Fotografia na świecie: Zjednoczone Emiraty Arabskie

Fotografia na świecie: Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie, bajecznie bogaty kraj, słynie z bombastycznych projektów i ambicji swoich władców. Choć słyszy się o nim głównie w kontekście gospodarczym, istnieje tam również scena artystyczna, wspierana przez możnych patronów. W cyklu "Fotografia na świecie" odwiedzamy "raj na pustyni".Abdulla Bin Touq


O Zjednoczonych Emiratach Arabskich słyszy się głównie w nawiązaniu do gospodarczej potęgi tego kraju. Państwo szejków i emirów znane jest jednak również z inwestowania w sztukę, monarchowie bowiem pełnią tu rolę mecenasów, tworząc klimat przyjazny artystom. Nowe budowle w Emiratach projektują Frank Gehry i Zaha Hadid, a na wyspie Saadiyat powstają lokalne oddziały Muzeum Guggenheima i Luwru (choć to projekty równie głośne i imponujące, co kontrowersyjne – organizacje obrony praw człowieka uznały, że pracownicy na budowach są traktowani niehumanitarnie, co doprowadziło do bojkotu ze strony wielu artystów). A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o fotografię? Renoma kraju inwestującego w sztukę oraz popularność Emiratów wśród turystów sprawiają, że często osiedlają się tu również fotografowie z całego świata. My przyjrzymy się jednak kilku lokalnym nazwiskom.

Abdulla Bin Touq jest przedstawicielem dominującego nurtu wśród fotografów z ZEA – fotografii architektury i krajobrazu. Ma to związek z zasadami islamu, które tradycyjnie zabraniają wykonywania podobizn ludzi i zwierząt, o ile nie jest to konieczne (choć w fotografii zdarza się nieortodoksyjne podejście: Bin Touq przykładowo fotografuje również zwierzęta, głównie owady i ptaki). Wśród fotografów z krajów muzułmańskich dominuje więc pomysłowa fotografia krajobrazowa. Bin Touq specjalizuje się w półabstrakcyjnych widokach pustyni i panoramach miast, grze kształtów i kolorów. Zwykle poddane mocnej obróbce cyfrowej, jego krajobrazy przypominają fantastyczne wizje ze snu.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem