Dlaczego fotografia uliczna wywołuje tyle kontrowersji?

Dlaczego fotografia uliczna wywołuje tyle kontrowersji?

Fotograf uliczny Simon King dostrzega, iż uprawiany przez niego gatunek fotografii jest częściej celem krytyki, niż pozostałe dziedziny. Zauważył, że poddawane jest w wątpliwość nawet to, czy taki gatunek fotografii w ogóle istnieje. Nie zgadza się on z zarzutami kierowanymi w kierunku fotografii ulicznej, jednakże chcąc lepiej poznać swoją pasję i znaleźć ewentualne słabe punkty, postanowił rozważyć najpopularniejsze oskarżenia.


Fotografia uliczna - dlaczego wywołuje tyle kontrowersji?

Jednym z podstawowych powodów, dla których street photo jest tak często obiektem krytyki jest fakt, iż termin ten obejmuje ogromną liczbę różnorodnych obrazów. Łączy w sobie elementy fotoreportażu, portretu, a nawet fotografii krajobrazowej czy przyrodniczej. Przy ocenie gatunku trzeba więc uwzględnić wszystkie te czynniki, a tak duża liczba zmiennych musi generować różnorodność ocen i uwzględniać także te negatywne. 
 
Zdaniem Simona Kinga dużo łatwiej jest oceniać zdjęcia portretowe, gdyż dużo prościej stwierdzić, co tak naprawdę zalicza się do tej kategorii obrazów. W przypadku fotografii ulicznej czasami granice są dużo mniej wyraźne, co także utrudnia wykorzystanie odpowiedniego wzorca przy ocenie. W związku z tym street photo jest rozważane jedynie poprzez punkt widzenia każdego z oglądających, a nie w odniesieniu do całości dziedziny fotografii. Jeżeli krytyk ma większą siłę oddziaływania, jest w stanie wpłynąć na większa liczbę osób. 
 
 
fotografia uliczna
Reklama

Wtórność

Wielu oglądających fotografie uliczne zarzuca im powtarzalność popularnych lokalizacji. Rzeczywiście, niektóre miejsca są szczególnie eksploatowane przez fotografów ulicznych, jednakże nie zmienia to faktu, iż Ci najlepsi są w stanie wykonać zdumiewające ujęcie niezależnie od miejsca. Dla nich lokacja staje się tłem dla dostrzeżonych sytuacji i relacji. Wtórność jest zauważana wskutek powstawania słabych i nudnych zdjęć - gdyby miały coś do zaoferowania, nikomu by nie przeszkodziło, że zostały wykonane w popularnym miejscu. Są to jednak problemy, które współdzielą także inne dziedziny. W każdym gatunku fotograficznym są ograne motywy, które bez dobrego pomysłu będą prowadziły do tworzenia wtórnych obrazów.
 
Popularność fotografii ulicznej, wszechobecność aparatów fotograficznych i ogromna liczba powstających obecnie zdjęć musi generować podobne obrazy. Problem związany z powielaniem motywów jest więc szerszy i obejmuje całą fotografię. Często zdarzają się też fotografowie, którzy kopiują czyiś styl. Mogą to robić nawet nieświadomie i w efekcie ich prace tracą osobisty charakter. Powtarzanie się lokalizacji może jednak potęgować wrażenie, iż wtórność jest domeną street photo. 
 
fotografia uliczna
 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem