29 kwietnia 2022, 08:27
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2540 razy

Fotograf wykonał 2 miliony zdjęć, ukazując rozchwianie Księżyca

Fotograf wykonał 2 miliony zdjęć, ukazując rozchwianie Księżyca

Astrofotograf Andrew McCarthy wykonał ponad 2 miliony pojedynczych fotografii, aby pokazać, jak Księżyc „tańczy” czy „chwieje się” na niebie obserwowany z Ziemi w ciągu miesiąca.

2 miliony zdjęć w celu pokazania zachowania się Księżyca na nocnym niebie

Andrew McCarthy rozpoczął rejestrację na początku lutego, aby uchwycić całą lunację lub dzień księżycowy, który ma miejsce mniej więcej w ciągu jednego ziemskiego miesiąca kalendarzowego (a dokładniej 29,5 dnia ziemskiego). Zwrócił szczególną uwagę na zachowanie zarówno kąta, jak i rozmiaru Księżyca, gdy zmieniał się on w przeciągu tego czasu. 
 
księżyc
 
fot. Andrew McCarthy
 
Artystyczne zestawienie wizerunków Księżyca pokazuje, jak Srebrny Glob tańczy na ziemskim nieboskłonie. Autor stworzył także ruchomy obraz o wysokiej rozdzielczości, który pokazuje librację i obrót Księżyca w zenicie. Astrofotograf chciał zaprezentować dynamikę Srebrnego Globu i to, jak zmienia się jego tarcza w trakcie oglądania jej z powierzchni Ziemi. 
 
księżyc
 
aut. Andrew McCarthy
 
W sumie Andrew McCarthy wykonał przez swój teleskop ponad 2 miliony pojedynczych klatek - plików, które ważyły łącznie ponad 12 terabajtów danych. Co 25 godzin przez 27 dni powtarzał rejestrację wielu klatek w celu tworzenia mozaik prezentujących tarczę Księżyca. Oprócz ogromnego wyzwania podróżowania, robienia zdjęć i edytowania obrazów, McCarthy musiał także mierzyć się z nieprzewidywalnymi warunkami środowiskowymi i pogodowymi. Musiał podróżować po całym stanie kierując się prognozą pogody, ale mimo pogoda na pustyni okazywałą się często nieprzewidywalna. 
 
"Pewnej nocy zapowiadano czyste niebo a skończyło się na deszczu. Innym razem nie udało się wykonać zdjęć przez burzę piaskową" - opowiada astrofotograf. Dużym wyzwaniem było także przetwarzanie końcowe, gdyż codziennie musiał dopasowywać ostrość, kontrast i poziom szumów.  
 


www.swiatobrazu.pl