Fotografie Wojciecha Plewińskiego

Fotografie Wojciecha Plewińskiego

Anna Dymna – młodziutka, śliczna, stojąca naga w zbożu; Beata Tyszkiewicz – uwodzicielska na sopockiej plaży; zmysłowa Anna Seniuk; Maryla Rodowicz – w kożuchu i kasku budowlanym, odwiedzająca Hutę Katowice… te i inne unikatowe zdjęcia ludzi teatru, filmu i sztuki będzie można zobaczyć na wystawie jednego z najznakomitszych polskich fotografów II połowy XX w. Wojciecha Plewińskiego. Wśród „polskich celebrytów”, których fotografował znajdują się między innymi: Sławomir Mrożek, Andrzej Wajda, Tadeusz Kantor, Roman Polański, Krzysztof Komeda… Z każdym zrobionym zdjęciem i z każdą postacią wiąże się historia spotkań, rozmów, czasem wieloletniej przyjaźni. Przykładem może posłużyć historia Beaty Tyszkiewicz, która po publikacji „roznegliżowanych” zdjęć w „Przekroju” nie została dopuszczona do matury przez zakonnice prowadzące katolicką szkołę, do której uczęszczała…


Wojciech Plewiński w tym roku skończy 85 lat. Okrągły jubileusz to doskonała okazja, żeby jego dokonania zaprezentować na skalę ogólnopolską. Urodzony w 1928 roku w Warszawie, od 1948 roku. do dziś mieszka w Krakowie. Ukończył politechnikę, ale w wyuczonym zawodzie praktycznie nie pracował. Fotografią zajmuje się od 1953 roku. Przez sześćdziesiąt lat podpatrywał ludzi świata kultury i sztuki. Dzięki jego zdjęciom karierę zrobiły najpiękniejsze polskie aktorki lat 50. i 60. XX wieku. Panowało wówczas swojego rodzaju przekonanie, że jeśli wypatrzona przez fotografa młoda kobieta stanie przed jego obiektywem i trafi na okładkę "Przekroju" to drogę do sławy ma otwartą.

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem