9 października 2019, 07:38
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 6129 razy

Pustka na fotografiach krajobrazowych, która obrazuje ciszę

Pustka na fotografiach krajobrazowych, która obrazuje ciszę

Samir Belhamra tworzy fotografie krajobrazowe, które łączą rzeczywistość z fantazją. Artysta ten pochodzi z południowej Francji i wykorzystuje rodzime krajobrazy, takie jak lazurowe wybrzeża i pola lawendy, aby uchwycić na zdjęciach… ciszę.

Podobnie jak w przypadku innych realizacji tego autora, projekt zatytułowany "Zapach ciszy" łączy w sobie umiejętności fotograficzne i graficzne. Artysta czerpiąc z obu talentów wyczarowuje marzycielskie krajobrazy oparte na rzeczywistości, ale jednocześnie surrealistyczne. Samir Belhamra skupia się w tych fotografiach na tym, czym jest cisza.
 
Aby wywołać wrażenie panującej na obrazach ciszy, autor przedstawia krajobrazy pozbawione ruchu i bez śladów działania ludzkości. Opierając się na wprowadzających spokój elementach, takich jak półksiężyc, chmury wiszące nad plażą, relaksujących wzorach na piasku i gwiaździstym niebie Belhamra potrafi na swoich obrazach wyczarować spokój i uchwycić milcząca naturę. 
 
Dla fotografa "cisza stanowi najwyższą formę myślenia", stąd postanowił ustanowić ją bohaterem swoich prac. Zdjęcia stanowią jej kontemplację i mają właściwości wyciszające, pozwalając zgodnie z zamysłem autora "spojrzeć w głąb siebie". Samir Belhamra podkreśla, że cisza stanowi dla niego także "niemy głos" na temat tego, jakie jest miejsce człowieka we wszechświecie.
 
Poniżej możesz zobaczyć wybrane prace tego autora z cyklu "Zapach ciszy".

Fotografia krajobrazowa przedstawiająca ciszę

fot. Samir Belhamra 

fot. Samir Belhamra 

fot. Samir Belhamra 

fot. Samir Belhamra 

fot. Samir Belhamra www.swiatobrazu.pl