Fotofestiwal 2010: o miłości w fotografii pisze Peggy Sue Amison

Fotofestiwal 2010: o miłości w fotografii pisze Peggy Sue Amison

Peggy Sue Amison z Sirius Art Center w Cork, w Irlandii, jedna z kuratorek wystawy "All my lovin`" Programu Głównego Fotofestiwalu w Łodzi pisze o swojej wizji miłości w fotografii.


Miłość zawsze była motywem przewodnim dla artystów zajmujących się sztuką wizualną. Przy użyciu różnych środków, od lat odsłaniają jej kolejne, niezliczone oblicza – oglądamy miłość romantyczną, opartą na seksie, rodzinną, tę wyblakłą i te niezapomnianą. Wykorzystując wybrane narzędzia, twórcy zgłębiają problem piękna i bólu, jakie niesie ze sobą to intensywne uczucie. Obserwujemy te, jakże wymagające, relacje i zaczynamy zauważać (my, widzowie, oraz artyści) delikatne więzi, które łączą nas z innymi ludźmi. Czasem przychodzi nam to bez wysiłku, ale bywa, że jest to najcięższa praca w życiu.

Tak, miłość to praca. Miłość ciągle się zmienia, dlatego w związkach musimy być elastyczni, dorastać, w przeciwnym razie nie wytrzymają próby czasu. Akceptujemy miłość, walczymy z nią, uciekamy przed nią lub całkowicie się jej oddajemy. Może być nieosiągalna, chwilowa lub nie do opisania. Miłość jest tak ważna w naszym życiu, że stała się jednym z głównych narzędzi marketingowych, służących do sprzedaży praktycznie wszystkiego – od piosenek pop do pasty do zębów.

Jako kuratorzy wystawy wiedzieliśmy, że na pewno nie uda nam się powiedzieć o miłości i związkach wszystkiego. Dzięki niesamowitym artystom z całego świata, zdołaliśmy jednak pokazać to, co rozumiemy przez hasło "All My Lovin’", choć wciąż jest to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

W All My Lovin’ artyści-fotografowie starają się zrozumieć ten podstawowy składnik życia każdego z nas. Niektórzy opowiadają o problemach z wyrażaniem miłości, o napięciach, jakie rodzą się z czasem, gdy ludzie kochają się  i mieszkają razem. Inne prace przedstawiają związki, które nie są akceptowane przez otoczenie, ale które kwitną, bo są silniejsze, zmieniając i poszerzając definicję rodziny. Są też fotografie w fotografiach, zdjęcia ukazujące to, co zniknęło lub rzeczy należące do zmarłych. Głosy członków rodziny mieszają się ponownie – montaż dźwiękowy nadaje im wartość istniejącą tylko dla artysty. Oczywiście jest tam też radość i nieskrępowana intymność, którą łagodzą subtelne gesty, informujące o istnieniu uczucia.

Mamy nadzieję, że wśród zgromadzonych prac rozpoznacie aspekty swego własnego ‘kochania’ i być może nauczycie się czegoś nowego na temat tego wspaniałego uczucia. Liczymy na to, że spodoba się Wam główne wydarzenie tegorocznego Fotofestiwalu!


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem