Fotoreporter w stylu glamour, Frank Horvat

Fotoreporter w stylu glamour, Frank Horvat

Frank Horvat uważany jest za pioniera fotografii mody. Rzeczywiście, fotograf odznaczał się wyjątkową wrażliwością na kobiece piękno, potrafił sfotografować suknię jak dzieło sztuki. Zaczynał jednak od fotoreportażu.


Frank Horvat urodził się w 1928 roku w miejscowości Abbazia. Wtedy miasteczko leżało w granicach Włoch, dziś jest częścią Chorwacji. Aparat fotograficzny wziął do ręki pierwszy raz gdy miał 15 lat. Zdobył go oddając w zamian swoją pokaźną kolekcję znaczków. Działo się to w czasie II wojny światowej, którą Horvat spędził w Szwajcarii. Po wojnie poszedł na studia. Uczył się w Mediolanie, a żeby się utrzymać zaczął współpracować najpierw z firmami reklamowymi, później z włoskimi magazynami, robiąc dla nich zdjęcia do publikacji. Już wtedy fotografia była jego codziennością. Prawdziwe jej "odkrycie" nastąpiło jednak później, w 1950 roku, kiedy to Horvat wyjechał do Paryża. To tam bowiem poznał Henri Cartier-Bressona i Roberta Capę, założycieli Agencji Magnum. Z rozmów z nimi, z oglądania ich zdjęć Horvat wyniósł jedno: fotografia ma wielką siłę. Zaczął pracę jako fotoreporter-freelancer. Był w Pakistanie i Indiach. Po powrocie przez rok mieszkał w Londynie, współpracując z  magazynem Life i Picture Post. Jednak zawsze najlepiej czuł się w Paryżu, w związku z czym już w 1956 roku przeprowadził się tam na stałe i w stolicy Francji mieszka do dziś.
 


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem