa problemy z arhiwizacją i nie cena odtwarzaczy hd bo te w stosunku do oferowanej jakości nie jest zbyt wysoka (wypierają dawne hi-end dvd ) ale soft jest delikatnie mówiąc nie przystosowany. Ale to temat rzeka ... jeszcze kilka miesięcy temu wyśmiewany na wszystkich forach format zapisu a teraz .... Piszę to bo posiadam fx sa od 2 lat i tylko czekam na odpowiedni patch .
Pozdro wlodek.

wtorek, 10 kwietnia 2007, 06:58
Nowy
Nowy

No dobra, troche mi sie rozjasnilo, ale jeszcze mam pewne watpliwosci :wink:

Reasumujc to co juz sotalo powiedziane, rozumiem, ze jak podlacze kamere HD do wyklego tv to bede mogl ogladac filmiki w formacie SD. Ale co z nagrywaniem? Czy moja nagrywarka z HDD, jak do niej podlacze kamere z HD, nagra obraz w rozdzielczosci SD czy HD? (pewnie tak jaki dostanie sygnal - skoro w nagrywarce mam wejscie DV i S-video (o Euro itp nie wspomne), to sygnal opjdzie w SD i taki obraz zostanie nagrany?

I co ja zrobie z kasetami miniDV w HD? Mam je kolekcjonowac? Ile filmiku w HD zmiesci sie na jednej kasecie w najlepszej jakosci? czy nagrywajac na miniDV kamera bedzie kompresowac obraz? Jesli tak to przeciez bedzie sie tracic na jakosci - czyt. odpadnie jedna z glownych zalet nosnika miniDV...

Czy jest obecnie ?(w miare tani) sposob na archiwizowanie filmow w HD? Bo skoro nagrywam filmiki po to, by cieszyc sie nimi za kilka lat, to jakos je musze przechowac. A absurdalnym jest dla mnie trzymanie 20-min filmow na zwyklych plytkach DVD, choc z drugiej strony jest to pewnie najtanszy nosnik...

zapomnialem dodac, ze oczekuje dziecka, w zwiazku z czym przypuszcam ze bede nagrywal czesto i dosc duzo, w zwiazku z czym problem narchiwizacji nie jest dla mnie bez znaczenia..

co myslicie :?:
pozdrawiam

wtorek, 10 kwietnia 2007, 09:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ale co z nagrywaniem? Czy moja nagrywarka z HDD, jak do niej podlacze kamere z HD, nagra obraz w rozdzielczosci SD czy HD? (pewnie tak jaki dostanie sygnal - skoro w nagrywarce mam wejscie DV i S-video (o Euro itp nie wspomne), to sygnal opjdzie w SD i taki obraz zostanie nagrany?

Nagrasz tylko SD. Przecież twoja nagrywarka ni jest HD to jak byś chciał nagrać HD na nią?

Prosec napisał(a):
I co ja zrobie z kasetami miniDV w HD? Mam je kolekcjonowac? Ile filmiku w HD zmiesci sie na jednej kasecie w najlepszej jakosci? czy nagrywajac na miniDV kamera bedzie kompresowac obraz? Jesli tak to przeciez bedzie sie tracic na jakosci - czyt. odpadnie jedna z glownych zalet nosnika miniDV...

Tak, zbierasz kasetki nagrane w formacie HDV. Ten format jest już z definicji skompresowany (mpeg2) ale nie zmienia to faktu że jest najwyższej jakości (jak na HDV). Nic nie tracisz na jakości. Jedna kasetka miniDV to 60 min nagrania.

Prosec napisał(a):
Czy jest obecnie ?(w miare tani) sposob na archiwizowanie filmow w HD? Bo skoro nagrywam filmiki po to, by cieszyc sie nimi za kilka lat, to jakos je musze przechowac. A absurdalnym jest dla mnie trzymanie 20-min filmow na zwyklych plytkach DVD, choc z drugiej strony jest to pewnie najtanszy nosnik...

tak, duże dyski HDD. O trzymaniu filmów HD na DVD zapomnij. Jedna godzina HD to 13GB czyli tyle samo co avi dla SD.

prosec napisał(a):
zapomnialem dodac, ze oczekuje dziecka, w zwiazku z czym przypuszcam ze bede nagrywal czesto i dosc duzo, w zwiazku z czym problem narchiwizacji nie jest dla mnie bez znaczenia..

Przede wszystkim zaopatrz się w silny komputer z dużymi dyskami - gdzieś przecież musisz montować te filmy bo materiału surowego nie da się oglądać. Wytrzyma to tylko zakochany tatuś :mrgreen:

wtorek, 10 kwietnia 2007, 10:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jescze jedna porada (filmuję w HD). Z Twoich pytań wynika że nie masz jeszcze doświadczenia w filmowaniu i edycji. W tej sytuacji zdecydowanie posłuchaj rad viValdiego. Praca z HD jest zdecydowanie trudniejsza i zdecydowanie kosztowna. Na Twoje pytania dotyczące nagrań DVD w rozdzielczości HD trzeba odpowiedzieć tak :
Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo
a więc, żeby łańcuch przeniósł sygnał HD trzeba:
- kamera HD, ( 4.000 PLN)
- nieprzeciętnie silny komputer do edycji z NLE dostosowanym do HD, (6.000 PLN)
- nagrywarka HD ( w kompie )( 3.000 PLN);
- dysk nagrywalny HD (Blu-Ray) ok 100 pln;
- odtwarzacz HD (blu-ray) ok 5.000 PLN
- Tv lub projektor z ekranem HD ready lub HD Full ...... PLN wg uznania i szerokiej oferty :roll:

Moja rada: na początek kup dobrą amatorską kamerkę DV ( poszukaj opinii na tym forum - ale uwaga wiele osób tu piszących używa sprzetu PRO lub semi-PRO i nie wyobrażają sobie inaczej :wink: ) Naucz się edycji - z czasem sam wyrobisz sobie opinię. Ten czas szybko przyjdzie a sprzęt starzeje się piuoooooooooooo.....ruńsko szyko !

Pozdrawiam przyszłego Ojca !

wtorek, 10 kwietnia 2007, 20:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Diabli mnie biorę jak czytam takie porady.
Tobie brakuje wiedzy a gość nie będzie miał kamery filmującej w wysokiej rozdzielczości. Szkoda że nie poleciłeś mu jeszcze zakupu odrzutowca.
Kupi kamerę rejestrującą w HDV i już będzie się cieszył fantastyczną jakością. Przy filmowaniu będzie uważał tak jak to było w czasach przed edycją komputerową, aby nie nagrywać knotów. Jeśli zapragnie edycji to kupi oprogramowanie, które nie potrzebuje komputera za 6k np. Vegas i ponownie zamiast nagrywać na Blu-ray za kilka tysięcy zapisze materiał na taśmie kamery za darmo. Jeśli będzie chciał udostępnić materiał w wysokiej rozdzielczości innym to przekonwerteruje do formatu WMVHD i za złotówkę wypali płytę z godzinnym zapisem w wysokiej rozdzielczości.
I po co straszyć???

Pozdrawiam

wtorek, 10 kwietnia 2007, 22:20
Nowy
Nowy

viValdi, dzieki za fachowa odpowiedz, rozwiales mi wiele watpliwosci.

jjackk, na kamere HD jeszcze sobie moge pozwolic, ale w perspektywie wydatkow zwiazanych z dzieckiem na reszte juz na pewno nie. Biorac pod uwage ze tv mam w miare nowy (niecale 2 lata) to nawet jego tak predko go nie zmienie, bo co zrobie ze starym? Wydac szkoda, w koncu swoje kosztowal.. Poki co pozostaje duzy monitor kompa LCD.
Filmowanie w HD mialby mi sluzyc raczej po to, by za n lat z przyjemnoscia ogladac uwiecznione wspomnienia. Pytanie czy w mojej sytuacji warto mi kupowac kamere HD... Z drugiej strony chcialbym, aby zakupiona kamera sluzyla przez pare ladnych lat, zeby byla bardziej "przyszlosciowa". Jesli dzisiaj HD dopiero wchodzi, to za 5 lat bedzie takim samym standardem jak dzis obraz 16:9, wiec moze warto kupic teraz kamere z HD, pomimo ze na sensowny osprzet do niej w najblizszym czasie nie bede sobie mogl pozwolic? Pewna alternatywa byloby kupno kamery w markecie za 999 zl, a nastepnie za rok-dwa kupno drugiej kamery z HD. Tylko szkoda mi tych 999 zl :/

panjacek, wreszcie jakis pozytywnie brzmiacy post 8) po wypowiedzi jjackka, troche sie podlamalem, ze nie oplaca mi sie brac HD, a tu zapaliles mi swiatelko w tunelu :P Gdybym tylko wiedzial co to jest format WMVHD? Czy jest on odtwarzalny tylko na kompie?

pozdrawiam i dziekuje wszystkim za wartosciowe odpowiedzi :wink:

wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Windows Media HD - działa na kompie bez problemu, a jak ze stacjonarnymi odtwarzaczami to sam by sie chętnie dowiedział, obsługuje to jakiś sprzęcik?? YAMAHA wypuściła jakiś niedrogi odtwarzacz DVD z wyjściami HD (Component oraz HDMI 1080i) ale nic nie piszą o WMV HD czy o DivX HD Profile... bo jeśli to tylko ma skaler to o d*** rozbić taki odtwarzacz.

4GB RAM 800Mhz
GF8600GT 256 MB VRAM

wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:11
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Diabli mnie biorę jak czytam takie porady.
Tobie brakuje wiedzy a gość nie będzie miał kamery filmującej w wysokiej rozdzielczości. Szkoda że nie poleciłeś mu jeszcze zakupu odrzutowca.

Paniejacek bardzo dobrze, hura optymizm !
Tylko proszę spokojnie przeczytać post z pytaniem - wyrażnie zainteresowany pyta o HD w DVD. Tak się dziwnie składa że wiedzy i praktyki troszkę mam w tym również wiele godzin filmu w HD, a włśnie również w Vegas. Jeśli ktoś chce nagrywać surówkę w HD na tsiemce DV bez montażu - to gratuluję.
Jeśli kiedykowlwiek zmontujesz Kolego choć jedną godzinę filmu w HD używając kilku prostych filtrów, jakieś maski i napisy i potem zrenderujesz to pogadamy o wymaganiach na PC.Służę pomocą.

Do Prosec :

Ponownie piszę: WMVHD - format zapisu plików Windows Media Video HD ( WMV 9) standard kodeka Windows. Służy do nagrywania i odtwarzania skompresowanych plików na komputerach PC głównie Windows Media Player. Kodek zresztą doskonały ale do innych celów, niż te o których dyskutujemy.

Uwierz jeszcze raz: nie ma możliwości zapisania pliku HD na dysku DVD i odtworzenia go na stacjonarnym odtwarzaczu ( max strumień 9800 kb/sek ). Nagrywarki i odtwarzacze HD - już są ale kosztują jak wyżej napisałem. Format HD po kompresji do mpg2 wymaga strumienia 25 000 kb/sek i innej długości światła lasera zapisującego i odczytującego. Nie tędy droga.
Oczywiście można z przeciętnej HD kamery odtwiorzyć nagranie bezpośrednio na ekranie Tv - ale tańsze kamery HD nie mają wyjścia HDmi (cyfrowy standard połączeń urządzeń HD) tylko IEE 1394 znane jako Fire Wire albo i.Link i wówczas będziesz musiał połączyć się przez kabel analogowy :(
Filmuję wiele lat - i jestem przekonany, że radości z dobrego filmu nie zapewni technika. Warto skupić się na czym innym...
Sam mam kamerę HD ( Sony HC1 ) ale często filmuję starą TRV 900. Na forach dyskutuje się prawie wyłącznie o technice. Prawie nigdy o kompozycji. Znam kilka osób z bardzo dobrym i drogim sprzętem ale nie mają niczego istotnego do pokazania.
Decyzja będzie oczywiście Twoja. Nie jest to jedyny głos w tej dyskusji , ale warto żebyś wziął go pod uwagę.
Jeszce raz pozdrawiam

Ostatnio edytowano środa, 11 kwietnia 2007, 08:21 przez jjackk, łącznie edytowano 2 razy

wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
hehe, zabawne porady, montaż HDV można uprawiać nawet na komputerze za 3tyś. zł... (z nagrywarką DVD :) a to coś to nie wiem... jjack, powodzenia w szerzeniu optymizmu. pozdrawiam

środa, 11 kwietnia 2007, 02:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

hehe, zabawne porady, montaż HDV można uprawiać nawet na komputerze za 3tyś. zł... (z nagrywarką DVD :) a to coś to nie wiem... jjack, powodzenia w szerzeniu optymizmu. pozdrawiam

Drogi Muchomorku - a gdzie ja to napisałem ??? przeczytaj powoli raz jeszcze :wink:

Panjacek wali mnie, że przesadzam z kosztami :roll:
Muchomor wali mnie , że niedoszacowuję kosztów :roll:

He he he fajnie jest... a może lepiej skupić się na poradzie dla pytającego niż patrzeć komu przywalić :lol:

Pozdrawiam obu Panów bardzo serdecznie

środa, 11 kwietnia 2007, 08:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeszcze raz powtarzam, można nagrać materiał w rozdzielczości HD na płytę DVD po skompresowaniu do formatu WMWHD lub innego i obejrzeć w odtwarzaczu, który odtwarza ten format lub obejrzeć na monitorze komputera. Od dwóch lat to robię i również uczę swojego wnuka. Jakość jest doskonała, trudno jest odróżnić od oryginału z taśmy. Napisałem również że w programie Vegas można nagrać materiał HDV na taśmie kamery. Od szóstej wersji Vegas wyposażony jest w narzędzie firmy Main Concept, które do tego służy. Można również oglądać z kamery bez montażu. Kiedyś się tylko tak robiło. Jednego czego żałuję, to tego że mie miałem kamery HDV w latach sidemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy przychodziły na świat moje dzieci.
Nie piszę tych postów po to aby z kogokolwiek szydzić, tylko aby pomóc innym. HDV obrosło w legendy, którymi jedni drugich straszą a w rzeczywistości sprawa jest niemal tak prosta jak DV.

Pozdrawiam

środa, 11 kwietnia 2007, 09:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeszcze raz powtarzam, można nagrać materiał w rozdzielczości HD na płytę DVD po skompresowaniu do formatu WMWHD lub innego i obejrzeć w odtwarzaczu, który odtwarza ten format lub obejrzeć na monitorze komputera.

tak przyznaję jest na rynku taki odtwarzacz DVD który odtwarza pliki WMV jest to KISS DP 600 - cena ok 1500 pln. Niestety opinie ma złą . Patrz : http://www.hdforum.pl/showthread.php?t=30&page=2
Pozdrawiam

środa, 11 kwietnia 2007, 12:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona