14 grudnia 2009, 16:53
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 9178 razy

Fotografowanie duchów dla początkujących

Fotografowanie duchów dla początkujących

Jak szybko i łatwo sfotografować ducha? Czy w ogóle jest to możliwe? Ten krótki poradnik zawiera odpowiedzi na oba pytania.

Duchy "jako-takie" najprawdopodobniej nie istnieją. Z pomocą przychodzi fotografia cyfrowa i edytory graficzne obsługujące warstwy, za pomocą których zmienimy w widmo przyjaciela, przyjaciółkę lub podprutego misia.Do wykonania odpowiednich zdjęć i późniejszego ich złożenia wystarczy jak najbardziej bazowa wiedza.

Zabiegi w Photoshopie czy GIMPie zajmą nam maksymalnie kilka minut. Oto, co (i kogo) trzeba przygotować:

Robimy zdjęcia

Łącznie wykonamy dwa zdjęcia o takim samym kadrze, lecz nieco innej zawartości. Najważniejsze jest, by tło pozostało niezmienione na obu - nie możemy dopuścić, by na drugim zdjęciu pojawiły się przejeżdżające samochody czy inne artefakty, gdyż wtedy proces "uduchowienia" byłby trochę trudniejszy.

Pierwsze zdjęcie (najlepiej migawkę wyzwolić za pomocą pilota podczerwieni, wężyka lub samowyzwalacza, by uniknąć jakichkolwiek poruszeń) może wyglądać tak:

duch fotografować
fot. Antoni Żółciak

Starając się nie poruszyć aparatu, umieszczamy w kadrze naszego modela - w tym przypadku lekko podprutego niedźwiadka. Naciskamy spust migawki.

duch fotografować
fot. Antoni Żółciak

Otwieramy program graficzny

Skoro zdjęcia są już gotowe, zrzucamy je na komputer i uruchamiamy program graficzny, w którym możemy manipulować warstwami. Ten krok jest jeszcze łatwiejszy, niż poprzedni.

1. Otwieramy pierwsze zdjęcie, bez modela
2. Otwieramy drugie zdjęcie i po zaznaczeniu całości (Ctrl + A) kopiujemy
3. Wracamy do pierwszego (samo krzesełko), po czym wklejamy zawartość schowka (czyli w tym wypadku zdjęcie z miśkiem)
4. Ostatnią operacją będzie ustawienie krycia (Opacity) nowoutworzonej "Warstwy 1" na ok. 50%. Menu warstw znajduje się najczęściej po prawej stronie okna edytora

duch fotografować

Efekt takich zabiegów widoczny jest poniżej. Zdjęcie na samym dole poddane zostało dodatkowej obróbce, polegajacej na dodaniu winety i manipulacji krzywymi.

duch fotografować
fot. Antoni Żółciak

duch fotografować
fot. Antoni Żółciak

Poradnik przeznaczony jest dla osób początkujacych - zarówno w kwestiach fotografii, jak i późniejszej edycji zdjęcia w programach graficznych. Bardziej zaawansowanych Czytelników zapraszamy do działu poradników, gdzie z pewnością znajdziecie interesujący Was temat. 

Warto wspomnieć, że podobne rezultaty można osiągnąć stosując np. dłuższy czas otwarcia migawki i (jeśli fotografujemy w dzień) filtr szary. Wtedy wystarczyłoby miśka posadzić na krześle na pewien okres czasu, a następnie błyskawicznie zabrać - metodą prób i błędów, aż do momentu uzyskania odpowiedniego stopnia "półprezroczystości". Funkcja ta (długi czas naświetlania) nie jest jednak dostępna we wszystkich modelach aparatów.

 

 

Źródło: Photojojo!



www.swiatobrazu.pl