Fotograf zmuszony do wystosowania przeprosin po samowolnym retuszu włosów Lupity Nyongo

Fotograf zmuszony do wystosowania przeprosin po samowolnym retuszu włosów Lupity Nyongo

„Jeśli nie masz pewności, czy wolno ci to robić, to tego nie rób” – tej zasady najwyraźniej nie znał fotograf An Le, kiedy na własną rękę wyretuszował wykonane przez siebie zdjęcie aktorki Lupity Nyongo, które miało trafić na okładkę listopadowego numeru brytyjskiego wydania magazynu Grazia. Retusz był tak zaawansowany, że zmienił kompletnie fryzurę portretowanej, a sam fotograf wpisał się tym samym (jak sam twierdzi nieświadomie) w trend, z którym usiłuje obecnie walczyć wiele czarnoskórych kobiet – zarówno tych z pierwszych stron gazet, jak i zupełnie zwyczajnych.


Wszystko zaczęło się zupełnie zwyczajnie: nowojorski fotograf wietnamskiego pochodzenia An Le otrzymał zlecenie wykonania zdjęć popularnej aktorki o pochodzeniu kenijsko-meksykańskim Lupity Nyongo na potrzeby magazynu Grazia. Zdjęcie, które trafiło na okładkę zostało wyretuszowane w sposób, który zupełnie zmienił fryzurkę Lupity. Jak łatwo można zgadnąć, nie spodobało się to samej sfotografowanej, która w instagramowym wpisie zauważyła, że fryzura, którą bez jej wiedzy zmodyfikowano była jedną z cech etnicznych społeczności, z której się wywodzi i z której jest dumna.

Reklama

Adobe Lightroom - nowy e-kurs


Dowiesz się, jak szybko i efektywnie korygować i twórczo zmieniać swoje zdjęcia.

 

Dołącz do Uczestników


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem