Fotografia na świecie: Dania

Fotografia na świecie: Dania

W cyklu "Fotografia na świecie" tym razem odwiedzamy Danię. Dziś kraj ten jest znany przede wszystkim jako ojczyzna świetnych fotoreporterów, jednak równie mocną pozycją cieszy się fotografia konceptualna.

Fotografia z podróży: Kristen Feilberg, Christian Hedemann


Zwiedzając fotograficzny świat, zatrzymujemy się w Danii – kraju, który może pochwalić się bardzo interesującą sceną. Zarówno fotoreportaż, jak i fotografia konceptualna czy szeroko pojęta fotografia artystyczna mają w Danii licznych przedstawicieli. To jednak osiągnięcie ostatnich kilkudziesięciu lat – choć wcześniej Duńczycy byli naturalnie bardzo aktywni na polu fotografii, dziedzina ta była traktowana z dużą dozą pragmatyzmu, wręcz naukowo. Nierzadko duńska fotografia skupiała się chętnie na rejonach odległych od "własnego podwórka", stąd obfitość bezcennych materiałów etnograficznych autorstwa przybyszy z Danii właśnie. Dziś wizytówką lokalnej fotografii są metafizyczne krajobrazy Pera Bak Jensena czy poruszające portrety Jacoba Aue Sobola.

Wczesne lata fotografii duńskiej upłynęły przede wszystkim pod znakiem tematyki podróżniczej, w której Duńczycy szybko się wyspecjalizowali. Kristen Feilberg, choć z zawodu był handlowcem, zasłynął jako autor relacji fotograficznych z Azji. Dokumentował swoje wyprawy do dzisiejszej Indonezji i Singapuru, tworząc cenne, choć jednocześnie bardzo typowe dla czasów kolonializmu, archiwum wizualne. Podobną drogę przebył Christian Hedemann – inżynier mechanik, którego poszukiwania pracy zawiodły na Hawaje. Tam zainteresował się fotografią; jego dorobek, absolutnie unikatowy, przedstawia krajobrazy Hawajów, pracę i życie rodzinne mieszkańców na przełomie wieków, ale także postępującą industrializację regionu i cokolwiek egzotycznych na tle rajskich ogrodów i wodospadów zapiętych pod szyję, sztywnych Skandynawów. Fotografie Hedemanna początkowo miały trafić jedynie do rodzinnego archiwum, jednak sprawy potoczyły się inaczej, a ich autor został współzałożycielem pierwszego na Hawajach klubu fotografów.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem