Fotografia od A do Z: Lampa błyskowa

Fotografia od A do Z: Lampa błyskowa

Przedstawiamy słownik terminów fotograficznych: Fotografia od A do Z. Słownik przeprowadzi Czytelników przez najważniejsze pojęcia, pozwoli poznać i uzupełnić wiedzę z zakresu fotografii oraz jej praktyczne wykorzystania.

Dziś hasło: Lampa błyskowa. Zapraszamy do lektury.Strona 1


Lampa błyskowa (flesz, ang. flash) - stosowane w fotografii urządzenie, którego zadaniem jest wyzwolenie silnej wiązki światła w bardzo krótkim czasie.

Lampa błyskowa we współczesnej formie jest urządzeniem elektronicznym wyzwalanym przez aparat fotograficzny (lub ewentualnie inną lampę błyskową) w trakcie naświetlania zdjęcia, gdy migawka aparatu jest otwarta. W ogólnym ujęciu, wszystkie lampy błyskowe składają się z układu zasilania (sieciowego lub bateryjnego), zespołu kondensatorów, transformatora, ksenonowej lampy wyładowczej oraz układu sterującego. Układ zasilania ładuje kondensatory, następnie, w odpowiednim momencie, system sterujący lampy błyskowej uwalnia zgromadzony ładunek. Ten, za pomocą transformatora, zamieniony zostaje na krótki impuls elektryczny o napięciu rzędu dziesiątek kilowoltów, który trafia do ksenonowej lampy wyładowczej (zwanej potocznie palnikiem), gdzie następuje jonizacja gazu, a w efekcie wyzwolenie silnej wiązki światła. W czasie krótkiego, trwającego zwykle około 1/1000 sekundy błysku, wyzwolona zostaje energia rzędu kilkudziesięciu dżuli.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem