Fotografia na świecie: Algieria

Fotografia na świecie: Algieria

Mówiąc o fotografii algierskiej musimy rozpatrywać ją w skali międzynarodowej. To bowiem nie tylko kraj o historii kolonialnej, ale również ojczyzna wielu artystów tworzących poza jej granicami. Kilku fotografów związanych z Algierią poznamy w niniejszym odcinku cyklu "Fotografia na świecie".
Zaida Ben-Yusuf


W kolejnym odcinku cyklu Fotografia na świecie przyglądamy się fotografii algierskiej. To jeden z przypadków, w których granice nie są jednoznaczne: większość fotografów, których twórczość poznamy, nie urodziła się i nie mieszkała w ogóle w Algierii. Z rodzinnym krajem łączyła ich tradycja wyniesiona z domu, a często ciekawość za miejscem pochodzenia prowadziła ich z powrotem do Algierii. To nie jest jedyna trudność, na jaką napotyka każdy piszący o fotografii algierskiej. Kolejną jest fakt, że był to przez długi czas kraj kolonialny. Z tej przyczyny nie sposób pisać o Algierii bez wszechobecnego cienia Francji. Historia zaważyła na zainteresowaniach algierskich fotografów i dlatego tożsamość, tradycja, dialog z doświadczeniami kolonializmu, wspomnienia wojen są dla nich szczególnie znaczącym tematem.

Zacznijmy od Zaidy Ben-Yusuf – niedawno odkrytej na nowo portrecistce, bardzo cenionej na przełomie XIX i XX wieku w USA. W 1901 roku magazyn Ladies' Home Journal zakwalifikował ją do czołówki fotografujących Amerykanek. Ben-Yusuf pracowała jako modystka w Nowym Jorku, publikowała w prasie i jednocześnie portretowała rozwijające się wówczas bujnie środowisko amerykańskiej socjety. Fotografowała gwiazdy teatru i osobowości życia politycznego. Jej prace cenił wysoko Alfred Stieglitz. W późniejszym czasie Ben-Yusuf wiele podróżowała, szczególnie do Japonii, skąd przywoziła cieszące się sporą popularnością reportaże. Zapomniana na wiele dziesięcioleci twórczość Zaidy Ben-Yusuf została odkryta po roku 2000. Artystka doczekała się wówczas retrospektywy w Smithsonian's National Portrait Gallery.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem