6 maja 2011, 14:30
Autor: Jerzy Łapiński
czytano: 5632 razy

Fotografia analogowa - środki pomocnicze

Fotografia analogowa - środki pomocnicze

Praca w ciemni byłaby bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa, gdyby nie istniały pewne środki pomocnicze, umożliwiające lub ułatwiające obróbkę materiałów srebrowych. Przedstawiamy wybrane środki firmy Ilford, zapraszamy do lektury.

 

 

Ilford Hypam Fixer

Fotografia analogowa środki pomocnicze

Utrwalacz niegarbujący w koncentracie do rozcieńczenia wodą. Nadaje się do utrwalania filmów, papierów i specjalistycznych błon – rentgenowskich i graficznych zarówno ręcznego, jak i maszynowego. Można stosować go w temperaturach 18°C do 40°C. Substancją utrwalającą jest tiosiarczan amonu. Do utrwalania filmów zaleca się rozcieńczenie 1+4, a do papierów 1+4 lub 1+9. Orientacyjne czasy utrwalania: dla filmu to 2–5 min, dla papieru RC: 1/2 do 1 min, papieru FB:  1–2 min. Zalecane jest utrwalanie dwukąpielowe – przedłuża to żywotność utrwalacza i daje większą pewność dokładnego utrwalenia. Najmniejsze opakowanie zawiera 5 litrów koncentratu.

 

Ilford 2000 RT Fixer

Fotografia analogowa środki pomocnicze

Utrwalacz niegarbujący w koncentracie do rozcieńczenia wodą. Nadaje się do utrwalania  w wysokotemperaturowym procesie maszynowym zwłaszcza w maszynach przeciągowych. Substancją utrwalającą jest tiosiarczan amonu. Zaleca się rozcieńczenie 1+4. Orientacyjne czasy utrwalania dla papieru RC:  46 do 12 sekund w temperaturach 25°C–40°C.

 

Ilford Rapid Fixer

Fotografia analogowa środki pomocnicze

Utrwalacz niegarbujący w koncentracie do rozcieńczenia wodą. Nadaje się do utrwalania filmów, papierów i specjalistycznych błon – rentgenowskich i graficznych zarówno ręcznego, jak i maszynowego. Można stosować go w temperaturach 18°C do 40°C. Substancją utrwalającą jest tiosiarczan amonu. Do utrwalania filmów zaleca się rozcieńczenie 1+4, a do papierów 1+4 lub 1+9. Orientacyjne czasy utrwalania: dla filmu to 2–5 min, dla papieru RC: 1/2 do 1 min, papieru FB:  1–2 min. Zalecane jest utrwalanie dwukąpielowe – przedłuża to żywotność utrwalacza i daje większą pewność dokładnego utrwalenia. Sprzedawany w opakowaniach  zawierających od 0,5 do 10 litrów koncentratu.

 [kn_advert] 

Ilford Ilfostop

Fotografia analogowa środki pomocnicze

Bezwonny przerywacz na bazie kwasu cytrynowego  charakteryzujący się bardzo słabym zapachem i obecnością wskaźnika pokazującego dokładnie moment wyczerpania się kąpieli. Polecany do ręcznego wywoływania filmów i papierów. Rozcieńczany z wodą w stosunku 1:19.  Przerywacz ze wskaźnikiem - kolor lekko pomarańczowy zmienia na żółto-zielonkawy, co wskazuje na jego zużycie. Kolor niebieski czy fioletowy wskazuje na zupełne zużycie kąpieli zabrudzonej wywoływaczem – znak, że trzeba ją wymienić. Sprzedawany w opakowaniach  zawierających 0,5  koncentratu. Stosowanie przerywacza pozwala na dokładne zatrzymanie procesu wywoływania i przedłuża trwałość utrwalacza, który nie jest zanieczyszczany pozostałościami wywoływacza przenoszonego z kąpieli do kąpieli.

 

Ilford Washaid

Fotografia analogowa środki pomocnicze

Preparat do wypłukiwania utrwalacza stworzony do wspomagania usuwania produktów utrwalania z emulsji fotograficznej. Specjalnie użyteczny przy obróbce papierów fotograficznych na podłożu papierowym (FB) – jego stosowania może skracać czasy potrzebne do wypłukania papieru. Można też stosować do filmów. Stosuje się w rozcieńczeniu 1+4. Czasy stosowania: dla papierów FB: 10 min dla filmów 2-3 min. Sprzedawany w opakowaniach  zawierających 1 litr  koncentratu.

 

Ilford Ilfotol

Fotografia analogowa środki pomocnicze

Preparat zwilżający stosowany jako ostatnia kąpiel przed suszeniem filmów. Ułatwia spływanie wody i zapobiega powstawaniu śladów na powierzchni po wyschnięciu filmu. Można też go stosować przy suszeniu papierów – wspomaga równomiernie schniecie powierzchni papieru.  Nadaje się również jako środek do czyszczenia szkła i soczewek. Stosuje się w rozcieńczeniu 1+200. Sprzedawany w opakowaniach  zawierających 1 litr  koncentratu.

 

Ilford Harman Selenium Toner

Fotografia analogowa środki pomocnicze

Toner selenowy w formie koncentratu w płynie przeznaczony do tonowania papierów na podłożu papierowym i polietylenowym. Przeznaczony do stosowania w temperaturze pokojowej – ok. 20°C. Poprawia trwałość archiwalną odbitek i podnosi gęstość maksymalną czerni. W zależności od rozcieńczenia i rodzaju odcienia obrazu na papierze odbitki mogą zmieniać odcień na czekoladowo-brązowy, purpurowo-brązowy lub nie dawać w ogóle zmiany odcienia obrazu. Do tonowania w celach zmiany koloru toner należy rozcieńczyć 1+3, natomiast przy tonowaniu archiwizacyjnym 1+20. Tonowanie archiwizacyjne trwa 2-4 min natomiast przy tonowaniu archiwizacyjnym kontrolujemy czas tonowania wizualnie. Sprzedawany w opakowaniach  zawierających 1 litr  koncentratu.

 
Jak widać z powyższych opisów firma Ilford oferuje pełen zakres materiałów i chemii potrzebnych do uprawiania srebrowej fotografii. Wszystkie produkty cechuje wysoka jakość, wydajność i dobra odporność na warunki przechowywania. Fotograf może zaopatrzyć się we wszystko, czego potrzebuje do twórczego uprawiania fotografii.

 

Czarno-biała fotografia fotografia analogowa

 

Jerzy Łapiński urodził się w 1954 roku w Warszawie. Fotografią zajmuje się od szkoły średniej, specjalizując się w fotografii czarno-białej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979. Prezentował swoje prace na 24 wystawach indywidualnych oraz 14 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Fotografie Jerzego Łapińskiego znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Czechosłowacji, Niemczech, Szwecji i USA. Prowadził wykłady z fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach.  Oprócz czynnego uprawiania fotografii (www.fotolapinski.eu) zajmuje się wykonywaniem powiększeń kolekcjonerskich dla innych fotografów, działalnością dydaktyczną (www.pracowniaobrazu.pl), jest również rzeczoznawcą i biegłym sądowym w zakresie fotografii.



www.swiatobrazu.pl