Fotografia na świecie: Słowacja

Fotografia na świecie: Słowacja

W poprzednim odcinku cyklu Fotografia na świecie prezentowaliśmy krótki przegląd fotografii czeskiej, tym razem pora więc na Słowację. Nawet jeśli fotografia słowacka nie jest tak znana, jak dorobek artystów sąsiedniego państwa, bez wątpienia warto przyjrzeć się jej uważnie. Pochodzi stąd bowiem szereg interesujących twórców.


Czesi mogą pochwalić się długą listą fotografów światowej sławy, o czym świadczy choćby nasz poprzedni artykuł z cyklu "Fotografia na świecie". Sąsiednia Słowacja bywa postrzegana jako "biedna młodsza siostra" Czech, nie jest to jednak sprawiedliwy osąd, mówimy wszak o kraju, z którego pochodzi rodzina Andy'ego Warhola! Sztuka słowacka bywa często niedoceniana, czy utożsamiana z czeską na skutek lat współistnienia w jednym organizmie państwowym. Uważne przyjrzenie się jednak dokonaniom artystów rodem ze Słowacji pozwala bez większego problemu dojść do wniosku, że słowacka ikonosfera to nie tylko folklor tatrzański. Również w dziedzinie fotografii nasi południowi sąsiedzi mogą pochwalić się niemałym dorobkiem, który zamierzamy przybliżyć w niniejszym artykule.

Zacznijmy od dużego nazwiska – przedstawimy fotografa, który w dużej mierze współtworzył historię popkultury. Dezo (Dezider) Hoffmann, bo o nim mowa, został nazwany przez Paula McCartneya najlepszym fotografem świata. Nieprzypadkowo te słowa padły ze strony muzyka The Beatles, ponieważ to właśnie z legendarną Fab Four przede wszystkim kojarzone jest nazwisko fotografa. Swoją karierę Dezo Hoffmann rozpoczął jednak dużo wcześniej, jeszcze przed II wojną światową. Wykonywał reportaże z inwazji Mussoliniego na Abisynię i z wojny domowej w Hiszpanii (tam zaprzyjaźnił się z Ernestem Hemingwayem i Robertem Capą). W czasie wojny służył w czechosłowackiej eskadrze RAFu, po czym na dobre osiadł w Anglii i zajął się fotorelacjami z wydarzeń kulturalnych. Karierę The Beatles śledził od samego początku, gdy rzadko występowali poza rodzinnym Liverpoolem, i towarzyszył grupie przez wiele lat. Fotografował również Marilyn Monroe, Jimiego Hendrixa, Pink Floyd, Boba Marleya...


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem