Fotografia speleologiczna, czyli zdjęcia w jaskiniach

Fotografia speleologiczna, czyli zdjęcia w jaskiniach

Fotografia to sposób na życie, i to sposób dla odważnych i sprawnych fizycznie ludzi. Speleologia jest nauką, zajmującą się jaskiniami. Fotografia speleologiczna to dziedzina niezwykle trudna, nie tylko ze względu na specyficzne warunki, panujące pod powierzchnią ziemi, ale i zważywszy na trudność w samym funkcjonowaniu człowieka w jaskiniach. Podobnie jak w fotografii wysokogórskiej, nie chodzi tu tylko o samo zdjęcie - człowiek mierzy się z kształtującą się miliony lat przyrodą, ćwiczy w sobie pokorę wobec jej potęgi i utrwala jej piękno na fotografiach.

Warunki jaskiń


O ile człowiek nie wniesie światła do jaskiń, panuje w nich zawsze ciemność. Żyjące tu mikroskopijne rośliny nie zawierają chlorofilu, ponieważ w ciemności nie odbywa się żadna fotosynteza. Zwierzęta tu żyjące są ślepe, ponieważ w ciemności nie jest potrzebny wzrok (troglobionty, troglokseny, troglofile). Świat podziemny wykształcił własne tempo ewolucji, dlatego spotykane w nich gatunki roślin i zwierząt to jedne z najstarszych gatunków na ziemi.
Inna cechą środowiska jaskiniowego jest znaczny stopień wilgoci w powietrzu, sięgający 100 procent, co powoduje, że powietrze jest niezwykle ciężkie, pełne pary wodnej, co najbardziej widoczne jest w wydychanym powietrzu.
Temperatura w jaskiniach nie zmienia się prawie wcale. Podobnie jak wszystko w tym świecie podziemi, jest stała - różnica temperatur wód podziemnych między latem i zimą wynosi najwyżej parę dziesiątych stopnia. Inaczej mówiąc, temperatura w danej jaskini waha się w granicach średniej rocznej temperatury przy jej wejściu.
Do najczęściej występujących rodzajów jaskiń należą jaskinie krasowe, pseudokrasowe, grawitacyjne, tektoniczne, lodowcowe, wietrzeniowo-erozyjne. Jesli chodzi o materiał pokrywający wnętrze grot, to przeważają różne mieszanki brunatnej gliny i wapieni. Ściany masowo pokryte są naciekami.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem