Fotografia na świecie: Kazachstan

Fotografia na świecie: Kazachstan

Na pierwszej kazachskiej fotografii w historii uwieczniono samego Dostojewskiego. Taki początek zobowiązuje. Zapraszamy na spotkanie z fotografią Kazachstanu w cyklu "Fotografia na świecie".


Konstanty de Lazari


Początki fotografii w Kazachstanie są dosyć spektakularne. W 1854 roku powstała fotografia uznawana za pierwsze kazachskie zdjęcie w historii: wykonany przez anonimowego fotografa portret Fiodora Dostojewskiego wraz z etnografem Czokanem Walikanowem. Przez kolejne dziesięciolecia ten obszar świata był przede wszystkim przedmiotem zainteresowania fotografów o etnograficznym zacięciu, którzy dokumentowali obyczaje ludów świata. Wśród nich był m.in. łodzianin Konstanty de Lazari, który podczas spisu ludności na potrzeby władzy carskiej wykonywał portrety w Kazachstanie i Kirgistanie.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem