Fotografia na świecie: Nigeria

Fotografia na świecie: Nigeria

W cyklu "Fotografia na świecie" kontynuujemy podróż po Afryce. Mówi się coraz częściej, że przyszłość należy do tego właśnie kontynentu. Liczba utalentowanych fotografów z krajów afrykańskich wydaje się to potwierdzać. W tym odcinku odwiedzamy Nigerię.

Okhai Ojeikere


Jak czytamy w materiałach towarzyszących wystawie The New African Photography, która odbyła się w 2010 roku w RPA, Afryka nie ma dobrego medialnego wizerunku. Kojarzy się raczej z ubóstwem i wojną, niż – dla przykładu – z interesującą fotografią. Binyavanga Wainaina, kenijski publicysta, żartował sobie: "Gdy piszesz o Afryce, nie zapomnij w tytule wspomnieć o 'ciemności' albo 'safari'. Nie umieszczaj na okładce swojej książki zamożnego Afrykańczyka, chyba, że dostał nagrodę Nobla. Wybieraj karabin AK-47, wystające żebra, nagie piersi. Postaraj się o Afrykańczyka w stroju masajskim, zuluskim albo dogońskim"... Nas interesuje jednak to, jak wygląda afrykańska fotografia. Odwiedziliśmy m.in. Kenię, Algierię, RPA, tym razem w cyklu Fotografia na świecie prezentujemy fotografów nigeryjskich – zarówno tych z lat 60. i 70., ery gwałtownych przemian, jak i młodszych twórców, którzy preferują działania na polu fotografii mody.

Jednym z najsłynniejszych fotografów nigeryjskich jest Okhai Ojeikere. Ten weteran obiektywu jest czynny zawodowo już od przeszło 60 lat. Jak mówił, jego celem było dokumentowanie gwałtownych zmian kulturowych i społecznych zachodzących w Nigerii. Jako ilustrację wybrał uczesania. Gdy spotykał kobietę o oryginalnej fryzurze – na ulicy, w sklepie, na przyjęciu – prosił ją o zgodę na wykonanie portretu. Z zebranych zdjęć powstała opowieść o uczesaniach – dziełach sztuki, wyrazie tradycji i kultury. Uczesanie było dla tego fotografa kluczem do poznania społeczeństwa.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem