Fotografia na świecie: Irlandia

Fotografia na świecie: Irlandia

W bieżącym odcinku cyklu "Fotografia na świecie" poznamy prace fotografów z kraju Jamesa Joyce'a, piwa Guinness i garnca złota na końcu tęczy. Od zmysłowych portretów Boba Carlosa Clarke'a po niepokojące fotografie Harry'ego Thuilliera Jr. - zapraszamy w podróż do Irlandii.

Bob Carlos Clarke


Irlandia jest krajem o niezwykłej kulturze i trudnej historii. Znana przede wszystkim jako ojczyzna znakomitych pisarzy i poetów, Zielona Wyspa niekoniecznie kojarzy się na pierwszy rzut oka z fotografią. Pochodzi stąd jednak wielu wspaniałych artystów (o których nie zawsze wiadomo powszechnie, że są lub byli Irlandczykami). Przyjrzyjmy się kilkorgu z nich – są wśród nich zarówno światowej sławy portreciści, jak i przedstawiciele fotografii zaangażowanej politycznie.

Robert (Bob) Carlos Clarke zasłynął niezwykłymi portretami i mrocznymi aktami o dużym ładunku zmysłowości z pogranicza fetyszyzmu. Dzięki nim stawiano go w jednym rzędzie z Helmutem Newtonem i Robertem Mapplethorpe'em. Przed obiektywem Clarke'a stawali Keith Richards, Jerry Hall, Dita von Teese i Rachel Weisz. Znany był jako fotograf - prowokator – nie tylko z powodu odważnych aktów, ale i dzięki stylowi pracy na planie. Mówiono o nim, że aby uzyskać odpowiednią ekspresję u swoich modeli, krzyczy na nich i obrzuca przekleństwami. "To nie praca, a uzależnienie", mówił o fotografii.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem