Fotograf (i twórcy) a Polski Ład - składka na ubezpieczenie zdrowotne - część I

Fotograf (i twórcy) a Polski Ład - składka na ubezpieczenie zdrowotne - część I

Od 1 stycznia 2022 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne stała się w istocie nowym podatkiem - Do końca roku 2021 duża jej część była odliczana od podatku dochodowego, i mimo, iż trzeba ją było dotychczas opłacać osobno od każdego prawie źródła przychodów (a rodzajów źródeł przychodów jest sporo), to stanowiła stosunkowo niewielkie obciążenie, w zestawieniu z podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne. Ta sytuacja ulega diametralnej zmianie, a składka na ubezpieczenie zdrowotne nie może już być odliczona i staje się dla osób aktywnych znacznym obciążeniem. Na tyle dużym, że może uczynić dotychczas rentowne przedsięwzięcie nieopłacalnym. To efekt wprowadzenia tzw. polskiego ładu, który dla przedsiębiorców i osób wykonujących wolne zawody oznacza podniesienie obciążeń podatkowych i parapodatkowych.


Można starać się zabezpieczyć swoje przychody i zminimalizować obciążenia (dodajmy od razu, że chodzi o minimalizowanie w zgodzie z nowymi przepisami) - a etapem wstępnym tych działań jest poznanie obowiązujących od 1.01.2022 r. zasad. Zaczniemy ich przedstawianie od zasad ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne, w zależności od rodzaju źródła przychodów, zaczynając od osób prowadzących pozarolniczą działalność w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (uwaga - to nie jest to samo, co działalność gospodarcza).


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem