Fotografia na świecie: Litwa, Łotwa, Estonia

Fotografia na świecie: Litwa, Łotwa, Estonia

Niedawno w naszym cyklu Fotografia na świecie odwiedziliśmy Finlandię. Pozostajemy na północy: tym razem chcemy zaprezentować dorobek fotograficzny Litwy, Łotwy i Estonii. Państwa bałtyckie, choć nieduże, mogą pochwalić się wspaniałym dorobkiem w sztukach wizualnych. W czasach Związku Radzieckiego fotografia Litwy, Łotwy i Estonii słynęła z odważnych eksperymentalnych poszukiwań. Obecnie również często słychać słowa uznania pod adresem fotografów z państw bałtyckich. Przyjrzyjmy się im zatem uważniej...


Litwa


Niewielkie państwa bałtyckie nie są może największymi światowymi potęgami, jednak myli się ten, kto myśli, że dorobek lokalnych artystów można zbyć machnięciem ręki. Litwa, Łotwa i Estonia są ojczyznami wielu znakomitych fotografów i areną śmiałych eksploracji sztuk wizualnych. Eksperymenty z obrazem mają tam długą tradycję, wpisującą się w pewien scenariusz znany również w innych krajach byłego Bloku Wschodniego. Presja cenzury, dotkliwe restrykcje i "jedyny słuszny" model ideologiczny sprawiły, że artyści chętnie uciekali się do języka metaforycznego, woląc komunikować się z widzem pośrednio, przy pomocy symboli. To pozwalało na znacznie większą swobodę wypowiedzi i niejednokrotnie dawało znakomite efekty. Jednym z najbardziej znanych przykładów tego rodzaju artystycznej komunikacji jest radziecka szkoła animacji, której baśniowy świat często w przemyślny sposób odzwierciedlał osobliwości życia w warunkach państwa socjalistycznego. Podobną metodę zastosowali litewscy, łotewscy i estońscy fotografowie: nie tylko awangardowa, eksperymentalna fotografia, ale i ta realistyczna, naznaczona była zawsze silnie własnym spojrzeniem artysty. Dowodzą tego skutecznie litewska szkoła dokumentu, łotewscy portreciści czy skrajny  indywidualizm fotografów estońskich.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem