Fotografia na świecie: Gruzja

Fotografia na świecie: Gruzja

Coraz chętniej odkrywamy Gruzję. Oprócz wina, kuchni i malowniczych gór, kraj ten ma wiele do zaoferowania w dziedzinie fotografii. Kilka przykładów zaprezentujemy w niniejszym odcinku cyklu "Fotografia na świecie".

Justyna Mielnikiewicz


W książce Gaumardżos, będącej zapisem wieloletniej fascynacji Gruzją, Marcin Meller i Anna Dziewit-Meller tak charakteryzują ten kraj: "Można jeździć pod prąd i bez prawa jazdy. Załatwienie najprostszej rzeczy bywa koszmarem. Na stacji benzynowej gość potrafi trzymać w jednej ręce wąż, a w drugiej zapalonego papierosa. Jeżdżą jak szaleńcy. Kiedy się otwierają jakieś drzwi, najpierw nikt się nie rusza, a potem wszyscy walą naraz. Ciągle krzyczą (…) Ale wino, fakt, przednie. Śpiewają genialnie. I to jedzenie, Boże, jak ono smakuje. Wysysanie soku z chinkali w towarzystwie przyjaciół. Uczta jako sposób życia. (...) I szalone poczucie humoru. I zamiłowanie do absurdu. I ta radosna anarchia, kiedy wydaje się, że początek nie zejdzie się z końcem, a jednak. (...) Wszyscy się znają. A i każdą sprawę, nawet w głupim urzędzie, w końcu jakoś załatwisz. I tak naprawdę nikt tu nie jest sam. To jest Gruzja". Brzmi intrygująco? Dla wielu z nas tak. Niewielkie, ale pełne charakteru państwo coraz częściej budzi zainteresowanie Polaków. Coraz chętniej odwiedzamy malowniczy górski kraj, a przybysze z Gruzji przyjeżdżają do nas. Oznacza to, że mamy więcej okazji do zapoznania się z gruzińską sztuką, w tym oczywiście również z fotografią. Fascynacja działa zresztą w obie strony. Naszym rodzimym "gruzińskim łącznikiem" jest Justyna Mielnikiewicz ze Sputnik Photos, wyróżniona wielokrotnie za swój projekt Kaukaska linia kredytowa, a dzisiaj mieszkająca w Tbilisi i promująca fotografię gruzińską poza granicami kraju. Warto przypomnieć kilka fotografii tej świetnej reporterki, która w 2009 roku otrzymała II nagrodę w konkursie World Press Photo. Mielnikiewicz fotografuje rzeczywistość krajów byłego ZSRR – Gruzji i innych.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem