Fotografowanie burzy

Fotografowanie burzy

Przygotowania do fotografowania należy rozpocząć od zebrania informacji meteorologicznych. Współczesne prognozy pogody są zazwyczaj na tyle trafne, że można uznać je za wiarygodne źródło informacji. Ważne by zwrócić uwagę, jakiego typu zjawiska można się spodziewać i o jakiej porze pojawią się wyładowania.

Strona 1


Z punktu widzenia laika, a zakładam, że większość fotografów nie posiada fachowej wiedzy meteorologicznej, trudno jest przewidzieć kierunek przemieszczania się nawałnicy oraz porę jej ewentualnego wystąpienia. W dobie powszechnego dostępu do Internetu staje się to jednak coraz łatwiejsze. Na stronach serwisów meteorologicznych można na żywo śledzić, w których miejscach kraju dochodzi do wyładowań atmosferycznych. Podstawowe typy burz to konwekcyjne i frontowe. Różnica między nimi jest bardzo duża. Burza konwekcyjna powstaje poprzez wypiętrzenie i rozbudowanie chmury Cumulonimbus. Obłok taki jest bardzo łatwy do rozpoznania dzięki charakterystycznemu kształtowi - najczęściej zbliżonego do gigantycznego kalafiora bądź grzyba. Tempo rozwoju takiej chmury uzależnione jest od warunków atmosferycznych - jeśli są sprzyjające gwałtowna burza może rozpętać się w bardzo krótkim czasie. Z punktu widzenia fotografa atrakcyjne jest już samo powstawanie tych chmur. Burze frontowe wyglądają nieco inaczej - pas chmur burzowych powoli nasuwa się na niebo przynosząc opady i wyładowania atmosferyczne. Mają postać ciągnącego się nawet kilkusetkilometrowego pasa wyładowań, który stopniowo przesuwa się. Łatwo przewidzieć, czy zjawisko obejmie nas swym zasięgiem i mniej więcej wyliczyć, o której godzinie można spodziewać się jego wystąpienia. Z burzami konwekcyjnymi jest trudniej - potrafią powstać bardzo szybko, gwałtownie rozbudować się obejmując swoim wpływem znaczną część terenu kraju, by równie szybko ustąpić.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem