Fotografia abstrakcyjna i panoramowanie

Fotografia abstrakcyjna i panoramowanie

Fotografia cyfrowa pozwala na dowolne eksperymenty: jeśli coś Ci się nie podoba, zawsze możesz to skasować. Zdjęcie, które nie pokazuje wiernie rzeczywistości (np. abstrakcja lub praca nawiązująca do techniki impresjonistycznej), nie powstaje w oparciu o jasno sprecyzowane reguły. Istnieją oczywiście pewne podstawowe metody na wywołanie określonego efektu artystycznego, ich zwieńczeniem jednak powinien być eksperyment twórczy. Każde panoramowane ujęcie, wielokrotna ekspozycja czy fotomontaż są jedyne w swoim rodzaju i w tym właśnie należy upatrywać ich magii i radości, której dostarcza ich tworzenie. Jedynym ograniczeniem jest tutaj Twoja wyobraźnia, która każe porzucić tradycyjne, konwencjonalne metody i której wyzwolenie prowadzi do rozwoju artystycznego.


"Im mniej opisowe jest zdjęcie, tym bardziej pobudza ono wyobraźnię. Im mniej informacji, tym więcej aluzji; im mniej prozy, tym więcej poezji"  – Ernst Haas.

Panoramowanie statycznej sceny nadaje jej elementom abstrakcyjne formy i przeistacza ją w swoistą kompozycję malarską. Przesunięcie aparatu w górę, dół lub na boki przy wydłużonym czasie naświetlania powoduje zamazanie i nałożenie na siebie szczegółów, kolorów oraz partii świateł i cieni. Drzewa, kwiaty w ogrodzie, pagórkowaty krajobraz, niebo – to tylko niektóre motywy, przy których sprawdza się ta technika. Po tym, jak wypróbujesz fotografowanie tej samej kompozycji przy różnych czasach otwarcia migawki, będziesz mnie więcej wiedział, przy jakich ustawieniach możesz się spodziewać osiągnięcia pożądanego rezultatu. Pamiętaj jednak, że nie ma na to konkretnego przepisu: każde zdjęcie będzie dla Ciebie niespodzianką i, potencjalnie, źródłem twórczej satysfakcji.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem