Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytaty dla fotografaNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 4


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 13


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 15


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 44


 • Autor:
  Komentarzy: 5


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 20


Fotografuj z Dellem, cz. 1 - monitor Dell UltraSharp UP2716D

Fotografuj z Dellem, cz. 1 - monitor Dell UltraSharp UP2716D

Cyfrowa obróbka zdjęć bywa dla fotografa trudnym i dość zagadkowym zadaniem. Niesłusznie, bo jest to tak naprawdę wdzięczne i zupełnie naturalne przedłużenie fotografii cyfrowej. Wraz z firmą Dell, producentem wysokiej jakości monitorów kierowanych m.in. do osób zajmujących się profesjonalną edycją zdjęć i filmów, rozpoczynamy dzisiaj pierwszy z dwóch warsztatowych cykli poradnikowych. Będzie on przeznaczony dla osób pragnących poznać zagadnienia związane z obróbką zdjęć – od ogółu do szczegółu.Monitor do obróbki zdjęć


Obróbka zdjęć na wysokim poziomie nie jest zadaniem łatwym i wymaga odpowiedniego przygotowania – zarówno od strony warsztatowej, jak i sprzętowej. Dlatego też nasz cykl "Fotografuj z Dellem" rozpoczniemy od omówienia monitora, który podczas całych warsztatów stanowił będzie nasze wsparcie techniczne. Z tego odcinka dowiecie się, co Dell UltraSharp UP2716D może zaoferować fotografowi, a czego nie oferują najtańsze, prostsze i popularne wyświetlacze LCD dominujące na półkach marketów elektronicznych. Monitory, które – o czym nie wszyscy zainteresowani nawet wiedzą – całkiem nieźle sprawdzają się w wielu zastosowaniach, ale do obróbki zdjęć na poziomie oczekiwanym przez wymagających fotografów najczęściej w ogóle się nie nadają.

 

Monitor dla fotografa, czyli jaki?

Parametry wyświetlacza, z którego korzysta fotograf znacząco różnią się od tych, którymi charakteryzuje się monitor dla gracza, czy przeznaczony do pracy biurowej. Na jakie cechy powinien przede wszystkim zwrócić uwagę fotograf szukający odpowiedniego ekranu do przeglądania i edycji zdjęć? Przyjrzyjmy się najważniejszym cechom, na którym szczególnie powinno zależeć każdemu z nas.
 

Dell UltraSharp UP2716D edycja zdjęć poradnik cykl fotografia cyfrowa Adobe Photoshop Lightroom
Zachowanie odpowiedniego stosunku rozdzielczości ekranu do jego fizycznych wymiarów jest kluczowe dla uzyskania odpowiednio czytelnego obrazu i uchronienia wzroku użytkownika przed nadmiernym zmęczeniem. W dużej mierze jest to kwestia indywidualna, ale w większości przypadków przekątna 27 cali w rozdzielczości 2560×1440 pikseli sprawdza się znakomicie.

 

Rozdzielczość i fizyczne wymiary ekranu decydują o komforcie pracy przy obróbce obrazu. Aby obróbka fotografii była komfortowa, ekran powinien bez problemu wyświetlać wszystkie narzędzia używanego przez nas programu edycyjnego, a także jak największy obszar zdjęcia, a to oznacza rozdzielczość minimum FullHD (1920×1080 pikseli), a w wersji optimum WQHD (2560×1440 pikseli) lub wyższą. Z kolei fizyczne wymiary ekranu powinny być dopasowane do rozdzielczości tak, aby zapewniały komfortową pracę: odpowiednio duży, ale nie za duży.  I tutaj ponownie optimum to dla większości użytkowników 24 cale przy rozdzielczości FullHD, 27 cali dla WQHD itd.

Gamut, czyli paleta wyświetlanych barw to jeden z tych podstawowych dla fotografów i fotoedytorów parametrów wyświetlacza, o istnieniu którego zwykły użytkownik monitora może nawet nie mieć pojęcia. Jednak w przypadku obrazu fotograficznego obsługa odpowiednio szerokiej przestrzeni barwnej to podstawowe kryterium prawidłowego odwzorowania tonów i barw przez monitor. Jeżeli użytkownik ogranicza się do obróbki zdjęć tylko i wyłącznie na potrzeby publikacji w sieci, to wówczas wystarczy mu pełna obsługa przestrzeni sRGB, jednak ci, którzy choćby od czasu do czasu przenoszą swoje prace na papier, powinni zainwestować w sprzęt jak najlepiej odwzorowujący kolory z palety Adobe RGB.
 

Dell UltraSharp UP2716D edycja zdjęć poradnik cykl fotografia cyfrowa Adobe Photoshop Lightroom
Przestrzeń barwną monitora najłatwiej można oszacować, porównując ją z gamutami uznawanymi za standard – w przypadku fotografii cyfrowej będą to przestrzenie sRGB i Adobe RGB. Na ilustracji powyżej przestrzeń monitora Dell UltraSharp UP2716D po przeprowadzonej kalibracji kolorymetrycznej okazuje się szersza nawet od Adobe RGB. To oznacza, że z monitora tego użytek będą mieli nawet najbardziej wymagający fotografowie cyfrowi.

 

Równomierność podświetlenia i kolorystyki to duże wyzwanie dla konstruktorów ekranów LCD. Wyświetlacze dla najbardziej wymagających użytkowników – głównie profesjonalnych fotografów – wykorzystują specjalne technologie mające za zadanie ujednolicić wyświetlanie obrazu na całej jego powierzchni. Jest to szczególnie ważne w przypadku dokonywania precyzyjnych korekt i lokalnych retuszy na zdjęciu wyświetlanym na większej powierzchni ekranu. A właśnie z czymś takim najczęściej mamy do czynienia edytując obraz fotograficzny w Photoshopie czy Lightroomie.

Bardzo ważna, choć wykorzystywana sporadycznie jest precyzyjna regulacja kluczowych parametrów obrazu: jasności, kontrastu oraz barw podstawowych. Niezależnie od tego, czy nabywany przez nas monitor jest fabrycznie kalibrowany czy też nie, to i tak w pewnym momencie możemy zechcieć samodzielnie dokonać jego kalibracji - choćby po to, żeby uzyskać parametry obrazu bardziej odpowiadające naszym przyzwyczajeniom. I tutaj właśnie najważniejsza jest precyzja: im bliższe pożądanym wartościom nastawy uda nam się osiągnąć, tym mniejsze korekty kalibrator będzie musiał wprowadzić na poziomie profilu ICC/ICM. To zaś przekłada się na lepsze wykorzystanie możliwości monitora, ponieważ korekta programowa zawsze wiąże się z pogarszaniem jakości wyświetlanego obrazu.
 

Dell UltraSharp UP2716D edycja zdjęć poradnik cykl fotografia cyfrowa Adobe Photoshop Lightroom
W celu uzyskania optymalnych parametrów wyświetlanego obrazu po kalibracji monitora konieczne jest precyzyjne ustawienie parametrów takich jak jasność czy natężenie barw składowych zgodnie ze wskazaniami kolorymetru i jego oprogramowania. Jeżeli na przykład zmiana jasności o jeden punkt lub procent powoduje zmianę wskazań o 1-3 kandele na metr kwadratowy, to można mówić o precyzji umożliwiającej uzyskanie pożądanej luminancji w sposób wyłącznie sprzętowy.

 

Wiele ze złączy oferowanych przez monitor również może pełnić istotną rolę. Na pierwszym miejscu można tu wymienić rozgałęźnik USB, który znacząco ułatwia podłączanie do komputera (gdy on sam znajduje się w niezbyt komfortowym miejscu, np. głęboko pod biurkiem) pendrive'ów, dysków przenośnych, czytników kart pamięci, a nawet takich peryferiów, jak klawiatura czy myszka bezprzewodowa.  Ważne również, aby monitor dysponował jak największą liczbą typów złączy sygnału wizyjnego, ponieważ znacząco ułatwia to podłączanie do niego komputera – niezależnie od tego, czy pracujemy na pececie czy maku oraz czy jest to komputer stacjonarny czy laptop.

 

Dell UltraSharp UP2716D - główne cechy

Jak na tle poczynionych w poprzednim rozdziale uwag prezentuje się monitor, który ma za zadanie towarzyszyć nam podczas tego cyklu warsztatowego? Przyjrzyjmy się teraz jego parametrom technicznym, a na następnej stronie przeanalizujemy najważniejsze cechy charakterystyczne, odróżniające ten sprzęt od innych, na pozór podobnych.
 

Dell UltraSharp UP2716D edycja zdjęć poradnik cykl fotografia cyfrowa Adobe Photoshop Lightroom
Zaawansowany technicznie, o nowoczesnej stylistyce i rozbudowanych funkcjach – Dell UltraSharp UP2716D to sprzęt opracowany z myślą o wymagających entuzjastach oraz profesjonalistach. (Fot. Dell)

 

Monitor Dell UltraSharp UP2716D dysponuje ekranem o przekątnej 27 cali i proporcjach boków 16:9, oferującym rozdzielczość 2560×1440 pikseli, a więc WQHD. Jest to znacznie więcej, niż w przypadku ekranów FullHD, a także ciągle jeszcze bardzo lubianych przez fotografów WUXGA (rozdzielczość 1920×1200 pikseli, proporcje boków 16:10). W połączeniu z wymiarami fizycznymi czyni to z tego modelu bardzo wygodne środowisko pracy do programów takich jak Photoshop CC czy Lightroom, gdzie oprócz dużej przestrzeni roboczej na zdjęcie użytkownik może też wygodnie zorganizować sobie panele z narzędziami. Maksymalna oferowana przez monitor jasność obrazu to 300 cd/m², kontrast statyczny – 1000:1, a czas reakcji matrycy 6 ms (mierzony techniką Gray-To-Gray). Sama matryca wykonana jest w technologii IPS i jako taka oferuje bardzo szerokie kąty widzenia: do 178 stopni w obu płaszczyznach. Jest też wykończona powłoką antyodblaskową zapobiegającą powstawaniu na ekranie refleksów od światła padającego.

Przestrzeń barwna oferowana przez opisywany tutaj monitor jest imponująca: testowany Dell obsługuje nie tylko pełnię gamutu sRGB, ale też Adobe RGB (a ponadto pełną przestrzeń REC 709 oraz 98% przestrzeni DCI-P3, co może zainteresować filmowców). Możliwości regulacji parametrów wyświetlanego obrazu obejmują nie tylko jasność, kontrast i natężenie barw składowych, ale też znacznie precyzyjniejsze dopasowania tych ostatnich, włącznie z niezależną regulacją odcienia i nasycenia aż sześciu barw podstawowych. Z kolei dla osób preferujących prostszy wybór, projektanci oddali cały szereg ustawień predefiniowanych, obejmujących łącznie aż 15 pozycji (w tym 6 ustawień temperatury barwowej punktu bieli i cztery przestrzenie barwne). Całość uzupełniają ustawienia dodatkowe, takie jak regulacja ostrości, krzywej gamma, sposobów obsługi sygnałów obrazowych innych niż natywny itd.
 

Dell UltraSharp UP2716D edycja zdjęć poradnik cykl fotografia cyfrowa Adobe Photoshop Lightroom
Bogaty zestaw złączy umożliwia podłączenie monitora do komputera za pomocą wszystkich aktualnie używanych w komputerach osobistych typów złączy cyfrowych. Brak złącza DVI-D nie jest tutaj szczególnym problemem z uwagi na dużą powszechność adapterów i przewodów typu HDMI<->DVI-D. (Fot. Dell)

 

Monitor wyposażono w bogaty komplet złączy: za przesył sygnału wizyjnego odpowiadają dwa gniazda HDMI obsługujące MHL (standard interfejsu AV dla urządzeń mobilnych), złącze DisplayPort oraz mini DisplayPort. Na tylnej ściance urządzenia znaleźć można też wyjściowe złącze DisplayPort przeznaczone do pracy wielomonitorowej w oparciu o standard Multi-Stream Transport, wyjście audio do podłączenia panelu głośnikowego Dell Soundbar AC511 oraz łącznie sześć gniazd USB 3.0 (dwa porty USB upstream, dwa dolne oraz dwa boczne USB downstream). Jeden z bocznych portów USB jest jednocześnie złączem ładowania pracującym w standardzie USB Battery Charging 1.2. Dodatkowo dla najbardziej wymagających producent dostarcza wraz z monitorem aplikację do kalibracji sprzętowo-software'owej Dell Ultrasharp Color Calibration Software współpracującą z popularnym kolorymetrem X-rite i 1Display Pro.

Wszystko to zostało zamknięte w eleganckiej i nowocześnie wyglądającej formie. Ekran ma bardzo wąskie ramki (element użyteczny szczególnie w przypadku pracy wielomonitorowej), niewyróżniający się panel dotykowy z podświetlanymi polami oraz prostokątną stopę z centralnie umieszczoną obrotową kolumną. Konstrukcja stopy zapewnia szeroki zakres zmian położenia ekranu (w tym możliwość uniesienia go na wysokość 13 cm), ustawienie w pionie (funkcja Pivot) oraz swobodne przechylanie w górę i w dół. Cały monitor, wraz z podstawą waży około 9,5 kg, a jego cena detaliczna w polskich sklepach wynosi obecnie od 2250 do 2600 złotych.

 

 

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl1 2Oceny artykułu: 0% 0% ocen: 0

Czytaj takżeKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Spis treści

Najnowsze fotografie

Miasto na wodzie.. z archiwum bez tytułu W drodze IMGP8003 kopia (Copy) IMGP7456 kopiaG2 (Copy) IMGP7986 kopia (Copy)