Foto-poradnik turystyczny: Chiny - kraj kontrastów

Foto-poradnik turystyczny: Chiny - kraj kontrastów

Redakcja SwiatObrazu.pl prezentuje drugi z serii foto-poradników turystycznych pomocnych w planowaniu podróży. Dziś przedstawiamy Chiny - kraj bardzo specyficzny, z jednej strony cywilizowany, bezpieczny, z dynamicznie rozwijającą się gospodarką rynkową, a z drugiej strony pozbawiony swobód obywatelskich, wolnych mediów, w którym szwankuje służba zdrowia i szkolnictwo. Co warto uwiecznić i jaki sprzęt zabrać - o tym przeczytacie w niniejszym foto-poradniku.

Warunki klimatyczne a sprzęt
W Chinach występuje kilka stref klimatycznych. Moją bazą wypadową był Pekin, który znajduje się na szerokości geograficznej... Aten. Choć była to dopiero połowa maja, w tym 17-milionowym mieście już zaczęły się upały - temperatura w dzień rzadko spadała poniżej 30 stopni Celsjusza. Na miejscu dowiedziałem się, że najbardziej nieznośnie jest tam w lipcu i sierpniu, kiedy wszystko niesamowicie się nagrzewa, a powietrze jest tak gęste, że nie ma czym oddychać. Nie dość, że w Pekinie panują upały, to życie uprzykrza jeszcze gorący, suchy wiatr wiejący od pustyni Gobi. Wiatr ten często przenosi mikropyłki, które wpadają do nosa, uszu, w oczy i we włosy. Pekin to jeden wielki plac budowy, dlatego wiatr porywa wszystko co spotka na swojej drodze - drobinki piasku, żwiru, pyłu cementowego itp. Europejczycy często dostają w Pekinie kataru lub alergii, a Chińczycy? Ci pozbywają się wpadających w nos i gardło zanieczyszczeń po prostu je odkaszlując, co w osobach reprezentujących inną kulturę może budzić nie najlepsze skojarzenia. Mając to wszystko na uwadze, aparat - jeśli nie jest uszczelniony - dobrze jest przez cały czas nosić w torbie, a wyjmować tylko w momencie, gdy chcemy zrobić zdjęcie. Trzeba też uważać zmieniając obiektywy, aby do środka nie dostał się pył i nie zanieczyścił nam matrycy (Olympus E-30 ma wbudowany system czyszczenia matrycy). Najlepiej robić to w zamkniętych pomieszczeniach lub zacisznych miejscach.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem