10 czerwca 2014, 11:18
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 75202 razy

Fotografowanie podczas wakacji - praktyczny poradnik

Fotografowanie podczas wakacji - praktyczny poradnik

Okres letniego wypoczynku zbliża się wielkimi krokami. Jest to też okazja wykonania wielu wspaniałych zdjęć i każdy fotograf powinien się odpowiednio przygotować do wakacyjnych wojaży. W zależności od tego, jak zamierzamy spędzić najciekawszy okres najbliższych trzech lub czterech miesięcy, nasze przygotowania, zgromadzony sprzęt oraz techniki wykonywania zdjęć będą się prezentowały nieco inaczej. O tym właśnie traktuje poniższy poradnik.

Porady dla wszystkich

Trudno jest napisać kompletny, dobry poradnik fotografii wakacyjnej – przypuszczalnie nawet byłoby to niemożliwe, albo zakończyłoby się powstaniem opasłej książki o bardzo rozległej tematyce. Sposobów spędzania wolnego czasu latem jest bowiem naprawdę wiele, szczególnie w dzisiejszych czasach oferujących bardzo wiele możliwości. Niemniej jednak chcemy przekazać Wam garść wiedzy przydatnej latem, gdy – jak powszechnie wiadomo – umysł odpoczywa, a część szarych komórek lubi pozostać w domu. Liczymy na to, że zawarte tu informacje przydadzą się podczas wykonywania wakacyjnych ujęć.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Wakacje – okres wypoczynku i beztroski powinien na zdjęciach zostać ukazany dokładnie w taki właśnie sposób. Nie chodzi tylko o to, żeby rozpoznać siebie pod Wieżą Eiffla, czy nad jeziorem i przypomnieć sobie ten miły czas. Sztuka polega na tym, aby ktoś, kogo tam z nami nie było, mógł patrząc na te zdjęcia choć przez chwilę poczuć to samo, co my wtedy. (Fot. Nikon)

 

Na następnych stronach zamieściliśmy po kilka najważniejszych uwag dotyczących przygotowań do wyjazdu, kompletowania sprzętu, a także sposobów postępowania na miejscu, aby zdjęcia przywiezione z wakacji nie tylko stanowiły dobrą pamiątkę, ale przede wszystkim cieszyły oko i były po prostu dobre. Teraz natomiast chcielibyśmy wspomnieć o kilku uniwersalnych wytycznych, o jakich warto pamiętać przed i podczas wyjazdu.

[kn_advert]

Planujemy przed wyjazdem i robimy wszystko, aby zrealizować te plany

Wielu z nas przed wakacjami snuje iście napoleońskie plany nie zastanawiając się, czy wystarczy nam czasu na ich realizację, nie mówiąc już o chęciach. Tymczasem znacznie lepiej sprawdza się podejście realistyczne – czasu mamy ograniczoną ilość, trzeba go wykorzystać jak najlepiej. To samo dotyczy fotografii. Jest to tym ważniejsze, że plany te mają najczęściej zasadniczy wpływ na to, co zabieramy ze sobą.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Każde wakacje obfitują w wiele okazji do wykonania wspaniałych zdjęć i nakręcenia ciekawych filmów. Największy problem polega tylko na tym, że materiał ten nie zrobi się sam. www.redleaf.pl

 

Bierzmy to, co potrzebne – nie więcej

Wyjeżdżając na wakacje chcielibyśmy brać ze sobą jak najmniej, lecz ostatecznie i tak zazwyczaj dźwigamy więcej, niż byśmy chcieli. A jeśli do tego dorzucimy cały sprzęt fotograficzny, jaki wydaje nam się, że powinniśmy zabrać… Często właśnie wtedy okazuje się, jak duży mamy kłopot. A tymczasem solidne "przepracowanie tematu" pozwala najczęściej zredukować ilość zabieranego sprzętu naprawdę do minimum, a już na miejscu okazuje się, że mamy ze sobą dokładnie to, czego potrzebujemy. A więc wszystko to, co zostawiliśmy w domu byłoby dla nas tylko zbędnym ciężarem.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Aparaty kompaktowe są małe – to ich główna zaleta. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ilość i rozmiary bagażu możliwego do zabrania stanowią dla fotografa największe ograniczenie. (Fot. Olympus Stylus TOUGH TG-3)

 

Pierwsza i najważniejsza rzecz, to dokładne przemyślenie tego, jakie zdjęcia będziemy robić. Planujemy wyłącznie wykonywanie zdjęć krajobrazowych podczas górskiej wycieczki z plecakiem? To nie zabierajmy ze sobą ciężkiego telezooma 70-200/2.8. Oczywiście jest to wspaniały sprzęt i również w górach często mógłby się przydać, ale 1,5 kg wagi to nie jest coś, co należy mieć pod ręką tylko dlatego, że "może będzie potrzebny". Musimy wiedzieć, że będzie potrzebny – w przeciwnym wypadku zostawmy go.

Tak właśnie należy postępować kompletując wyposażenie na wyjazd wakacyjny – bez litości i sentymentów, ponieważ stawką jest nasz komfort. Czasem warto też poczynić pewne kompromisy: po co np. zabierać komplet jasnych szkieł, jeśli mamy pod ręką całkiem niezły superzoom zastępujący je wszystkie? Zgoda, jakość zdjęć z takiego obiektywu nie będzie tak wspaniała, a i jego jasność jest gorsza, ale bądźmy wobec siebie szczerzy: czy zamierzamy korzystać z ultramałej głębi ostrości, jaką daje światło f/1.4 przy ogniskowej 85 mm lub f/2.8 przy 200 mm? Jeśli odpowiedź pytanie brzmi "nie", to znaczy, że sprzęt do sesji ślubnych należy zostawić w domu.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Dobra torba na sprzęt to podstawa. Powinna mieścić to, co zabieramy ze sobą, zapewniać wygodę i bezpieczeństwo, a przy tym sama zajmować jak najmniej miejsca. Obecnie większość małych i średnich toreb i plecaków fotograficznych projektowanych jest tak, aby spełniać wymagania linii lotniczych dotyczące bagażu podręcznego. Na zdjęciu torba fotograficzna Camrock Cube R30 o wymiarach 22×30×19 cm mieszcząca sporą lustrzankę z obiektywem i dwa dodatkowe szkła. (Fot. Camrock)

 

Zasady te powinny być przez nas przestrzegane tym bardziej, jeśli nasz wyjazd zakłada podróżowanie samolotem. Dochodzi tu dodatkowo kwestia możliwości kradzieży. W wielu przypadkach bezpieczeństwo sprzętu gwarantuje tylko przewożenie go w bagażu podręcznym – a ten jak wiadomo jest bardzo ograniczony. Pamiętajmy o tym.

 

Warto wstawać wcześniej

Chyba każdy fotograf wie, że okres dnia, w którym odbywa się większość wakacyjnych aktywności na świeżym powietrzu niezbyt sprzyja fotografii. Jeżeli naszym celem jest dokumentowanie tego, co robimy my i nasi znajomi bądź rodzina, to musimy się z tym pogodzić. Jeżeli jednak pragniemy uwiecznić na naprawdę wspaniałych zdjęciach miejsce, w którym się znajdujemy, powinniśmy wybrać sobie ku temu odpowiedni moment.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Kiedy fotografujemy egzotyczne dla nas miejsce, które mieliśmy przyjemność odwiedzić latem, pamiętajmy o tym, aby starać się uchwycić je w możliwie jak najlepszym świetle. Wówczas będzie się ono prezentowało naprawdę magicznie. Zdjęcie wykonane aparatem Olympus OM-D E-M10. (Fot. Olympus)

 

Obserwujmy światło – kiedy jest najlepsze, jak długo to trwa (a więc ile czasu mamy na zrobienie zdjęcia). Wypróbujmy poranne i wieczorne Złote Godziny (pod każdą szerokością geograficzną wyglądają one nieco inaczej i trwają dłużej lub krócej), spróbujmy naszych sił z Niebieską Godziną (okres tuż po zachodzie Słońca, idealny do wykonywania zdjęć nocnych z uwagi na piękną barwę nieba). I przede wszystkim postarajmy się wstawać naprawdę wcześnie, ponieważ to właśnie w okolicach świtu dysponować będziemy nie tylko wspaniałym oświetleniem, ale też znacznie większą swobodą w doborze kadru.

Dlaczego to ostatnie jest takie ważne? Spróbujcie kiedykolwiek wykonać zdjęcie miejsca, które w okresie wakacyjnym odwiedzane jest przez liczne rzesze turystów – z pewnością ktoś wejdzie Wam w kadr. Jednak wcześnie rano szansa natknięcia się na tłumy przelewające się w tę i z powrotem jest znacznie mniejsza.

 

Fotografowanie czy wypoczynek z innymi? Czasem trzeba się zdecydować

Wielu ludzi wyobraża sobie uprawianie wakacyjnej fotografii w taki sposób, że wypoczywa wraz z rodziną bądź przyjaciółmi, z którymi wybrał się na urlop, a od czasu do czasu wyciągnie aparat i zrobi kilka zdjęć, które po powrocie do domu okażą się arcydziełami. I najczęściej tak właśnie jest (może poza tymi arcydziełami) – w ten właśnie sposób powstają te wszystkie sympatyczne, często poprawne, choć dalekie od wybitnych zdjęcia pamiątkowe. Jest tak z wielu powodów.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Spędzając "klasycznie" wakacje wraz z bliskimi i aparatem musimy pogodzić się z tym, że nasze zdjęcia będą miały charakter kroniki. Aparat realizujący to zadanie powinien przede wszystkim nie przeszkadzać i być możliwy do obsłużenia przez wszystkich – w końcu nie zawsze my będziemy z niego korzystać. Amatorska, lekka lustrzanka taka jak Nikon D3300, którym wykonano powyższe zdjęcia sprawdzi się w takim zadaniu całkiem nieźle. (Fot. Nikon)

 

Przede wszystkim kwestia podzielności uwagi: wbrew powszechnej opinii fotografowanie absorbuje i często wymaga znacznej ilości czasu. Znalezienie pomysłu, dopracowanie kompozycji, przygotowanie sprzętu, odczekanie na właściwy moment – to wszystko trwa. Mówi się wręcz czasem o "konieczności wychodzenia zdjęcia". Jeśli do tego dodamy wspomniany wcześniej problem oświetlenia, to może okazać się, że nasze plany fotograficzne często kolidują z planami innych osób, które niekoniecznie muszą podzielać naszą pasję i będą chciały na nas czekać, albo też wyruszać w trasę wtedy, kiedy my.

Jeżeli zatem chcemy fotografować i mamy już pomysł na zdjęcia (chociaż jakiś jego zarys), to najlepszym pomysłem może się okazać wyznaczenie sobie "dnia z aparatem". Jeżeli w grupie mamy też innych miłośników fotografii, to jak najbardziej możemy taki dzień zaplanować wspólnie, lecz tutaj pojawia się jedno zastrzeżenie: w momencie wyciągnięcie aparatów nie powinniśmy sobie nawzajem przeszkadzać. Inaczej po prostu nic z tego nie wyjdzie. Zasada ta oczywiście nie obowiązuje, gdy naszym celem jest dokumentowanie wakacyjnej aktywności grupy. W takim wypadku jednak aparat należy mieć zawsze pod ręką, bo nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się coś ciekawego.

 

 

Pejzaże i przyroda

Osoby ceniące wypoczynek na łonie natury, a także ci, dla których wymarzone wakacje to góry, plecak i namiot, podczas swoich wędrówek najczęściej wykonują oczywiście klasyczne zdjęcia pamiątkowe (jak wszyscy), ale też – a czasem przede wszystkim – fotografie krajobrazowe i przyrodnicze. A ponieważ te dwa gatunki fotografii wiążą się ze specyficznymi wymaganiami, toteż przygotowanie do tego typu wakacji z punktu widzenia osoby robiącej zdjęcia jest dosyć proste.

[kn_advert]

Co zabrać ze sobą

Kompletując wyposażenie fotograficzne z myślą o szeroko pojętej fotografii przyrodniczej (szczególnie tej uprawianej "przy okazji" wakacyjnych wędrówek) głównym kryterium ograniczającym jest po prostu ilość sprzętu, z jakim będziemy czuć się w miarę komfortowo. I tak jeśli mamy naprawdę dużo miejsca w plecaku, najlepiej sprawdzi się sprzęt wysokiej klasy, np. lustrzanka małoobrazkowa z dobrymi szkłami (szeroki kąt – zoom lub obiektyw stałoogniskowy – do krajobrazu, długie makro i/lub długi zoom do przyrodniczej). W przypadku pewnych ograniczeń dobrym rozwiązaniem będzie mała lustrzanka amatorska z obiektywem typu superzoom lub bezlusterkowiec z kilkoma szkłami. Jeżeli natomiast naprawdę nie chcemy dźwigać niczego cięższego, to w ostateczności sprawdzi się nawet aparat kompaktowy – ale najlepiej z rozbudowanymi funkcjami kontroli ekspozycji.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Lustrzanka małoobrazkowa (Nikon D610 z lewej) zapewnia w połączeniu z dobrymi szkłami optymalną jakość obrazu. Jeśli nie mamy funduszy na taki sprzęt lub też nie lubimy dźwigać ciężkiej optyki, sprawdzi się też doskonale w tej roli lustrzanka amatorska (Nikon D3300 z prawej). (Fot. Nikon)

 

Miłośnicy fotografowania natury z bliska oraz w silnym powiększeniu mogą mieć tu spory dylemat – czy decydować się na zakup obiektywu makro o dłuższej, czy też krótszej ogniskowej. Krótsza w tym wypadku oznacza zakres od 50 do około 90 mm, a dłuższa od ok. 100 do 150 mm lub nawet więcej (wartości podane dla ekwiwalentu małego obrazka, a więc obiektyw makro 60 mm f/2.8 przeznaczony dla aparatu z matrycą 35 mm będzie klasyfikowany jako krótki, dla formatu APS-C jako średni, a dla Cztery Trzecie i Mikro Cztery Trzecie jako długi). Dlaczego jest to dylemat? Ponieważ każda grupa szkieł ma mocne i słabe strony. Modele krótsze są z reguły nie tylko tańsze, ale też mniejsze i lżejsze, co w trasie ma spore znaczenie. Wymagają jednak znacznego zbliżenia się do fotografowanego obiektu i przez to w plenerze sprawiają problemy ze światłem i kompozycją.

Dłuższe modele są z kolei o wiele większe i cięższe, droższe (czasem nawet znacznie), lecz fotografowanie nimi to czysta przyjemność. Przy swoim zakresie ogniskowych stanowią też dla fotografującego miłośnika przyrody sprzęt znacznie bardziej uniwersalny, niż szkła podobne do optyki typu standard i portretowej. Czy możliwy jest tutaj kompromis? Cóż, wiele zależy od formatu matrycy w aparacie oraz samego typu korpusu. W przypadku lustrzanek małoobrazkowych praktycznie nie ma wyboru – szkła makro o ogniskowej rzędu 100 mm są duże i ciężkie, bo tak każe fizyka. Jednak już dla lustrzanek formatu APS-C można znaleźć konstrukcje znacznie mniejsze, a bezlusterkowce o tego typu matrycy lub mniejszej (szczególnie Mikro Cztery Trzecie) dysponują już bardzo atrakcyjnymi modelami. Niestety zależność długości ogniskowej do ceny w przypadku szkieł makro pozostaje niezmienna – dłuższe szkła oferujące tę samą, wysoką skalę odwzorowania są droższe od krótszych odpowiedników.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

Olympus M.ZUIKO DIGITAL 60 mm f/2.8 Macro to nie tylko świetny obiektyw makro dla systemu Mikro Cztery Trzecie, ale też doskonały przykład na to, że wśród konstrukcji długoogniskowych (ekwiwalent ogniskowej dla małego obrazka wynosi 120 mm) zdarzają się też modele małe i lekkie. Ten jest dodatkowo bardzo dobrą propozycją dla osoby spędzającej wakacje pod namiotem z uwagi na uszczelnioną konstrukcję chroniącą wnętrze przed kurzem i wilgocią.

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

 

Z wyposażeniem dodatkowym jest nieco inaczej – znajdzie się tu kilka rzeczy, bez których trudno mówić o ambitnym fotografowaniu. Do tego grona należy niewątpliwie statyw, który jest po prostu niezbędny w większości sytuacji fotograficznych. Dobrze jest mieć też filtry: polaryzacyjny, połówkowy oraz neutralny szary. Umożliwią nam one wykorzystanie technik, których raczej nie podrobimy skutecznie w Photoshopie. No i oczywiście odpowiedni zapas kart pamięci (minimum dwie) oraz zapasowych akumulatorów (minimum jeden). Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy mieli okazję skopiować gdzieś zdjęcia i podładować źródła zasilania.

 

Na co zwracać uwagę

Jeżeli wędrujemy sami lub w niewielkim gronie (szczególnie gdy osoby nam towarzyszące również lubią robić zdjęcia), mamy sporo swobody w wykonywaniu zdjęć. Oczywiście marszruta (jeśli obowiązuje) jest rzeczą świętą, ale poza tym nasze możliwości jako fotografów są duże i warto to wykorzystać. Zwracajmy uwagę na wszystko – piękno przyrody przejawia się zarówno w ogromnych przestrzeniach, jak i pojedynczych roślinach i drobnych detalach. Temat na zdjęcie w każdej chwili może rozpościerać się przed nami, albo też skrywać się u naszych stóp.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Statyw w fotografii krajobrazowej to podstawa. Niekoniecznie jednak trzeba się od razu decydować na wielki i ciężki trójnóg. Dobrze sprawdzają się również modele lżejsze i bardziej poręczne (lecz solidne) – szczególnie takie, które można łatwo "przerobić" na monopod i wykorzystywać w charakterze kijka – takie jak np. testowany przez nas Fotopro MGA-684N z głowicą FPH-62Q. (Fot. Jarosław Zachwieja)

 

Wiele zależy od tego, jaki charakter mają nasze wakacje. Jeżeli przebywamy dłużej w jakimś miejscu, możemy spróbować sobie "wychodzić temat" – gdy zauważamy coś intrygującego, nie fotografujemy od razu, lecz wracamy w dane miejsce kilkakrotnie. Szukamy inspiracji, planujemy kompozycję, czekamy na właściwe światło. W pewnym momencie będziemy wiedzieli, że "to jest to". Nieco inaczej będzie w trakcie wędrówki – tutaj, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że w dane miejsce już nie wrócimy, decyzje trzeba podejmować szybko.

 

Jak fotografować

Niezależnie od tego, czy jesteśmy w jakimś miejscu dłużej, czy też nie, gdy już wyciągamy aparat, nie spieszmy się (no chyba, że tematem są dzikie zwierzęta bądź ptaki – wówczas refleks jest wskazany). Dlatego też jeśli znajdziemy temat, który nas zainteresuje i który uznamy za wartościowy, spróbujmy podejść do niego na kilka sposobów – eksperymentujmy z ekspozycją, kompozycją, kadrami pionowymi i poziomymi… W ten sposób z większym prawdopodobieństwem uzyskamy coś naprawdę ciekawego.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Jeżeli wygląd nieba nie jest zachęcający lub ogólne warunki oświetleniowe nie sprzyjają umieszczaniu go w kadrze (jest np. środek dnia i kontrast pomiędzy obszarami ziemi i nieba jest zbyt duży) nic nie stoi na przeszkodzie, aby element ten wyeliminować z kompozycji. Patrząc z góry na rozpościerający się krajobraz można dostrzec w nim wspaniałe, warte uwiecznienia na zdjęciu kształty. Zdjęcie wykonane aparatem Olympus OM-D E-M10. (Fot. Olympus)

 

Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące ustawień aparatu, to obowiązują powszechnie znane zasady dotyczące wykonywania takich zdjęć: a więc przy krajobrazie statyw, filtr połówkowy (jeśli mamy), polaryzacyjny (lecz pamiętajmy, że jeśli słońce znajduje się przed nami lub za naszymi plecami to efekt polaryzacji nieba będzie znikomy), duża wartość przysłony i kompozycja, w której unikać będziemy (poza bardzo nielicznymi i dobrze umotywowanymi przypadkami) umieszczania linii horyzontu w centrum kadru. Dodatkowo jeśli w kadrze znajdzie się jakiś strumień, potok lub wodospad, przyda się filtr szary, umożliwiający stosowanie dłuższych czasów ekspozycji. Podobnie przy makrofotografii podstawą jest statyw i najczęściej ręczne ustawianie ostrości, natomiast przy fotografowaniu ptaków i zwierząt, gdy trzeba działać szybko i dyskretnie, wskazany jest monopod.

Warto też pamiętać o pewnej dość uniwersalnej radzie dotyczącej fotografii przy świetle naturalnym: jeśli jest ono niezbyt sprzyjające do wykonywania zdjęć w ujęciu ogólnym (np. krajobraz), to bardzo często sprawdza się dobrze przy fotografii makro lub polowaniu na abstrakcyjne kształty w zbliżeniach rozmaitych roślin, kamieni, czy drobnych elementów pejzażu. W tym pierwszym przypadku idealne warunki to pochmurne niebo dające światło "płaskie" i rozproszone, a w tym drugim blask słońca o wysokim kontraście. Zasada ta obowiązuje w każdą stronę – zawsze, ale to naprawdę zawsze warunki oświetleniowe pozwolą nam wykonać ciekawe zdjęcie. Trzeba tylko mieć oczy szeroko otwarte i umieć to zauważyć. Zresztą w przypadku oświetlenia rozproszonego i mało kontrastowego istnieje jeszcze jedna metoda naprawienia tej sytuacji: filtr polaryzacyjny, którego użyteczność znacznie wykracza poza poprawianie wyglądu nieba i wody.

 

 

Fotografia podróżnicza

Dla wielu z nas idealne wakacje oznaczają podróż w egzotyczne miejsce. W zależności od tego, co nas naprawdę interesuje, tym miejscem może być któraś ze sławnych światowych stolic, greckie lub egipskie All Included, zaułki Maroka bądź też inne miejsce. Tym, co je łączy jest jednak podróż. A skoro podróż, to i fotografia podróżnicza oraz pamiątkowa. W końcu wakacje bez przywiezienia z nich żadnych zdjęć to nie wakacje.

[kn_advert]

Co zabrać ze sobą

Planując podróż w dalekie miejsca jesteśmy bardzo mocno ograniczeni ilością możliwego do zabrania bagażu, dlatego też nasze przygotowania powinny być szczególnie dokładne. Należy wziąć pod uwagę przewidywane środki transportu z jakich będziemy korzystać, liczbę walizek, toreb, ilość zabieranych rzeczy oraz fakt, że aparat najprawdopodobniej stale zechcemy mieć przy sobie. Tutaj obowiązują podobne zasady, co w opisanych na poprzedniej stronie wakacji z plecakiem, z tym że statyw będzie już raczej sprzętem opcjonalnym, choć niewątpliwie przydatnym. Więcej osób będzie też decydować się zapewne na aparaty kompaktowe, które mają tę zaletę, że zajmują naprawdę mało miejsca – szczególnie w porównaniu z większymi lustrzankami – a przy tym nie wymagają kompletowania optyki.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Aparat kompaktowy z wbudowanymi funkcjami mobilnymi lub wręcz działający w oparciu o mobilny system operacyjny (na zdjęciu Nikon COOLPIX S810c z systemem Android) to atrakcyjny sprzęt dla tych fotografów, którzy odczuwają przemożną potrzebę dzielenia się swoimi zdjęciami ze światem. (Fot. Nikon)

 

Podsumowując, wybór sprzętu na podróż w dalekie strony jest znacznie bardziej dowolny, niż mogłoby się zdawać i powinien zależeć (oprócz wspomnianych przed chwilą kwestii gabarytowo-bagażowych) głównie od naszych przyzwyczajeń. Jeśli lubimy fotografować lustrzanką, weźmy lustrzankę (choć zalecany jest raczej jeden obiektyw uniwersalny, np. superzoom, niż cała torba szkieł), a jeśli chcemy coś mniejszego, to bezlusterkowiec lub kompakt. Ważne, byśmy dobrze znali ten sprzęt i nie musieli uczyć się jego obsługi już podczas wyjazdu. To ostatnie grozi bowiem utratą wielu okazji do wykonania dobrych zdjęć.

Dość ciekawą propozycją dla osób lubiących korzystać z nowych technologii jest zaopatrzenie się w aparat dysponujący rozbudowanymi funkcjami sieciowymi, a szczególnie tymi związanymi z obsługą serwisów do prezentowania zdjęć oraz usług społecznościowych. Aparaty takie jak bezlusterkowy Olympus OM-D E-M10 czy oparty na systemie Android kompakt Nikon COOLPIX S810c opracowano w taki sposób, aby wykonane zdjęcie lub nakręcony film można było niemal od razu opublikować w internetowej galerii, na blogu czy serwisie typu Facebook i to wraz z geotagami pozwalającymi wskazać miejsce wykonania danego zdjęcia z dokładnością do kilku metrów. Dla wielu może być to bardzo atrakcyjna możliwość – szczególnie jeśli chcą na bieżąco dokumentować swoją podróż. Warunkiem jest tu oczywiście zapewnienie sobie mniej lub bardziej stałego dostępu do Internetu.

 

Na co zwracać uwagę

Gdy jesteśmy po raz pierwszy w nowym, egzotycznym miejscu, nasze zmysły atakowane są ze wszystkich stron dziesiątkami doznań. Nawet wprawny fotograf potrzebuje nieco czasu, aby przywyknąć do nowej sytuacji i praktycznie od nowa selekcjonować rzeczywistość. Jest to jednak konieczne – w innym wypadku grozi nam, że praktycznie nie oderwiemy palca od spustu i wykonamy tyle zdjęć, że nawet ich nie obejrzymy. Tymczasem znacznie lepiej jest "ustrzelić" jeden kadr w pełni oddający charakter miejsca, niż 10 migawek o znikomej treści i estetyce.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
W większości odwiedzanych przez podróżników i turystów miast znaleźć można miejsca tak charakterystyczne i piękne, że po prostu nie sposób zrobić w nich zdjęć, które byłyby nudne czy mało interesujące. Znacznie trudniejsze jest natomiast uniknięcie wpadnięcia w banał. Jak więc sfotografować coś tak, aby tylko patrząc na zdjęcie chciało się wrócić w to samo miejsce? Rozglądając się za tym, co nas zachwyca, zadziwia lub w inny sposób przykuwa naszą uwagę. (Fot. James Clear)

 

W takich sytuacjach przydaje się doświadczenie, jakim dysponują miłośnicy uprawiania fotografii ulicznej: nabyta umiejętność wyławiania widoków i sytuacji trwających niejednokrotnie bardzo krótko, a stanowiących doskonały temat do zdjęć. Szukajmy lokalnego kolorytu, ignorujmy turystów (niekiedy bardzo trudne), nie bójmy się podejść bliżej do tego, co nas interesuje.

Wiele atrakcyjnych wizualnie miejsc znanych jest też wśród fotografów z tego, że o określonych porach dnia i roku panujące w nich warunki oświetleniowe sprzyjają wykonywaniu zachwycających zdjęć. Dobrze jest przed wyjazdem dowiedzieć się, czy i kiedy w miejscu, do którego jedziemy zdarza się taka sytuacja oraz na czym polega jej wyjątkowość. Na miejscu zaś ćwiczmy nasz "fotograficzny zmysł" i wypatrujmy nie tylko interesujących sytuacji i miejsc, ale też pięknego światła. Szybko nam się to opłaci.

 

Jak fotografować

Starajmy się wchodzić w interesujące nas miejsce jak najbardziej przygotowani. Jeśli na przykład zwiedzamy ciasne zaułki Maroka z lustrzanką czy bezlusterkowcem, to weźmy ze sobą tylko obiektyw szerokokątny. Inne raczej nie będą nam potrzebne, natomiast staną się powodem do ciągłych obaw – czy nie uszkodzimy, nie zgubimy lub czy nas nie okradną. Jeśli chodzi o propozycje konkretnych ustawień aparatu, to w tej kwestii trudno cokolwiek doradzić – możliwych sytuacji, z którymi będziecie mieć do czynienia jest niezliczona ilość. Jeżeli jednak nie czujecie się pewnie, to na początek kwestie związane z ekspozycją powierzcie automatyce aparatu (tryb P jest tutaj szczególnie użyteczny), a sami skupcie się na kompozycji.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Oczy szeroko otwarte – to podstawa podczas szukania tematów do zdjęć i fotografowania w miejscu, w którym jesteśmy po raz pierwszy. Czasem wręcz będziemy musieli przerwać na chwilę zwiedzanie i podziwianie, pragnąc zrobić naprawdę dobre, przemyślane i dopracowane zdjęcie. I vice versa, jeżeli odkryjemy, że podziwianie rzeczywistości wokół nas bardzo nas absorbuje i czerpiemy z tego autentyczną przyjemność, to odłóżmy na moment aparat. Nie da się patrzeć na świat własnymi oczami i z perspektywy matówki jednocześnie. (Fot. Nikon)

 

Przy wykonywaniu tradycyjnych zdjęć pamiątkowych (my na tle jakiegoś ciekawego miejsca) pamiętajmy o tym, żeby nie popełniać dwóch najbardziej typowych dla tego rodzaju fotografii błędów. Po pierwsze, starajmy się zachować odpowiednie proporcje w kadrze między nami a tłem – my musimy być bez problemu rozpoznawalni, a tło widoczne w całości. Przy większych obiektach oznacza to konieczność fotografowania aparatem ustawionym na krótką ogniskową, stojąc dość blisko fotografowanej osoby i daleko (czasem nawet bardzo daleko od tła). Problem ten opisaliśmy szczegółowo w tym artykule. Druga kwestia to oświetlenie: jeśli np. tło oświetlone jest jasno, a my staniemy w cieniu, to na zdjęciu albo pierwszy plan wyjdzie niedoświetlony, albo widok w tle będzie zbyt jasny. Szukajmy więc miejsc o podobnym stopniu nasłonecznienia zarówno w obrębie pierwszego planu, jak i tła. Jeżeli będziemy pamiętać o tych dwóch szczegółach, reszta powinna już być całkiem prosta.

 

 

Plaża, morze i głębiny

Tak jak jedni kochają góry i są w stanie jeździć w nie przy każdej nadarzającej się okazji, tak dla innych idealną formą wypoczynku jest wyjazd nad morze. A ponieważ już od wielu lat nie musimy się ograniczać do naszego rodzimego Bałtyku, lecz swobodnie odwiedzamy wszystkie morza Europy, a coraz częściej również innych kontynentów, więc nowych widoków i okazji do wykonania ciekawych zdjęć jest w naszym zasięgu coraz więcej – tym bardziej, że sprzęt fotograficzny też nam to bardzo ułatwia.

[kn_advert]

Co zabrać ze sobą

Osoby planujące spędzić wakacje nad morzem mają w kwestii wyboru sprzętu fotograficznego kilka drobnych problemów do pokonania. Przede wszystkim nawet jeśli nie zamierzają ze swoim aparatem wchodzić do wody, to powinny mieć na uwadze, że owo wspaniałe miejsce wypoczynku dla sprzętu fotograficznego jest – mówiąc delikatnie – niezbyt korzystnym środowiskiem. Piasek i wilgoć są w stanie uszkodzić matrycę, optykę i części mechaniczne aparatu niezależnie od tego, czy jest to kompakt, bezlusterkowiec czy lustrzanka. Jeśli po powrocie z wakacji usłyszycie przy okazji zoomowania lub ustawiania ostrości w Waszym sprzęcie ciche chrobotanie, którego wcześniej nie było, to jest to pierwsze i ostatnie ostrzeżenie, jakiego udziela nam sprzęt: czas na czyszczenie w serwisie.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Wśród aparatów odpornych na działanie wilgoci i piasku Nikon 1 AW1 jest prawdziwym rarytasem – to jedyny model z wymienną optyką, którym można wykonywać zdjęcia pod wodą bez dodatkowej obudowy. Warunkiem jest zaopatrzenie się w odpowiedni (seria AW) szczelny obiektyw. (Fot. Nikon)

 

Warto też zauważyć, że słona woda z uwagi na swoje silne działanie korozyjne jest dla wnętrza aparatu (czy jakiegokolwiek innego urządzenia elektrycznego) znacznie bardziej zabójcza, niż woda słodka. Jak bardzo? Lepiej, abyście się o tym nigdy nie przekonali. Jeśli jednak tematyka ta interesuje Was bardziej, zapoznajcie się z jednym z naszych starszych artykułów poświęconych tematyce serwisowania sprzętu fotograficznego. Przekonacie się wtedy dlaczego niefrasobliwe postępowanie z aparatem fotograficznym na plaży może się wiązać ze sporym ryzykiem. 

Drugim problemem jest to, że jeśli chcemy, aby nasz sprzęt był bezpieczny, to będąc na plaży powinniśmy go mieć przy sobie, albo też pozostawiać go wyłącznie pod opieką kogoś, komu ufamy. Im większy aparat i im więcej mamy do niego wyposażenia dodatkowego, tym gorzej dla nas i naszego wypoczynku. Dlatego też dla osób lubujących spędzać wolny czas na plaży i w morzu proponujemy zaopatrzenie się w model wodoodporny – nie musi być to nawet sprzęt przystosowany do pracy pod wodą na głębokości większej, niż 1,5 metra (chyba, że zamierzamy z nim nurkować). Ważne, żeby wytrzymał bez szwanku kontakt z falami i chociaż chwilowe zanurzenie.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Dla większości miłośników morza i plaży najlepszym wyborem będzie wodo-, pyło- i wstrząsoodporny aparat kompaktowy (na zdjęciu Nikon COOLPIX AW120) lub kamerka do filmowania sportów ekstremalnych. (Fot. Nikon)

 

Jeżeli natomiast nasze wakacyjno-fotograficzne plany obejmują płetwonurkowanie z aparatem, to powinniśmy dopilnować, aby wodoodporność naszego sprzętu odpowiadała głębokości, na jaką będziemy schodzić oraz ile czasu spędzimy pod wodą (normy wytrzymałościowe sprzętu przystosowanego do pracy pod wodą uwzględniają te dwa parametry). Jeśli zaś nasza cyfrówka nie jest przystosowana do działania w takich warunkach, to poszukajmy dla niej odpowiedniej obudowy. Dla większości aparatów cyfrowych dostępne są mniej i bardziej zaawansowane konstrukcje obudów, pokrowców oraz worków umożliwiających fotografowanie pod wodą – jest to zarówno osprzęt firmowy, jak i oferowany przez producentów niezależnych.

Nieco inaczej powinni natomiast postąpić fotografowie, których morze interesuje jako temat fotografii krajobrazowej. Ci niestety powinni poświęcić nieco przyjemnych chwil spędzonych na plaży i wybrać się w plener ze sprzętem typowym dla klasycznej fotografii krajobrazowej.

 

Na co zwracać uwagę

Plaża, słońce i morze to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy – i to właśnie najczęściej będzie tematem naszych wakacyjnych zdjęć, jeśli spędzimy wakacje w nadmorskim kurorcie. Warto jednak na krótką chwilę chociaż przerwać uwiecznianie wygłupów własnych oraz naszych towarzyszy i zainteresować się samym morzem. A jest to żywioł piękny i bardzo zmienny. Dobrze jest go obserwować nad ranem i w porze zachodów słońca, a także przy okazji rozmaitych załamań pogody. A jeżeli uda nam się znaleźć miejsce o interesujących walorach wizualnych (ładna linia brzegowa, dobrze wychodząca pod względem kompozycyjnym na zdjęciach) to starajmy się odwiedzić je kilkakrotnie, aby sprawdzić jak wygląda w innym oświetleniu i przy zróżnicowanych warunkach pogodowych. Istnieje spora szansa, że za którymś razem trafimy wręcz idealnie.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Chwila wytchnienia, np. podczas wycieczkowego rejsu, jest doskonałą okazją, aby bez pośpiechu, w spokoju rozejrzeć się za ciekawym kadrem. Może być to też okazja do uchwycenia na zdjęciu nieco innego rodzaju sceny, niż zwykle. (Fot. Olympus)

 

Na samej plaży czekają na nas z kolei rozmaite ujmujące detale – ślady, gałązki, muszle i inny materiał naniesiony przez wodę. Do tego rozmaite kształty mniej lub bardziej regularne. A więc, mówiąc krótko, prawdziwy raj dla miłośników fotografii minimalistycznej, którą (w odróżnieniu od krajobrazowej) można uprawiać przez cały dzień, praktycznie niezależnie od panujących warunków oświetleniowych.

W przypadku fotografii podwodnej problemu nie ma: tematy ciekawych zdjęć pojawiają się same. Wystarczy jedynie mieć pod ręką aparat i umieć z niego korzystać w tak nietypowych warunkach. I przede wszystkim pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa – nie warto ryzykować życiem dla zdjęcia. A o to nietrudno, szczególnie wtedy, gdy nasze doświadczenie w nurkowaniu jest niewielkie.

 

Jak fotografować

W przypadku fotografii przedstawiającej nadmorskie widoki w postaci typowych pejzaży sprawa jest prosta: obowiązują tutaj zasady identyczne, jak podczas wykonywania "normalnych" zdjęć krajobrazowych. Ważne, aby mieć przy sobie filtry połówkowy (różnica jasności pomiędzy obszarem nieba i morzem potrafi być naprawdę duża, a linia horyzontu jest często tak równa, że znakomicie sprawdzają się tu mocne filtry o twardym przejściu) oraz neutralny (eksperymenty z długimi czasami ekspozycji w przypadku morza dają wspaniałe rezultaty). Może to zresztą prawdziwy "fotograficzny samograj" i praktycznie sam dostarcza wspaniałych tematów, choć jego zmienność potrafi utrudniać fotografowanie.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Nadmorskie krajobrazy urzekają piękną paletą barw i bogactwem emocji, jakie budzą u oglądających. Starajmy się te cechy (a także inne dostrzeżone podczas naszych wypraw plenerowych) uwieczniać na zdjęciach przy użyciu wszystkich dostępnych nam środków. (Fot. Nikon)

 

Jeśli chodzi o plażową fotografię pamiątkową, to należy pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, sięgając po aparat zawsze upewniajmy się, czy na obiektywie nie mamy piasku – w ferworze zabawy jest o to bardzo łatwo. Po drugie, upewnijmy się, czy nasz aparat dobrze radzi sobie z poprawnym ustawieniem ekspozycji, ponieważ w przypadku jasnych scen (plaża sprawia tutaj podobne problemy, co w zimie śnieżny krajobraz). Jeżeli na kilku zdjęciach próbnych okaże się, że kadry wychodzą zbyt ciemne, wprowadźmy dodatnią korektę ekspozycji na poziomie ok. +1,5 EV (dokładna wartość zależeć będzie od sytuacji). Jeżeli fotografujemy aparatem w trybie pełnej automatyki, dobrym pomysłem może być skorzystanie z programu tematycznego o nazwie w rodzaju "Plaża" lub "Śnieg/Plaża".

Typowo nadmorskie fotografie przedstawiające zachody słońca, jakie każdy przebywający na plaży fotograf choć raz podczas pobytu zapewne zechce wykonać, to również wyzwanie dla układów pomiaru światła w aparacie. W tym wypadku aparat może jednak zarówno rejestrować obraz zbyt jasny, jak i zbyt ciemny, a to z powodu wysokiego poziomu kontrastu sceny. Musimy samodzielnie kontrolować sytuację i stosować odpowiednią dla każdego przypadku korektę ekspozycji pamiętając o tym, że fotografie przedstawiające zachody słońca (o ile nie korzystamy z pomocy filtra połówkowego) najczęściej przedstawiają krajobraz w postaci zarysu i należy się z tym po prostu pogodzić.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Fotografia podwodna to marzenie wielu amatorów wykonywania zdjęć i podziwiania natury. W dzisiejszych czasach, dzięki lepszej dostępności aparatów cyfrowych przystosowanych do pracy pod wodą oraz dużemu rozpowszechnieniu "podmorskich wycieczek" jest na wyciągnięcie ręki prawie każdego turysty. (Fot. Nikon)

 

W przypadku fotografii podwodnej czeka na nas cała masa wyzwań, o których traktują obszerne dedykowane teksty, z którymi warto się zapoznać. Jeżeli przystępujemy do niej po raz pierwszy, pamiętajmy o kilku podstawowych kwestiach. Po pierwsze, w wodzie jest mniej światła i uzyskanie właściwej ekspozycji może być problemem, a podniesienie czułości ISO – koniecznością. Po drugie, aparat prawie na pewno będzie miał problemy z poprawnym zbalansowaniem bieli w trybie automatycznym, więc jeżeli nasz sprzęt dysponuje dedykowanym ustawieniem do zdjęć podwodnych, to z niego skorzystajmy. I wreszcie kwestia pola widzenia obiektywu – na skutek zjawisk optycznych (załamanie światła na granicy ośrodków) podczas wykonywania zdjęć pod wodą w naszym aparacie wystąpi zjawisko zmniejszenia pola widzenia analogiczne do wydłużenia ogniskowej obiektywu. Dlatego też aparat z optyką szerokokątną jest w tym wypadku jak najbardziej wskazany.

 

 

Zdjęcia w ruchu

Niektórzy ludzie bardzo przypominają delfiny: są radośni, towarzyscy i przede wszystkim nie mogą żyć w bezruchu. Dla takich osób aktywne lato to jedyna słuszna forma spędzania urlopu lub wakacji. I nie ma tu znaczenia, czy pociągają ich sporty ekstremalne, żeglarstwo, czy jazda konna – wspólnym elementem wszystkich lub prawie wszystkich zdjęć, jakie będą chcieli wykonać, jest dynamika. Takie osoby powinny się do swoich letnich wyjazdów odpowiednio przygotować, bo i wymagania są tutaj dość spore.

[kn_advert]

Co zabrać ze sobą

Sprzęt do fotografowania i filmowania podczas aktywnego wypoczynku powinien być lekki, wygodny do obsłużenia, a także odporny na rozmaite nieprzewidziane zdarzenia – np. upuszczenie czy zderzenie się z czymś twardym. W wielu przypadkach ważna jest też odporność na działanie wody. Dodatkowo powinien odznaczać się jak najszybszym układem AF oraz (aparaty fotograficzne) jak najszybciej wykonywać zdjęcie po naciśnięciu spustu migawki. Niestety o wszystkie te cechy nie jest tak łatwo w jednym modelu, choć i tak obecnie sytuacja na tym polu jest znacznie lepsza, niż jeszcze 3-4 lata temu.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Niezależnie od preferowanej formy aktywnego wypoczynku, kamera sportowa – taka jak RedLeaf RD990 – z odpowiednim osprzętem pozwoli nam zarejestrować pełny przebieg imprezy, w której bierzemy udział. Wystarczy tylko wybrać dobre miejsce, w jakim ją umieścimy.  www.redleaf.pl

 

W praktyce, o ile nie jesteśmy po prostu fotografami dokumentującymi dane wydarzenie (a to przecież nie są wakacje, lecz praca), to dobrym sprzętem do uwieczniania na zdjęciach tego co robimy my i nasi towarzysze przygód, jest "wszystkoodporny" aparat kompaktowy lub bezlusterkowiec. Wśród miłośników sportów ekstremalnych coraz większą (i zasłużoną) popularność zdobywają też wyspecjalizowane kamery wideo oraz osprzęt pozwalający je zamocować praktycznie wszędzie – czyli obudowy, paski, klamry, ramiona, mocne przyssawki itd.

Jeżeli natomiast wydarzenia, o których mowa mają miejsce w miejscu naszego zamieszkania, lub też wybierając się na wakacje mamy nieograniczone możliwości w kwestii zabieranego sprzętu, możemy spróbować zabawić się w realizatorów zupełnie profesjonalnie wyglądających, dynamicznych ujęć filmowych. W takim wypadku do aparatu lub kamery bardzo przyda się stabilizator typu steadycam, dzięki któremu uzyskamy płynne, ujęcia realizowane z ręki.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Być może zabieranie w podróż steadycama nie wydaje się najlepszym pomysłem, lecz jeśli naszą pasją jest filmowanie, to lekki, składany stabilizator mogący pełnić jednocześnie rolę niewielkiego statywu, taki jak  Camrock VS43 może się nam bardzo przydać. (Fot. Camrock)

 

Potrzebne będą też odpowiednio szybkie i pojemne nośniki danych. Karty pamięci powinny zapewniać możliwość zarejestrowania całej imprezy bez konieczności wymiany (najczęściej i tak będzie to niemożliwe) i być na tyle wydajne, abyśmy mieli szansę wycisnąć z aparatu lub kamery maksimum jej możliwości. W przypadku kart SecureDigital (najpopularniejszy obecnie format w omawianych rodzajach sprzętu fotografującego i filmującego) oznaczać to będzie Class 10 lub Ultra High Speed (UHS).

 

Na co zwracać uwagę

Podczas fotografowania i filmowania sportów ekstremalnych oraz innych sytuacji, w których dzieje się dużo i szybko, praktycznie nie ma czasu na zastanawianie się. Materiał powstaje w dużych ilościach, a naszym głównym zadaniem jest po prostu znaleźć się we właściwym miejscu – czyli najczęściej w samym centrum akcji. I to jest tak naprawdę nasz główny cel, ponieważ bardzo niewiele dobrych zdjęć i filmów omawianego typu powstaje, gdy ich twórca stoi sobie z boku. Musimy dążyć do tego, aby być tam, gdzie coś się dzieje.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Jeśli chcemy filmować samych siebie podczas wykonywania rozmaitych ewolucji, teleskopowe ramię dla aparatu lub kamery takie jak Powerbee GEP110 jest niezastąpioną pomocą. Jednak używając go musimy pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych. Szczególnie jeśli robimy użytek z jego maksymalnej długości 110 cm.

 

Oczywiście w takiej sytuacji pojawiają się zastrzeżenia związane z bezpieczeństwem – naszym, innych ludzi dookoła i sprzętu. Dla dobrego materiału nie warto niepotrzebnie ryzykować, dlatego też nie róbcie tego. Dobre zdjęcia da się wykonać bez narażania kogokolwiek na szwank.

 

Jak fotografować

Jak już wspomnieliśmy, przy fotografowaniu dynamicznych zawodów sportowych czy innych form aktywnego spędzania wolnego czasu najważniejsze jest znalezienie się w centrum wydarzeń. Bez tego nasze zdjęcia powstaną z pozycji obserwatora i to po prostu będzie widać. A mało kogo zachwycą fotografie przedstawiające tego typu sytuacje dokumentowane z widowni.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Wspinaczka skałkowa oferuje możliwość wykonania wspaniałych zdjęć pamiątkowych. Jeżeli jednak nie zabezpieczymy odpowiednio aparatu, lub też nie skorzystamy ze sprzętu odpornego na upadki z dużej wysokości (powyżej zdjęcie wykonane aparatem Nikon COOLPIX AW120), to dla naszego sprzętu może być to bardzo jednorazowa wycieczka. (Fot. Nikon)

 

Same techniki fotograficzne i filmowe zalecane przy tego typu okazjach sprowadzają się do tego samego, co w przypadku dokumentowania zwyczajnych imprez sportowych. A więc autofokus aparatu lub kamery w trybie ciągłym, zdjęcia wykonywane w trybie seryjnym, a filmy rejestrowane przy użyciu najwyższego dostępnego klatkażu (50 lub 60 klatek na sekundę dla nagrań normalnych oraz więcej – jeśli sprzęt na to pozwala – do realizacji efektownych nagrań w zwolnionym tempie).

 

 

Miasta warte odwiedzenia

Jeśli idealne wakacje oznaczają dla Was wędrówkę, ale nie po bezdrożach, tylko po sławnych miejscowościach Polski, Europy i Świata, to znaczy, że w zasięgu ręki macie nie tylko możliwość spełnienia marzeń, ale też zapełnienia albumu pamiątkowego naprawdę wspaniałymi fotografiami. Wyprawa w taką podróż bez aparatu byłaby niewybaczalnym błędem.
[kn_advert]

Co zabrać ze sobą

Przy tego typu planach nie warto brać ze sobą zbyt wiele sprzętu. Postawmy raczej na wygodę i przyzwyczajenia – zabierzmy to, czym lubimy fotografować i co nie będzie nam przeszkadzało. Jeżeli lubimy lustrzanki, zabierzmy lustrzankę, jeśli kompakty – kompakt. Ważne jest, abyśmy nie obładowywali się niepotrzebnie sprzętem, z którego i tak nie będziemy korzystać. W praktyce większość zdjęć, jakie wykonamy należeć będą do kategorii pamiątkowych, architektonicznych i street photo, dlatego też optymalny zakres ogniskowych obejmować powinien ekwiwalent 24-85 mm w małym obrazku. To powinno wystarczyć nam do wszystkiego lub prawie wszystkiego.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Aparaty bezlusterkowe, takie jak Olympus OM-D E-M10 to znakomity sprzęt dla turysty. Są małe, dyskretne, nie zwracają na siebie takiej uwagi jak lustrzanki (co jest korzystne zarówno z perspektywy fotografowanych tematów, jak i złodziei mogących zainteresować się naszym ekwipunkiem), a przy tym oferują doskonałą jakość obrazu oraz oferują możliwość wymiany obiektywu na inny – lepszy w danej sytuacji.

 

Optyka w przypadku lustrzanek i bezlusterkowców to w ogóle ciekawy problem i zasługuje na dokładniejsze nawet przemyślenie, niż kwestia samego aparatu. Dla wielu optymalny obiektyw może oznaczać coś zupełnie innego. Jedni będą preferowali ujęcia szerokokątne i jak największe zbliżanie się do interesujących tematów, podczas gdy inni wybiorą dyskretną obserwację ludzi i miejsc. To, co wybierzemy zależeć będzie w dużej mierze od naszych upodobań, jednak starajmy się nie zabierać więcej niż 1-2 dodatkowe obiektywy. Statyw też raczej zostawmy w domu – będzie nam raczej przeszkadzał.

 

Na co zwracać uwagę

I tutaj znowu pojawia się ten sam problem, co podczas podróży w egzotyczne miejsca: przywaleni nadmiarem wrażeń możemy nie wiedzieć, na czym się skupić. Pierwszy odruch może nas oczywiście skierować w stronę popularnych atrakcji turystycznych – "wizytówek" z których dane miejsce jest znane na całym świecie. I nie jest to tak naprawdę nic złego, tyle tylko że to samo miejsce oprócz nas zechce sfotografować też zapewne wielu innych ludzi, którzy nie dość że z oddaniem godnym lepszej sprawy będą nam włazić w kadr, ale też zrobią setki zdjęć łudząco podobnych do naszych. Mało zachęcająca perspektywa, prawda?
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Obiektyw typowo portretowy może nie wydawać się zbyt dobrą propozycją dla fotografa ulicznego, jednak jego niewielkie rozmiary w połączeniu z możliwością fotografowania z nieco większej niż zazwyczaj odległości czynią go idealnym narzędziem do dyskretnego dokumentowania życia w miejscach przez nas odwiedzanych. A przy tym zapewnia wspaniałą jakość i plastykę obrazu (Fot. Olympus)

 

Spróbujmy więc podejść do tematu nieco inaczej: szukajmy specyfiki danego miejsca w życiu codziennym jego i jego mieszkańców. Gwarantujemy, że odwrócenie uwagi od turystycznych atrakcji da nam zarówno wiele wspaniałych przeżyć i wspomnień, jak i ciekawe zdjęcia. A więc wypatrujmy ciekawych sytuacji, niecodziennych widoków i intrygujących spotkań. Dokumentujmy to, co wydaje nam się swoiste dla tego właśnie miejsca i co ilustrowałoby nasze własne wrażenia związane z przebywaniem tam, gdzie właśnie jesteśmy.

 

Jak fotografować

Przyjęcie zaproponowanej powyżej metody fotografowania zachęca wręcz do przyjęcia roli fotografa ulicznego. A więc dyskretne obserwowanie rzeczywistości przy jak najmniejszej ingerencji w nią, pozytywne podejście do obserwowanego świata. Nie nachalne rzucanie się w oczy, lecz raczej swobodne wejście w obserwowaną rzeczywistość. Przy takim podejściu sprawdzają się różne techniki fotograficzne – od czatowania przy kawiarnianym stoliku, rozkoszowania się lokalnymi specjałami połączone z sięgnięciem od czasu do czasu po aparat, przez spacery z aparatem w rękach i niezobowiązujące pstrykanie z biodra, aż po próby realizowania czegoś w rodzaju fotoreportażu.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach
Czasem warto spuścić na moment z oczu sławne budowle i zajrzeć gdzieś, gdzie mało kto zagląda. Urokliwe zaułki, ciekawe przestrzenie potrafią wytworzyć na zdjęciu bardzo ciekawy klimat – szczególnie jeśli do przekazania naszych wrażeń wykorzystamy też funkcje oferowane przez aparat (w tym konkretnym wypadku filtry artystyczne). (Fot. Olympus)

 

Nie przejmujmy się przy tym nadmiernie kwestiami technicznymi, czy idealną poprawnością kompozycji (co nie znaczy jeszcze, że wolno nam o tych kwestiach zapominać całkowicie!), lecz starajmy się łapać ulotne chwile z życia odwiedzanych miejsc. Jest to również doskonała okazja do wypróbowania bardziej nietypowych technik fotograficznych, punktów widzenia, odejście od klasycznej fotografii turystyczno-pamiątkowej. Tych ostatnich zdjęć i tak pewnie "przy okazji" wykonamy całkiem sporo – nawet gdybyśmy bardzo nie chcieli.

 

 

Coś na koniec

Oczywiście poradnik ten nie wyczerpuje tematu fotografowania podczas wakacji i wyboru odpowiedniego sprzętu. Trudno zresztą wyobrazić sobie wyczerpanie tak szerokiego tematu, jak fotografia wakacyjna z perspektywy sprzętu i technik wykonywania zdjęć. Mamy jednak nadzieję, że tekst ten pomoże nie tylko dobrać właściwy aparat, optykę i akcesoria stosownie do upodobań oraz formy spędzania wolnego czasu, ale też wykonać zdjęcia, na których zawsze Wam zależało.

[kn_advert]

Na co mnie stać i co za to dostanę?

Tymczasem jeszcze zanim się pożegnamy, pochylmy się na moment nad kwestią mocno drażliwą – finansami. Każdy wie, że sprzęt fotograficzny kosztuje – może być tańszy lub droższy, ale z pewnością stanowi spore obciążenie naszego budżetu. Dobrą wiadomością jest jednak to, że każdy producent aparatów cyfrowych dysponuje pełnym wachlarzem modeli (również w obrębie poszczególnych rodzin i typów) przeznaczonych dla odbiorców o określonej zawartości portfela. Również decydując się na zakup aparatu z konkretnej linii, lecz należącego do poprzedniej generacji sprzętu można sporo ugrać – niekoniecznie tracąc wiele na jakości.

Przyjrzyjmy się tej kwestii na przykładzie czterech modeli bezlusterkowców firmy Olympus oferowanych w zestawach z obiektywami typu standard zoom, a więc oferującymi dość podobne parametry jeśli chodzi o zakres dostępnych ogniskowych. Analizując to porównanie miejcie na uwadze, że mniej lub bardziej podobne relacje można odnaleźć w sprzęcie fotograficznym absolutnie wszystkich producentów. Wszystkie przytaczane tutaj ceny dla większej klarowności tekstu pochodzą z oferty jednego sklepu internetowego.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

Olympus OM-D E-M1 z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 12‑40mm 1:2.8 PRO – propozycja dla wymagających. (Fot. Olympus)

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

 

Olympus OM-D E-M1 to aparat dla osób, które z systemu Mikro Cztery Trzecie pragną wycisnąć dosłownie wszystko i nie godzą się na żadne kompromisy. Najlepiej wykonany korpus, który może z powodzeniem wytrzymać krótką kąpiel w potoku lub umycie z błota pod kranem, doskonała matryca i autofokus łączący najlepsze cechy układów AF spotykane w bezlusterkowcach (pomiar kontrastu) i lustrzankach (detekcja fazy). Do tego szerokie możliwości konfiguracji i wiele ciekawych funkcji, a jako wisienki na torcie doskonały wizjer elektroniczny i system stabilizacji obrazu.

Oferowany wraz z nim obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 12‑40mm 1:2.8 PRO to godny partner dla tego aparatu.Znakomita jakość optyczna, wysoka, stała jasność, zakres ogniskowych obejmujący szeroki kąt widzenia. Do tego uszczelnienia oraz wygodny system ręcznej regulacji ostrości, czyli ideał dla ambitnych fotografów-podróżników. Cena? Nieco mniej idealna, bo prawie 9400 złotych. W komplecie za symboliczną złotówkę uchwyt do zdjęć pionowych (grip) pełniący funkcję dodatkowego zasobnika baterii.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

Olympus OM-D E-M10 z obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ – coś dla bardziej oszczędnych, lecz oczekujących najwyższej jakości. (Fot. Olympus)

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

 

Ten, kogo nie stać na topowego OM-D, ale mimo to chciałby mieć aparat z tej rodziny, kosztujący znacznie mniej, bo 3,5 tysiąca złotych Olympus OM-D E-M10 jest w stanie zaoferować tak naprawdę niewiele mniej. Aparat ten nie ma wprawdzie uszczelnionego korpusu i odznacza się nieco gorszą funkcjonalnością i ergonomią, jednak w kwestii jakości rejestrowanego obrazu zupełnie nie odbiega od "większego brata" – ten sam procesor obrazu oraz matryca o podobnej rozdzielczości gwarantują znakomite zdjęcia zarówno początkującym, jak i bardziej ambitnym fotografom.

Dołączony do zestawu obiektyw M.ZUIKO DIGITAL ED 14‑42mm 1:3.5‑5.6 EZ to najnowsza generacja szkieł typu 14-42 mm f/3.5-5.6 tego producenta – model o zmniejszonej konstrukcji, elektrycznym mechanizmie zoom i bardzo chwalony przez użytkowników z powodu zaskakująco wysokiej jakości obrazu. Całość tworzy bardzo dobry i nowoczesny zestaw.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

Olympus PEN E-P3 ze standardowym obiektywem. W omawianej przez nas ofercie aparat ten można zakupić z nieco innym szkłem, a mianowicie modelem M.ZUIKO DIGITAL ED 12‑50mm 1:3.5‑6.3 EZ. (Fot. Olympus)

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

 

Seria E-Px to najbardziej rozbudowane aparaty bezlusterkowe Olympus PEN – a więc należące do serii stanowiącej wraz z "lustrzankopodobnymi" korpusami OM-D całość oferty aparatów Mikro Cztery Trzecie tego producenta. Ponieważ jednak najnowszy model E-P5 nadal jeszcze jest dość wysoko wyceniony, niektórzy wybierają tańszy, pochodzący z 2011 roku, starszy o jedną generację model Olympus PEN E-P3. I słusznie, bowiem jest to nadal jeden z lepszych korpusów tworzących system m43. Dwunastomegapikselowy aparat o kształcie eleganckiego kompaktu, całkiem rozbudowanej funkcjonalności i dopracowanej ergonomii może stanowić łakomy kąsek zarówno dla mniej, jak i bardziej wymagających fotografów, poszukujących małego aparatu z wymienną optyką.

W ofercie przyjętego przez nas jako punkt odniesienia sklepu internetowego aparat Olympus oferowany jest z nowszym, bo zaprezentowanym kilka miesięcy po premierze tego aparatu, obiektywem M.ZUIKO DIGITAL ED 12‑50mm 1:3.5‑6.3 EZ. Konstrukcja ta, całkiem niesłusznie niedoceniana, odznacza się całkiem przyzwoitymi parametrami optycznymi, zaskakująco dobrym trybem makro i szerokim polem widzenia dzięki dolnemu zakresowi ogniskowych wynoszącemu 12 mm.Ogólnie za 1500 złotych jest to komplet jak najbardziej godny polecenia.
 

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

Olympus PEN E-PM1 – najmniejszy aparat spośród wszystkich PENów, a przy okazji jeden z najatrakcyjniejszych cenowo. (Fot. Olympus)

poradnik fotografia wakacyjna sprzęt aparaty kamery akcesoria wakacje twoich marzeń na zdjęciach

 

I wreszcie na sam koniec najmniejszy i najprostszy z zaprezentowanych aparatów Olympus PEN E-PM1. A jednocześnie model najtańszy, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jego nabywca za kwotę około 1200 złotych otrzymuje zestaw z dwoma obiektywami: standardowym zoomem M.ZUIKO DIGITAL 14‑42mm 1:3.5‑5.6 II R oraz jego "przedłużeniem" M.ZUIKO DIGITAL ED 40‑150mm 1:4.0‑5.6 R. Zestaw taki umożliwia swobodne fotografowanie podczas wakacji niezależnie od tego, czy potrzebujemy krótkiej czy długiej ogniskowej i stanowi znakomity odpowiednik kompaktu z 10-krotnym zoomem. A nawet lepszym, bo oferującym bez porównania większe możliwości i lepszą jakość obrazu.

Sam Olympus PEN E-PM1 mimo premiery przed trzema laty po dziś dzień zadziwia tym, jak wiele możliwości, funkcji i jakości wykonania zamknięto w tak niewielkim korpusie. A przy tym obecnie jest to aparat idealny dla ludzi o mało zasobnym portfelu, a jednak pragnących aparatu lepszego i bardziej uniwersalnego niż kompakt. Który w dodatku mieści się w kieszeni.

 

Na zakończenie

Pamiętajcie o jednym: żeby z wakacji wrócić z kartami pamięci pełnymi doskonałych zdjęć, trzeba pojechać na nie z aparatem, a na miejscu robić z niego użytek. Jest to truizm, lecz jak pokazuje praktyka wakacyjne nieróbstwo nie zawsze sprzyja robieniu zdjęć. A ze sprzętu fotograficznego leżącego w torbie zamkniętej w hotelowej szafie chyba jeszcze nikt nie miał żadnego pożytku. Do usłyszenia po wakacjach!

 

 



www.swiatobrazu.pl