18 października 2021, 08:00
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1515 razy

48 kolorów Księżyca - 10 lat fotografowania

48 kolorów Księżyca - 10 lat fotografowania

Włoska nauczycielka w szkole podstawowej Marcella Pace od zawsze pasjonowała się astronomią - To skłoniło ją do sięgnięcia po aparat i rozpoczęcia przygody z astrofotografią, która zaowocowała wyborem jej prac przez NASA na słynnej stronie Astronomy Photo of the Day, a także zdobyciem wyróżnienia w prestiżowym konkursie fotograficznym Astronomy Photographer of the Year Awards. Jednym z jej niesamowity osiągnięć jest montaż 48 tarcz Księżyca o różnych kolorach, które zarejestrowała na przestrzeni 10 lat.

Niesamowite ujęcia Księżyca 

"W trakcie pandemii covid dużo czasu spędziłam w domu, a więc miałam sporo czasu, aby przejrzeć moje astrofotografie" zdradza Marcella Pace, dodając, iż "przeglądając stare zdjęcia, postanowiła wybrać wszystkie Księżyce w pełni, które udało jej się zrobić, odkąd zaczęła używać aparatu cyfrowego". Fotografka wybrała 48 najbardziej kolorowych, zrobionych podczas wschodu lub zachodu Srebrnego Globu lub gdy atmosfera powodowała jego ciekawe zabarwienie.
 
astrofotografia
 
48 różnych kolorów tarcz Księżyca zrealizowanych na przestrzeni 10 lat. / fot. Marcella Pace
 
W ostateczności chociaż cała kompozycja zawiera zdjęcia Księżyce wykonane na przestrzeni 10 lat, fotografka zauważa, że zarejestrowanie tak wielu kolorów (nie zawsze) Srebrnego Globu nie musi zajmować aż tak dużo czasu. W rzeczywistości niedawno wykonała zdjęcie w trakcie wschodu Księżyca, które ujawnia, jak to ciało niebieskie przyjmuje różnorodne ubarwienie w zależności od tego, jak wysoko znajduje się na niebie. 
 
Wiele fotografii autorstwa Pace zasługuje na spore uznanie, jednakże ogromną popularność zdobyła właśnie kompozycja różnokolorowych Księżyców. Poniżej znajdziesz kilka wariacji na temat tego motywu. 
 
astrofotografia
 
Różne barwy Ksieżyca w zależności od jego położenia na niebie w trakcie jego wschodu. / fot. Marcella Pace
 
astrofotografia
 
Różne ujęcia zachodu Słońca. / fot. Marcella Pace
 
astrofotografia
 
Połączenie tarcz Ksieżyca i Słońca. / fot. Marcella Pace
 


www.swiatobrazu.pl