Fotografia na świecie: Wenezuela

Fotografia na świecie: Wenezuela

W cyklu „Fotografia na świecie” zapraszamy w podróż do Wenezueli. Od awangardowych poczynań i flirtów z surrealizmem artystów pierwszej połowy XX wieku, przez kontrowersyjne prace Nelsona Garrido, aż po współczesne eksperymentalne formy Hugo Melguizo – fotografia rodem z Wenezueli jest warta odkrycia.

Alfredo Boulton


W ramach cyklu "Fotografia na świecie" odwiedzamy tym razem Wenezuelę – mało znany punkt na mapie światowej fotografii (czy sztuki w ogóle), jednak bardzo interesujący. Poznamy dorobek twórców, którzy inspirowali się ożywczymi awangardowymi nurtami w sztuce I połowy XX wieku, ale również prace fotografów jak najbardziej współczesnych. Jak pisze historyk kultury i sztuki Wenezueli, Mark Dinneen, fotografia jako medium artystyczne i środek osobistej wypowiedzi rozwinęła się w latach 20. XX wieku. Wcześniej pełniła głównie funkcję praktyczną – dokumentalną i portretową. Rozwój i rozkwit tej formy ekspresji należy wiązać przede wszystkim z osobą Alfredo Boultona, pierwszego wenezuelskiego artysty fotografa. Boulton był ponadto teoretykiem i historykiem sztuki, autorem szeregu wpływowych prac oraz kolekcjonerem i archiwistą fotografii. Ten jeden z najwybitniejszych intelektualistów wenezuelskich kształcił się w Europie, gdzie zetknął się z awangardą artystyczną dwudziestolecia międzywojennego. Szczególne wrażenie zrobiły na nim prace Man Raya, pod którego wpływem pozostawał jako twórca. Znany jest dzisiaj zarówno ze swoich pism, podsumowujących i katalogujących dorobek wenezuelskich artystów, jak i z prac fotograficznych. Noszą one wyraźne znamię ówczesnej modernistycznej estetyki; Boultona inspirował tak wspomniany już Man Ray, co np. Edward Weston. Jego twórczość miała olbrzymie znaczenie dla kolejnych pokoleń fotografów.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem