Szczerość to podstawa w fotografii podróżniczej

Szczerość to podstawa w fotografii podróżniczej

Całkiem niedawno świat fotografii obiegło zdjęcie ujawniające kulisy powstawania zwycięskiej pracy jednego z prestiżowych konkursów. Widać było na nim dosyć liczną grupkę fotografów wykonujących portrety kobiecie z dwójką jej dzieci. Jedno z tych zdjęć otrzymało nagrodę w wysokości około pół miliona złotych. Afera zdobyła duży rozgłos i odbiła się na wizerunku fotografii podróżniczej, poddając przy tym w wątpliwość jej autentyczność. Etienne Bossot postanowił przeanalizować jej kondycję.


Fotograf ten przypomina, iż "inscenizowany dokument" był obecny w fotografii od samego początku, co wynikało z możliwości technicznych. Pierwsze aparaty były stosunkowo duże i nieporęczne, a materiały światłoczułe wymuszały stosowanie długich czasów naświetlania. Dlatego właśnie modele stali nieruchomo i siłą rzeczy nie było w tym miejsca na spontaniczne zachowania. Z czasem technologie pozwoliły fotografować bez ingerencji w życie modeli. 
 
Fotografia dokumentalna wynikała z chęci zilustrowania artykułów pojawiających się w prasie. Szybko wypracowała swój zbiór reguł i akceptowanych zachowań. Fotografia reportażowa i dokument musiały przedstawiać prawdę bez ingerencji autora zdjęć w zastaną rzeczywistość. Obecnie fotoreporter, który zostanie przyłapany na ingerencji we fotografowany motyw lub na manipulowaniu obrazami w cyfrowej ciemni zostaje natychmiast zdyskredytowany. Zupełną przeciwnością jest np. fotografia mody, której inscenizacja jest stałym elementem. Całość procesu powstawania takich zdjęć jest kontrolowana. Widzowie mają jednak mniejszą lub większą świadomość uczestniczenia w owym spektaklu i zgadzają się z taką konwencją.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem