Fotograf powinien interesować się historią sztuki, a nie kolorowymi żurnalami

Fotograf powinien interesować się historią sztuki, a nie kolorowymi żurnalami

"Fotografowie powinni uczyć się historii sztuki, chodzić do muzeów, a przede wszystkim znać klasyczne malarstwo. Nie znam żadnego wybitnego fotografa, który nie studiowałby malarstwa lub rysunku. Sam inspirację czerpię głównie z malarstwa, z klasyki. To, co robię jest wynikiem połączenia wrażliwości z tym, co widziałem i czego się nauczyłem" - mówi Ryszard Horowitz w rozmowie z Polskim radiem.


"O moich pracach mówi się, że są surrealistyczne, ale zupełnie nie pasują do kanonu, który wymyślili sobie wielcy surrealiści. Na przykład nigdy nie fotografuję swoich snów" - dodał Ryszard Horowitz podczas otwarcia wystawy "Fotokompozytor" w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.
 
Ryszard Horowitz wpisał się do historii fotografii jako prekursor cyfrowego przetwarzania obrazu. Wypracował swój indywidualny styl, dzięki któremu jego prace zaliczane są do kanonu fotografii efektowej i cyfrowej, zarówno w Polsce jak i na świecie. 
 
Jego zdjęcia przedstawiają najczęściej surrealistyczne sceny. Początkowo wykorzystywał oszukującą widza perspektywę, później wielokrotną ekspozycję i wielogodzinne maskowanie poszczególnych ujęć na materiałach analogowych, aż wreszcie komputer i oprogramowanie graficzne do tworzenia fotokompozycji.
 
"Fotokompozycja w najlepszy sposób opisuje to co tworzę. Jest ona bardzo podobna do tego, jak kompozytor muzyki kreuje, łącząc obce sobie dźwięki w spójną, harmonijną całość. Montuję razem pozornie niepowiązane ze sobą zdjęcia, wykonane w różnym czasie, w odległych częściach świata, z których tworzę jednolitą kompozycję. Chcę, aby wszystkie elementy pojawiały się w tej samej przestrzeni, zamrożone w czasie. Już jako student sztuki zacząłem malować obrazy, które były napędzane bardziej fantazją, niż realizmem. W chwili, kiedy postanowiłem poświęcić się fotografii, zainteresowało mnie tworzenie kompozycji fotograficznych, a nie tylko wyłapywanie tego, co widziałem przez aparat. Na początku mojej kariery myślałem o możliwości łączenia zdjęć razem. Wymyśliłem sobie przeróżne metody łączenia zdjęć w świecie analogowym. Moje prace, wykonane lata wcześniej zanim komputery zostały wykorzystane do cyfrowego przetwarzania obrazów, przyjmowane są jako cyfrowe. Zawsze szukam inspiracji u wielkich mistrzów malarstwa. W zasadzie wszystko odkryte przez nich można przyswoić sobie do fotografii. Uczę się kompozycji, światła u Caravaggio i Rembrandta. Studiuję perspektywę u Mantegni, podziwiam kolor Picasso i Mattisa oraz próbuję wchłonąć poczucie humoru u Magritte i Klee. Komputer i cyfrowe przetwarzanie zdjęć stało się wspaniałym narzędziem, umożliwiającym mi realizacje wizualnych pomysłów, łącząc moją miłość do malarstwa i fotografii."
 
Wystawa "Fotokompozytor" prezentuje kilkadziesiąt prac artysty, pochodzących z różnych okresów jego twórczości. Można ją oglądać od 4 do 31 marca w Galerii DAP, Domu Artysty Plastyka przy Mazowieckiej 11
 
Ryszard Horowitz fotografia reklamowa tytuł doktora honoris causa Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Fot. Ryszard Horowitz


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem