Fotografia na świecie: Chorwacja

Fotografia na świecie: Chorwacja

W tym tygodniu, w cyklu Fotografia na świecie prezentujemy najbardziej interesujących autorów z Chorwacji – od początków, które datują się jeszcze na okres Austro-Węgier, poprzez czasy Jugosławii, aż do współczesności.


W kolejnym odcinku cyklu Fotografia na świecie tym razem pragniemy zaprezentować fotografię chorwacką. Pokażemy, w jaki sposób kształtowała się na przestrzeni czasu, ewoluowała i nabierała własnego, indywidualnego charakteru. Położenie geograficzne i burzliwa historia regionu zdeterminowały bowiem również ewolucję sztuki fotografii w Chorwacji.

Pierwsze próby tworzenia fotografii na terenie Chorwacji nosiły silne piętno wpływów austriackich. Wówczas będący częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego kraj, znajdował się w kulturalnej orbicie Wiednia, podobnie jak większość obszaru ówczesnej Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwsze znane szerszej publiczności fotografie z Chorwacji są autorstwem Czecha, Ivana Standla, który w roku 1869 wydał "Obrazy fotograficzne z Dalmacji, Chorwacji i Slawonii". W albumie tym rejestrował kulturalne i historyczne dziedzictwo kraju. Standl jest również autorem reportażu dokumentującego zniszczenia, jakie przyniosło trzęsienie ziemi w Zagrzebiu w roku 1880.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem