Podstawy fotografii: Autofocus

Podstawy fotografii: Autofocus

Przedstawiamy słownik terminów fotograficznych: Podstawy fotografii. Słownik przeprowadzi Czytelników przez najważniejsze pojęcia, pozwoli poznać i uzupełnić wiedzę z zakresu fotografii oraz jej praktyczne wykorzystania.

Dziś hasło: Autofocus. Zapraszamy do lektury.


Autofocus  – system automatycznego ustawiania ostrości w aparatach fotograficznych.


Ostrość obrazu, wynikająca ze zogniskowania obiektywu na pożądanym elemencie obrazu, jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o poprawności technicznej fotografii. Niezamierzona nieostrość obrazu jest błędem, którego praktycznie nie można poprawić w późniejszej obróbce zdjęcia, a jedynie w niewielkim stopniu zamaskować za pomocą kontrastu (o ile jest to drobne odchylenie).

Fotografia od A do Z Autofokus
Widok w wizjerze Canona EOS 60D. Aparat umożliwia wybór jednego z dziewięciu pól autofocusu. Wszystkie elementy są krzyżowe, tzn. potrafią mierzyć ostrość pomiędzy punktami zarówno w pionie, jak i w poziomie.

 

Fotografia od A do Z Autofokus
Obiektyw Nikkor 18-55 mm 1:3.5-5.6 G II ED z widocznym przełącznikiem pomiędzy trybem autofocusu i ostrzeniem manualnym.


Oprócz autofocusu, istnieją dwie inne metody uzyskiwania ostrości. Pierwszą z nich jest ręczna regulacja przez osobę fotografującą przy użyciu (lub braku) metody pozwalającej oszacować ostrość. Druga metoda polega na użyciu obiektywu o ustalonej na stałe ogniskowej przedmiotowej, takiej, która przy danej przysłonie odpowiada odległości hiperfokalnej, czyli obejmującej wszystkie plany zdjęcia od stosunkowo bliskich do nieskończoności. Takie obiektywy z angielskiego nazywane są fix-focus (fixed focus) i stosowane są w najprostszych aparatach, np. wbudowanych w telefony komórkowe.

 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem