19 października 2011, 12:38
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 16409 razy

Fotograf Artur Żmijewski na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi sztuki

Fotograf Artur Żmijewski na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi sztuki

Na liście "100 najbardziej wpływowych ludzi sztuki" stworzonej przez prestiżowy magazyn "Art Review" znalazło się dwóch Polaków, w tym fotograf Artur Żmijewski.

Najbardziej wpływowym Polakiem w świecie sztuki jest według rankingu "ArtReview Power 100" krytyk i kurator, Adam Szymczyk (49. miejsce). Parę pozycji za nim, na 54. pozycji listy "100 najbardziej wpływowych ludzi sztuki" uplasował się Artur Żmijewski - fotograf, rzeźbiarz, reżyser, twórca multimedialny.

Artur Żmijewski (ur. 1966) jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego, z której wywodzą się polscy artyści sztuki krytycznej. Filmem Powtórzenie (prezentującym powtórzenie stanfordzkiego eksperymenu więziennego prof. Zimbardo) reprezntował Polskę na  51. Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji, w 2005 roku. Swoje prace prezentował w tak prestiżowych miejscach jak londyński Tate Modern, Kunsthalle w Bazylei czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).

Jest laureatem Fondazione Sandretto Re Rebaudengo Per L’Arte (w 2000 roku) oraz prestiżowej nagrody Ordway (2010), przyznawanej przez New Museum w Nowym Jorku oraz organizację Creative Link for the Arts artystom oraz kuratorom i krytykom ze znaczącym dorobkiem w zakresie sztuki współczesnej. Od 2006 roku redaktor artystyczny Krytyki Politycznej. Autor książki Drżące ciała. Rozmowy z artystami. Publikuje teksty o sztuce w Magazynie Sztuki, Kresach oraz własnym, ukazującym się nieregularnie od 1993 roku czasopiśmie Czereja. Związany z Fundacją Galerii Foksal. Kurator 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej (2012).

Wśród jego najbardziej znanych prac znajdują się Oko za oko (1998) - cykl fotografii oraz film pokazujący ludzi niepełnosprawnych w zaaranżowanych przez autora sytuacjach, w których zdrowi użyczają im brakujących kończyn, aby mogli wykonywać proste czynności; film KR WP (2000) - pokazujący byłych żołnierzy z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego poddawanych musztrze, początkowo defilujących w mundurach, a następnie nago; Lekcja Śpiewu 2 (2003) - prezentujący głuchonieme dzieci próbujące śpiewać kantaty Jana Sebastiana Bacha w kościele Św. Tomasza w Lipsku; Nasz Śpiewnik (2003) - nakręcony w Izraelu film, w którym Żydzi polskiego pochodzenia, którzy po wojnie opuścili Polskę, przypominają sobie piosenki z dzieciństwa i młodości, w większości polskie utwory patriotyczne.
 

Artur Żmijewski

Fot. Artur Żmijewski

[kn_advert]


Artur Żmijewski

Fot. Artur Żmijewski
 

Artur Żmijewski

Fot. Artur Żmijewski


 



www.swiatobrazu.pl