- Barwa i kolor
- Cyfrowa ciemnia
- Ćwiczenia fotograficzne
- Czerń i biel
- Filmowanie aparatem
- Fotograf - ZUS i podatki
- Fotograf i prawo
- Fotograficzne ABC
- Fotografia aktu
- Fotografia od A do Z
- Fotografia krajobrazu
- Fotografia produktów
- Fotografia uliczna - street phofo
- Fotograficzne inspiracje
- Fotografowanie architektury
- Fotografowanie ruchu
- Fotografowanie zwierząt
- Kadrowanie
- Kompozycja
- Leksykon fotografów
- Najczęściej popełniane błędy
- Ostrość i nieostrość
- Perspektywa
- Portret
- Przygotowanie prezentacji zdjęć
- Studio fotograficzne dla początkujących
- Światło i ekspozycja
- Zarabiaj na fotografii
Dołącz do nas
Partnerzy
Zacznij zarabiać jako fotograf. Działalność nieewidencjonowana bez formalności
23 lipca 2019, 12:43
W ustawie Prawo przedsiębiorców pojawił się w ubiegłym roku nowy rodzaj aktywności gospodarczej - działalność nieewidencjonowana. To wymarzona sytuacja dla fotografów, którzy zastanawiają się nad tym, czy mogą połączyć pasję z zarobkowaniem i czy działalność gospodarcza jest dla nich. Działalność nieewidencjonowana to taki rodzaj aktywności gospodarczej, który ma wszystkie zasadnicze cechy, które ma jednoosobowa działalność gospodarcza, ale tą działalnością formalnie nie jest.
Fotograf i działalność nieewidencjonowana
Zacznijmy od tego, czym działalność nieewidencjonowana jest, a czym nie jest. Prawo przedsiębiorców zawiera przepis, mówiący iż nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (czyli w 2019 roku 1125 zł).
Określenie - działalność nieewidencjonowana w przepisach się nie pojawia, ale w omówieniach, uzasadnieniach i komentarzach jest już powszechną nazwą tego rodzaju aktywności.
Uwaga!
Przekroczenie limitu przychodów (nie dochodów) w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia w dowolnym miesiącu roku skutkuje koniecznością zarejestrowania działalności gospodarczej. Brak aktywności rejestracyjnej ze strony przedsiębiorcy nic nie zmienia - staniesz się przedsiębiorcą automatycznie.
Przychody, o których mowa w ustawie dotyczą jedynie przychodów z działalności wykonywanej za wynagrodzeniem, która spełnia pozostałe przesłanki określone w ustawie Prawo przedsiębiorcy - czyli stanowi zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Oznacza to, że nie obciążają limitu nasze przychody, uzyskiwane do tej pory z tytułu umowy o pracę, o dzieło, zlecenia itp.
Dlaczego fotografia i działalność nieewidencjonowana są dla siebie stworzone
Fotografia to tego rodzaju hobby, które często staje się źródłem stałych, profesjonalnych działań - i sporych zarobków. Ale rzadko udaje się od razu po rozpoczęciu fotograficznej działalności gospodarczej osiągnąć stabilny i satysfakcjonujący poziom przychodów. Poza tym, dotychczas rozpoczynający działalność gospodarczą wpadał od razu w wir przepisów, zobowiązań ZUS, konieczności prowadzenia różnych ewidencji itp. Działalność nieewidencjonowana pozwala fotografowi pojawić się na rynku usług z komercyjną, profesjonalną ofertą, z możliwością wystawienia rachunku i podjęcia próby - czy fotograficzna działalność gospodarcza to jest to, o co chodziło.
Co może a co musi fotograf prowadzący działalność nieewidencjonowaną
Fotograf podejmujący aktywność w formie działalności nieewidencjonowanej ma wszystkie możliwości fotografa, który prowadzi pełną działalność gospodarczą - jeśli tylko zmieści się w miesięcznym limicie przychodów. Limit jest niewielki - ale to ma być działalność testowa, rozpoznanie możliwości i konieczności.
Działalność nieewidencjonowana pozwala fotografowi między innymi na wystawianie rachunków, prezentowanie oferty w Internecie, prasie i w inny publiczny sposób, stworzenie i posługiwanie się zestawem cech identyfikacyjnych planowanym dla przyszłej firmy, itp. Prezentuje się na rynku na takich samych zasadach jak fotograf prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
A co musi? Musi prowadzić jedną, prostą ewidencję przychodów - z której wynikać będzie, czy nie przekroczył limitu. Nie musi działalności nieewidencjonowanej zgłaszać (stąd potoczna nazwa - brak wpisu w ewidencji działalności gospodarczej). Nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne - również na ubezpieczenie zdrowotne. Można powiedzieć, że działalność nieewidencjonowana została wymyślona dla fotografów!
Jeśli działalność nieewidencjonowana się rozwinie
Jeśli okaże się, że fotografia i działalność gospodarcza to jest właściwe połączenie, trzeba będzie zarejestrować działalność gospodarczą. Ale i tu pojawiły się od 30.04.2018 r. nowe możliwości - to ulga na start - polegająca na zwolnieniu przez sześć miesięcy ze składek ZUS na ubezpieczenie społeczne (ale już nie na ubezpieczenie zdrowotne).
Sprawdź inne artykuły z kategorii: Aktualności
- Fotograf na wesele - jak wybrać najlepszego dla siebie
- Artyści masowo protestują online przeciwko generatorom obrazów AI
- Fotograf ujawnia, że Królowa Elżbieta nienawidziła swoich rąk
- Nie rzucaj aparatem fotograficznym w piosenkarza
- BEIKS MEDIA SHOW - 04.11.2022 - zarejestruj się już dziś! Poznaj program prezentacji
- Ciężarówka wjechała w sklep uszkadzając sprzęt fotograficzny warty 100 000 USD
- Para porwana przez ogromną falę w trakcie robienia selfie
- Jaki prezent wybrać dla mamy? 5 pomysłów na prezent od serca!
Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.
Karta podatkowa to forma opodatkowania przychodów - a działalność gospodarcza to forma ich uzyskiwania. Obie te rzeczy łączą się ze sobą, ale regulowane są zupełnie innymi przepisami. W tym cyklu piszemy o formach podejmowania i prowadzenia działalności, a szczegółowe kwestie związane z opodatkowaniem i rachunkowością wykraczają nieco poza zakres tematyczny tego serwisu. Polecam www.podatki.biz
Pozdrawiam serdecznie
2018.04.20 15:07, Mundek - Redaktor SwiatObrazu.pl
#
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Najczęściej czytane dzisiaj
Najczęściej czytane w tygodniu
Najczęściej czytane w roku
- Jak fotografować jesień
- Kompozycja w fotografii. Praktyczny przewodnik po 14 zasadach z ćwiczeniami
- Zrozumieć fotografię i wyjątkowy abonament
- Fotografia aktu: wyposażenie studia fotograficznego - praktyczny poradnik
- Fotografowanie miasta nocą - poradnik
- Poradnik: Długie czasy naświetlania w praktyce
- Fotografia od A do Z: Przysłona
- Zoom na prezenty 2022. Świąteczny poradnik zakupowy dla miłośników fotografii i wideo
- Wpływ parametrów obiektywu na jakość fotografii
- Poradnik: Zapanuj nad kolorem, cz. I - Jak urządzenia widzą kolory