29 września 2010, 13:12
Autor: Dawid Petka
czytano: 42184 razy

Fuji FinePix Z80 - test

Fuji FinePix Z80 - test

Pewien czas temu prezentowaliśmy nasze pierwsze wrażenia z użytkowania nowego aparatu kompaktowego Fuji FinePix Z80. Tym razem przyszła pora na pełny test tego interesującego sprzętu. Zapraszamy do lektury!

Fuji FinePix Z80 to produkt z kategorii prostych aparatów kompaktowych. Mimo to oferuje użytkownikowi wiele funkcji, dzięki którym wpłynąć on może na końcowy rezultat. Urządzenia należące do tej klasy cechować powinien oryginalny i dopracowany design, fukncjonalność, niewielkie rozmiary i waga. Czy Z80 spełni pokładane w nim nadzieje?

Urządzenie po wyjęciu z pudełka zaskakuje przede wszystkim obudową. Jest ona niewielka i naprawdę stylowo zaprojektowana, choć być może nie wszystkim będzie się podobać. Egzemplarz, który dostaliśmy do testów, posiada różowe "malowanie", lecz przyszły nabywca ma możliwość wyboru między aż sześcioma różnymi barwami: prócz różowego znajdziemy także purpurowy, miętowy, lawendowy, brązowy i złoty. Już sama paleta kolorów wyraźnie określa docelową grupę odbiorców, dodatkowo podkreślana jest ona przez projekt obudowy. Z80 przypomina puderniczkę czy też eleganckie etui na cienie do oczu. Również wspominana funkcja współpracy z YouTube i Facebookiem przyciągać może młode – czy też bardzo młode – kobiety.

 fuji finepix z80 test

Fot. Dawid Petka

 fuji finepix z80 test
Fot. Dawid Petka


Warto podkreślić, że cała obudowa aparatu FinePix Z80 wykonana jest z metalu. Obiektyw kryje się pod odsuwaną zasłonką i jest całkowicie zabudowany. Zmiana ogniskowej nie wpływa w żaden sposób na fizyczne rozmiary urządzenia, co – prócz walorów użytkowych – ma też znaczenie praktyczne, soczewki są bowiem za szybą ochronną, a mechanizmy nie zasysają do wnętrza kurzu.

 

fuji finepix z80 test

Fot. Dawid Petka

 

Reszta obudowy nie odbiega już od spotykanych w tym rodzaju aparatów standardów – na przedniej ściance znajdziemy wbudowaną lampę błyskową, na tylnej zaś stosunkowo niewielki wyświetlacz i przyciski kontrolne. Zaskakuje nieco rozdzielczość monitora i jego przekątna (230000 punktów na 2,7"), dzisiejsze aparaty często są zaopatrywane w ekrany o dużo lepszych parametrach. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, są podświetlane przyciski kontrolne. Zdecydowanie ułatwiają one kontrolę nad aparatem w ciemności. Drobiazgiem, który nie przypadł nam do gustu, jest pokrywa gniazda baterii – a dokładniej jej zamykanie. W innych modelach, Fuji rozwiązuje to poprzez automatyczne zatrzaskiwanie blokady, tutaj natomiast konieczne jest ręczne przesunięcie przełącznika. Nie jest to szczególnie wygodne. 

Parametry techniczne aparatu
Nazwa Fuji FinePix Z80
Rozdzielczość 14,1 mpix
Matryca CCD, rozmiar 1/2,3"
Przechowywanie danych

Pamięć wewnętrzna - ok 13MB

Pamięć zewnętrzna - karty SD/SDHC

Obiektyw Fujinon 6,4-32mm f/4-4,8
Zoom optyczny Pięciokrotny
Czułość 100–1600 ISO
Stabilizacja obrazu Tak
Czas otwarcia migawki 4s–1/4000s
Autofocus Z detekcją kontrastu
Wbudowana lampa błyskowa Tak, tryby działania - auto, red. czerwonych oczu, flash wymuszony, synchronizacja z dł. czasami migawki, red. czerw. oczu i synchr. z gługimi czasami migawki.
Monitor LCD 2,7: TFT o rozdzielczości 230000 punktów
Rejestracja video Tak
Wymiary 91mm x 57,1mm x 20,1mm
Waga 145g z bateriami i kartą pamięci.


Obok tradycyjnie ulokowanego spustu znaleźć możemy przycisk odpowiadający za filmowanie. Poniżej, na tylnej ściance umieszczono kontrolery zoomu aparatu. Poruszając się ciągle niżej, natrafiamy na krzyżowy wybierak wielofunkcyjny (który ułatwia także regulacje podstawowych parametrów w trybie fotografowania) i przyciski odpowiadające za opcje wyświetlania i uruchomienia menu aparatu. Nad wybierakiem producent ulokował włącznik trybu odtwarzania i publikowania zdjęć w sieci.

 

fuji finepix z80 test

Fot. Dawid Petka

 

Menu aparatu jest klarowne i przejrzyste, a znalezienie w nim konkretnej pozycji nie nastręcza żadnych problemów. Ustawienia pogrupowane są w podzielonych na części dwóch zakładkach – jedna zawiera opcje fotografowania, a druga – konfiguracji aparatu.

 

fuji finepix z80 test

Fot. Dawid Petka

 

Budowa mechniczna i wygląd zewnętrzny

Obsługa i użytkowanie

 

Aparat Fuji FinePix Z80, mimo niewielkich rozmiarów i wagi, w rękach trzyma się pewnie i wygodnie. Po dłuższym użytkowaniu obsługa staje się bardzo intuicyjna i wysoce ergonomiczna, a regulacja podstawowych parametrów – szybka i bezproblemowa.

 

fuji finepix z80 test

Fot. Dawid Petka

 

Na pochwały zasługuje system automatycznego nastawiania ostrości. Działa szybko, sprawnie i bezbłędnie. Standardowo Fuji FinePix Z80 ustawia ostrość w zakresie od 0,6 m do nieskończoności przy ogniskowej najkrótszej, i od 1m do nieskończoności w zakresie tele. Przełączenie w tryb makro redukuje te odległości, odpowiednio, do 0,09 m–0,8 m i 1–3 m.

 

fuji finepix z80 test

Fot. Dawid Petka

 

Fuji FinePix Z80 ustawia ekspozycję automatycznie - brakuje trybów manualnych. W trybie automatyki programowej możemy decydować między innymi o wyborze balansu bieli i stopnia kompensacji ekspozycji. Ponadto dostępne są tryby tematyczne, takie jak światło naturalne, portret, itp. Na uwagę zasługują zwłaszcza ciekawe i oryginalne tryby, takie jak tryb aukcyjny (generujący kilka zdjęć na potrzeby internetowych aukcji) czy światło naturalne i flesz (w wyniku którego powstają dwa zdjęcia – jedno w świetle zastanym, drugie – z użyciem lampy błyskowej). Nad tym, aby nasze zdjęcia wyszły nieporuszone, czuwa system stabilizacji obrazu. Ciekawostką jest wbudowana w aparat lampa błyskowa, oferująca wiele trybów działania. Fuji FinePix Z80 umożliwia także rejestrowanie filmów w jakości 1280p (czyli HD).

 

 fuji finepix z80 testfuji finepix z80 test

Fot. Dawid Petka

 

Optyka, cz. I

Aparat Fuji FinePix Z80 wyposażono w obiektyw Fujinon o pięciokrotnym zoomie optycznym. Jego ogniskowa zmienia się od 6,3 mm do ok. 32 mm, przy maksymalnym otworze względnym od f/4 do f/4.8. Taki zakres ogniskowych odpowiada zakresowi 36–180 mm dla małego obrazka, co stanowi wybór bardzo uniwersalny, choć może brakować szerszego kąta. Jasność tej konstrukcji uznać można za dobrą.

Fuji FinePix Z80 stosunkowo słabo wypada przy pracy pod światło. Na krótkich ogniskowych widoczna jest wyraźna flara i rozlewanie silnych źródeł światła, na ogniskowych długich rozlewanie staje się dominujące. Dodatkowo pojawiają się irytujące odblaski:

6,6 mm
 fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test
31,3 mm
 fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test

 

Obiektyw wyjątkowo dobrze koryguje dystorsję na tzw. "krótkim" krańcu swego zakresu – zauważalna jest w znikomym stopniu dystorsja poduszkowa. Co ciekawe, na drugim końcu ta sama dystorsja jest już dużo wyraźniejsza:

6,6 mm
 fuji finepix z80 test
31,3 mm
 fuji finepix z80 test

 

Optyka, cz. II

Optyka Fuji FinePix Z80 bardzo dobrze sobie radzi z ostrością w centrum kadru, na obydwu krańcach zakresu zooma. Na pochwały zasługują zwłaszcza osiągi obiektywu ustawionego na 6,6 mm, choć zakres tele ustępuje nieznacznie, wręcz symbolicznie. Gorzej prezentują się natomiast brzegi kadru – tutaj już przewagę wykazuje ogniskowa najdłuższa. Przy korzystaniu z szerokiego kąta, zaobserwować można znaczny spadek jakości na obrzeżach:

6,6 mm
 fuji finepix z80 test
 fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test
31,3 mm
 fuji finepix z80 test
 fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test

 

Całkiem dobrze obiektyw aparatu Fuji Z80 koryguje poprzeczną aberrację chromatyczną. Co prawda występuję ona zarówno w centrum, jak i na brzegach kadru, ale zauważyć można ją jedynie w wyjątkowo kontrastowych ujęciach:

6,6 mm
 fuji finepix z80 test
 fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test
31,3 mm
 fuji finepix z80 test
 fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test

 

Matryca

Aparat posiada 14,2 megapikselową matrycę CCD o rozmiarza 1/2,3". Jest to bardzo duża rozdzielczość, co może budzić uzasadnione obawy o jej jakość, zwłaszcza w kwestii szumów. Okazuje się jednak, że przetwornik ten nie daje powodów do zmiartwień. Na czułościach ISO 100 i 200 otrzymujemy obrazy wyjątkowo klarowne, z odpowiednią ilością detali zarówno w światłach, jak i w cieniach. Przy ISO 400 pojawia się nieznaczny szum, i jednocześnie spada ilość detali w światłach – następuje też lekkie ich przepalanie. Dalsze podnoszenie czułości powoduje wzrost szumów i zanik szczegółów, zwłaszcza w światłach. Zawężona zostaje dynamika, ale kolory pozostają nienaruszone:

fuji finepix z80 test
ISO 100 fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test
ISO 200 fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test
ISO 400 fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test
ISO 800 fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test
ISO 1600 fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test

 

Urządzenie dobrze radzi sobie z automatycznym ustawianiem balansu bieli, a dodatkowo udostępnia kilka ustawień manualnych (tj. światło dzienne czy żarowe). Możemy także wybrać jeden z czterech sposobów przetwarzania obrazu:

fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test
Standard
Żywe kolory
fuji finepix z80 test fuji finepix z80 test
Czarno-biały Sepia

 

Nad ekspozycją czuwa 256 strefowy czujnik pomiaru światła. Spełnia on swoje zadanie w efektywny sposób, zapewniając prawidłową ekspozycję nawet w trudnych warunkach. Niepokojąca może być jedynie konieczność w zasadzie ciągłej ujemnej korekty ekspozycji – -1/3EV. Bez niej na zdjęciach otrzymamy wyprane kolory i delikatnie przepalone światła, co wskazuje na priorytet naświetlania na cienie.

 

Podsumowanie

Aparat Fuji FinePix Z80 zasługuje na uwagę, nie tylko ze względu na swój wygląd. Oferuje użytkownikowi bardzo dobrą jakość obrazu i sporą funkcjonalność, a wszystko to zapakowane w estetyczną i niewielką obudowę. I choć urządzenie to posiada określoną grupę odbiorców – adresowane jest do kobiet, szczególnie tych młodych – nie widzimy przeszkód, żeby korzystać z niego mogli także mężczyźni. O ile będą w stanie przeboleć mało męski wygląd, apart przyniesie im (jak zresztą wszystkim) mnóstwo zdjęć o żywych kolorach i bogatych w szczegóły.

Ocena końcowa (w skali 1-6):

fuji finepix z80 test

bardzo dobry

Zalety:
  • bardzo dobra jakość obrazu w całym zakresie ogniskowych
  • dobrze korykowana dystorsja
  • łatwość obsługi i funkcjonalność
  • ciekawy i dopracowany design
Wady:
  • praca pod światło
  • brak szerokiego kąta
  • parująca osłona obiektywu
  • długi czas uruchamiania

 


Aparat Fuji FinePix Z80 wypożyczyła firma Fujifilm Polska

fuji finepix z80 test

Galeria

 

 

 

 

 

Poniżej znajduje się zestaw zdjęć wykonanych przy użyciu aparatu Fuji FinePix Z80. Kliknij na wybrane zdjęcie - zostanie otwarte w pełnej rozdzielczości.

 

 fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test
 ISO 100, 15 mm  ISO 100, 31,3 mm  ISO 100, 6,6 mm
fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia
 ISO 200, 20 mm  ISO 100, 20 mm  ISO 100, 10 mm
fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia
 ISO 400, 31 mm
 ISO 100, 6,6 mm
 ISO 400, 6,6 mm
fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia
 ISO 400, 31,3 mm  ISO 100, 31,3 mm  ISO 400, 6,6 mm
fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia
 ISO 400, 31,3 mm  ISO 100, 10 mm  ISO 400, 6,6 mm
fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia
 ISO 400, 16 mm  ISO 100, 12 mm  ISO 400, 16 mm
fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia
 ISO 100, 31,3 mm
 ISO 100, 18 mm  ISO 100, 6,6 mm
fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia fuji finepix z80 pierwsze wrażenia
 ISO 100, 23 mm  ISO 100, 12 mm  ISO 400, 20 mm
 fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test  fuji finepix z80 test
 ISO 100, 31,3 mm  ISO 100, 15 mm  ISO 100, 6,6 mm

 

 



www.swiatobrazu.pl