Fotografia na świecie: Hiszpania

Fotografia na świecie: Hiszpania

Hiszpania słynie w świecie jako ojczyzna największych malarzy. Takie nazwiska jak Velazquez, Goya, Picasso, Miró znane są każdemu, kto choćby pobieżnie „liznął” sztuki. Jak jednak przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o fotografię? W cyklu „Fotografia na świecie” zapraszamy na spotkanie z fotografią hiszpańską, zarówno historyczną, jak i tą całkiem współczesną.

Pau Audouard


W cyklu Fotografia na świecie wybieramy się z wizytą do Hiszpanii. Ten fascynujący kraj znany był przez szereg wieków jako ojczyzna malarzy-wizjonerów, którzy zmieniali oblicze sztuki. W ostatnich dziesięcioleciach jednak to "młodsza siostra" malarstwa, fotografia, wydaje się wieść prym w hiszpańskich sztukach wizualnych. Początkowo słyszano częściej raczej o fotografiach wykonanych w Hiszpanii, zwłaszcza podczas trwającej tam w latach 30. krwawej wojny domowej – dosyć wspomnieć o jednym z najsłynniejszych zdjęć wszech czasów, Upadającym żołnierzu Roberta Capy. Hiszpania powojenna, pomimo nieprzyjaznego reżimu, była przez długi czas źródłem fascynacji fotografów, którzy przyjeżdżali tu, aby dokumentować lokalne barwne, ekspresyjne tradycje i unikatowy folklor (jak Inge Morath) czy portretować artystów (jak David Douglas Duncan, autor licznych portretów Pabla Picassa).
Ostatnie dziesięciolecia przynoszą bogaty rozwój kulturalny Hiszpanii. Tamtejsi fotografowie zachwycają świat odwagą i wyobraźnią. Można z całą pewnością uznać, że Hiszpania dysponuje jedną z najbardziej nowatorskich scen fotograficznych. Zapraszamy na spotkanie z fotografią kraju tomatiny i flamenco.

Jednym z najbardziej znanych fotografów hiszpańskich wczesnej doby był urodzony na Kubie Pau Audouard. Mieszkał w Barcelonie, specjalizował się przede wszystkim w portrecie – fotografował m.in. Antoniego Gaudiego – jednak nie stronił też od pejzażu miejskiego. Był kronikarzem nowoczesnej Barcelony, dokumentował m.in. budynki powstałe z okazji Wystawy Światowej w 1888 roku.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem