6 kwietnia 2011, 14:26
Autor: Jerzy Łapiński
czytano: 7240 razy

Fotografia analogowa - wywoływacze do papieru

Fotografia analogowa - wywoływacze do papieru

Nawet najlepszy papier niewiele jest wart bez dobrego wywoływacza. Firma Ilford oferuje fotografującym wiele typów wywoływaczy umożliwiających osiągnięcie maksymalnych rezultatów zarówno na papierze o podłożu plastikowym, jak i papierowym.

 

 

 Ilford Bromophen

Fotografia analogowa wywoływacze do papieru Ilford

Jest to wywoływacz w proszku przeznaczony do wszystkich rodzajów papierów – zarówno RC, jak i FB. Substancjami wywołującymi są fenidon i hydrochinon. Składa się z dwóch części, po rozpuszczeniu których uzyskuje się roztwór, który należy rozcieńczyć w stosunku 1+3 przed użyciem. Wywoływacz nie nadaje się do użytku w wysokich temperaturach, np. w maszynach wywołujących. Daje lekko ciepławy odcień obrazu o wysokim D max. Bardzo wydajny. Jest to jedyny wywoływacz w proszku produkowany przez Ilforda.

 

Ilford PQ Universal

Fotografia analogowa wywoływacze do papieru Ilford

Wywoływacz w płynie nadający się do wywoływania wszystkich rodzajów papierów fotograficznych jak też i filmów, zwłaszcza tam, gdzie potrzebny jest wysoki kontrast obrazu na filmie. Koncentrat należy rozcieńczyć w stosunku 1+9. Roztwór roboczy można przechowywać kilka dni. Wywoływacz nie nadaje się do użytku w wysokich temperaturach, np. w maszynach wywołujących. Daje lekko ciepławy odcień obrazu o wysokim D max. Bardzo wydajny.

 

Ilford Multigrade

Fotografia analogowa wywoływacze do papieru Ilford

Wywoływacz w płynie nadający się do wywoływania wszystkich rodzajów papierów fotograficznych. Koncentrat należy rozcieńczyć w stosunku 1+9, ale można też stosować rozcieńczenie 1+14, tam gdzie potrzebna jest precyzyjniejsza kontrola nad wywoływaniem. Wywoływacz nie nadaje się do użytku w wysokich temperaturach, np. w maszynach wywołujących. Daje neutralny odcień obrazu o wysokim D max. Bardzo wydajny. Papiery wywoływanie w tym wywoływaczu osiągają największy zakres kontrastowości. Nie nadaje się do wywoływania filmów.

 

Harman Warmtone Developer

Fotografia analogowa wywoływacze do papieru Ilford

 

Wywoływacz w płynie specjalnie przeznaczony do wywoływania papierów Warmtone, na których daje przyjemny ciepły kolor obrazu. Na pozostałych papierach odcień obrazu  jest nieco cieplejszy niż wywołanych w zwykłych wywoływaczach. Nadaje się do wywoływania papierów RC i FB. Koncentrat należy rozcieńczyć w stosunku 1+9. Bardzo wydajny.  Wywoływacz nie nadaje się do użytku w wysokich temperaturach, np. w maszynach wywołujących.

 

Harman Cooltone Developer

Fotografia analogowa wywoływacze do papieru Ilford

Wywoływacz w płynie specjalnie przeznaczony do wywoływania wszystkich typów papierów, na których daje neutralny do lekko zimnego odcień obrazu. Koncentrat należy rozcieńczyć w stosunku 1+9. Bardzo wydajny.  Wywoływacz nie nadaje się do użytku w wysokich temperaturach, np. w maszynach wywołujących.

 

Ilford 2150 XL

 

Fotografia analogowa wywoływacze do papieru Ilford

Wywoływacz w płynie specjalnie przeznaczony do wywoływania maszynowego papierów na podłożu polietylenowym zwłaszcza w procesorze Ilfolab 2150. Może pracować w temperaturach od 20 do 40°C. Daje neutralny do lekko zimnego odcień obrazu. Sprzedawany w komplecie z utrwalaczem.


Ilford 2000 RT

  Fotografia analogowa wywoływacze do papieru Ilford


Wywoływacz w płynie specjalnie przeznaczony do wywoływania maszynowego papierów na podłożu polietylenowym. Nadaje się do pracy we wszystkich maszynach przeciągowych w temperaturach od 20 do 40°C. Daje neutralny do lekko zimnego odcień obrazu. Sprzedawany w komplecie z utrwalaczem.


Firma Ilford oferuje więc pełen zakres wywoływaczy przeznaczonych zarówno do wywoływania ręcznego, jak i maszynowego. Nadają się one do wszystkich rodzajów papieru i umożliwiają uzyskanie pełnej gamy odcieni obrazu od ciepłego poprzez neutralny do zimnego. Umożliwia to w każdej sytuacji dobranie odpowiedniego wywoływacza do osiągnięcia zamierzonego efektu artystycznego.

 

Czarno-biała fotografia fotografia analogowa

 

Jerzy Łapiński urodził się w 1954 roku w Warszawie. Fotografią zajmuje się od szkoły średniej, specjalizując się w fotografii czarno-białej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1979. Prezentował swoje prace na 24 wystawach indywidualnych oraz 14 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Fotografie Jerzego Łapińskiego znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Czechosłowacji, Niemczech, Szwecji i USA. Prowadził wykłady z fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w Łódzkiej Szkole Filmowej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach.  Oprócz czynnego uprawiania fotografii (www.fotolapinski.eu) zajmuje się wykonywaniem powiększeń kolekcjonerskich dla innych fotografów, działalnością dydaktyczną (www.pracowniaobrazu.pl), jest również rzeczoznawcą i biegłym sądowym w zakresie fotografii.



www.swiatobrazu.pl