Fotografowanie w zimie, czyli jak nie dać się zrobić na szaro!

Fotografowanie w zimie, czyli jak nie dać się zrobić na szaro!

Wszystkich tych, którzy chcieli by podszkolić się w fotografowaniu zimowego pejzażu zapraszamy do poradnika, mówiącego jak właściwie dobrać balans bieli i ekspozycję. Dziś jest znakomita okazja by raz jeszcze przypomnieć sobie podstawy fotografowania w zimie.

Ekspozycja


Zanim przejdziemy do poradnika, określmy z punktu widzenia fotografa: czym różni się pejzaż zimowy od wiosennego, letniego czy jesiennego. Śnieżnobiała pierzyna przykrywająca wszystko, co znajduje się pod gołym niebem, sprawia, że w scenie dominują  barwy biała (śnieg) oraz niebieska (niebo i cienie). Monotonia zimowego krajobrazu skłania do poszukiwania detali kontrastujących z otoczeniem kolorów oraz cieni tworzących kształty i budujących przestrzeń. Naturalna biel śniegu powoduje, że jego odcień w znacznym stopniu zależny jest od barwy otoczenia. I oświetlenia O mroku przybiera  kolor granatowy, w czasie wschodu i zachodu słońca różowy, pomarańczowy i żółty, w południe błękitny, a w pochmurny dzień po prostu szary. Gdy wziąć pod uwagę jego jasność, to okazuje się, że wykonanie zdjęcia z właściwą ekspozycją jest nieco kłopotliwe.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem