Fotografia od A do Z: RAW

Fotografia od A do Z: RAW

Przedstawiamy słownik terminów fotograficznych: Fotografia od A do Z. Słownik przeprowadzi Czytelników przez najważniejsze pojęcia, pozwoli poznać i uzupełnić wiedzę z zakresu fotografii oraz jej praktyczne wykorzystania.

Dziś hasło: RAW. Zapraszamy do lektury.
RAW (ang. "surowy") – rodzaj stosowanego w cyfrowych aparatach fotograficznych formatu zapisu zdjęć, który zawiera wszystkie dane pochodzące z matrycy, jednak przed wyświetleniem lub wydrukiem wymaga wcześniejszego przetworzenia odpowiednim oprogramowaniem.

Fotografia od A do Z: RAW
Adobe Lightroom - jeden z popularniejszych programów do obróbki i wywoływania zdjęć w formacie RAW.


RAW stanowi ogólne określenie zapisu surowych danych z matrycy aparatu, a poszczególni producenci stosują różne standardy tego typu plików o innych oznaczeniach. Przykładowo, w sprzęcie marki Nikon spotkamy się z plikami o rozszerzeniu NEF, w Canonach z CRW i CR2, natomiast w Olympusie z ORF. Pewne starania w kierunku standaryzacji RAWów poczyniła firma Adobe, tworząc otwarty standard DNG, jednak stosowany jest on jedynie przez mniejszych producentów sprzętu fotograficznego, m.in. Casio, Pentax, czy Hasselblad.

Reklama

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem