17 listopada 2008, 09:53
Autor: Anna Cymer
czytano: 3878 razy

Fotomontaże Zofii Rydet w Warszawie

Fotomontaże Zofii Rydet w Warszawie

Jeszcze przez dwa tygodnie można w Warszawie oglądać wystawę prac Zofii Rydet z serii "Fotomontaż sentymentalny". Prezentacja odbywa się w niedawno powstałej galerii Asymetria, w której regularnie mają się odbywać wystawy fotograficzne.

Wystawa prac Zofii Rydet inauguruje działalność galerii Asymetria oraz siedzibę Fundacji Archeologia Fotografii, zajmującej się opracowywaniem archiwów po polskich fotografach.
Program galerii koncentruje się na polskiej fotografii artystycznej, przede wszystkim historycznej. Nazwą nawiązujemy do słynnego cyklu oraz tekstu Zbigniewa Dłubaka, w którym artysta wyrażał swoje przekonanie, że „świat składa się z rzeczy różnych, niepowtarzalnych, czyli asymetrycznych”. Asymetryczności odpowiada tutaj niemożność skonstruowania jednoznacznej – symetrycznej – wizji rzeczywistości, co pokażą kolejne prezentowane wystawy. 
Na wystawie „Fotomontaż sentymentalny” prezentujemy dwa cykle fotokolaży Zofii Rydet – „Macierzyństwo” oraz „Sentymentalna Ballada”, nad którymi autorka pracowała od lat 60., i które znalazły się w albumie „Świat uczuć i wyobraźni” (1979). Oba cykle rozgrywają się wokół zjawiska sentymentu rozumianego jako uczucie, a nie czułostkowość, jako właściwa tej wybitnej fotografce umiejętność obejmowania drugiego człowieka czułym obiektywem oraz umiejętność przeżywania ludzkiego losu w wymiarze metafizycznym.


fot. Zofia Rydet

Zofia Rydet (1911-1997) związana była z gliwickim środowiskiem fotograficznym, w którym była dużą indywidualnością. Fotografować zaczęła na początku lat 50. Jej pierwszym dużym projektem był realizowany w 2 połowie lat 50. zbiór fotografii dzieci ułożony w cykl Mały człowiek. Od lat 60. wykonywała fotomontaże układane w krótkie serie bądź komponowane w obszerniejsze diaporamy (pokazy slajdów z tekstami), w których w metaforyczny sposób ukazywane było ludzkie życie. Począwszy od roku 1978 pracowała przez wiele lat nad dokumentalnym cyklem Zapis socjologiczny, systematycznie portretując mieszkańców wsi południowej Polski we wnętrzach ich chałup.
 


INFORMACJE O WYSTAWACH
Fotomontaż sentymentalny
Autor Zofia Rydet
Wystawa czynna od16 października 2008, 18:00
Wystawa czynna do28 listopada 2008, 00:00
Wernisaż ---
Miejsce Galeria Asymetria i Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa, Ul. Nowogrodzka 18a m 8 (4 piętro),


www.swiatobrazu.pl