17 maja 2023, 09:05
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 866 razy

Fotografia UV pomogła odkryć starożytny przekład rozdziału biblii

Fotografia UV pomogła odkryć starożytny przekład rozdziału biblii

Pewien naukowiec wykorzystał fotografię w ultrafiolecie (UV) do zlokalizowania zaginionego fragmentu tekstu biblijnego sprzed prawie 1500 lat.

Nieznane tłumaczenie Biblii odkryte dzięki fotografii ultrafioletowej

Mediewista Grigory Kessel z Austriackiej Akademii Nauk odkrył tekst ukryty pod warstwami innego tekstu. Nazywa się to podwójnym palimpsestem, co oznacza, że Kessel odkrył ślady oryginalnego tekstu pod dwiema warstwami pisma, które zostały zatarte, tak aby zrobić miejsce na późniejszą, trzecią warstwę tekstu. 
 
"Ukryty rozdział" jest tak naprawdę nowym tłumaczeniem znanego już wcześniej rozdziału. W tym przypadku jest to starożytne tłumaczenie rozdziału 12 Mateusza. Ślady znalezione przez Kessela są częścią tzw. tłumaczeń starosyryjskich. Uważa się, że tłumaczenie zostało napisane w III wieku, a następnie skopiowane setki lat wcześniej w VI wieku. Mniej więcej 1300 lat temu skryba we współczesnej Palestynie wymazał tłumaczenie, aby użyć ponownie pergamin, który był wtedy bardzo drogim materiałem. 
 
Używanie przez Kessela fotografii ultrafioletowej do odkrywania wymazanych tekstów jest powszechne w procesie cyfrowego odzyskiwania palimpsestów. Fotografia multispektralna pozwala na podkreślenie różnicy między wyblakłymi atramentami a otaczającymi je obszarami. Aby to zrobić, wykorzystuje się wiele obrazów podobnych do tej samej strony i zarejestrowanych z tej samej pozycji, jednocześnie oświetlonych przez ustaloną sekwencję długości fal światła. Takie obrazy ukazują różne reakcje pergaminu na różne fale świetlne, co następnie można skutecznie porównywać. 
 
Techniki fotografii cyfrowej odkrywają wcześniej niewidoczne fragmenty wymazanego tekstu i umożliwiają naukowcom takim jak Kessel bezpieczne badanie starożytnych dokumentów. Jest to bardzo ciekawy przykład interakcji pomiędzy starożytnymi manuskryptami a współczesnymi, nowoczesnymi technologiami.


www.swiatobrazu.pl