31 sierpnia 2012, 18:25
Autor: Kuba Longa
czytano: 22498 razy

Funkcja GPS w aparatach fotograficznych

Funkcja GPS w aparatach fotograficznych

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zrobić zdjęcie i nie pamiętać nazwy miejsca, w którym zostało wykonane? Dzięki funkcji GPS możesz fotografować i nie martwić się o konieczność sporządzania notatek. Informacje o miejscu wykonania zdjęcia zostaną automatycznie zapisane w pliku z fotografią. Choć funkcja GPS dostępna jest w aparatach już od jakiegoś czasu, nowe modele cyfrówek znacznie ją udoskonaliły. O tym co z jej pomocą można zrobić przeczytasz w poniższym artykule.

GPS, czyli Global Positioning System (z angielskiego "globalny system pozycjonowania"), to system nawigacji satelitarnej przedstawiający użytkownikowi informacje o położeniu geograficznym i czasie. Jest on zarządzany przez Departament Obrony USA i z jego cywilnej wersji korzystać może każdy, całkowicie za darmo. GPS pozwala na przedstawienie bardzo dokładnych informacji o długości i szerokości geograficznej, a nawet wysokości nad poziomem morza. Dokładność danych jest uzależniona od wielu czynników, jak aktualne położenie satelitów czy warunki atmosferyczne, ale większość pomiarów wykonywana jest z dokładnością nawet do 1 metra. Już od długiego czasu urządzenia GPS są częścią urządzeń codziennego użytku - komputerów, telefonów czy samochodów. Zobaczmy jakie jest jego zastosowanie we współczesnych aparatach cyfrowych.

GPS aparat cyfrowy
Samsung WB650 - przykład aparatu kompaktowego wyposażonego w funkcję GPS


Geotagowanie

Przypisanie do pliku ze zdjęciem informacji o położeniu geograficznym nazywamy geotagowaniem i jest to najpopularniejsze wykorzystanie funkcji GPS w aparatach. Informacje te zostają zapisane w formie metadanych, podobnie jak wielkość użytej przysłony czy czas naświetlania. Na podstawie tych danych oprogramowanie takie jak Google Picasa czy Adobe Ligtroom może automatycznie wyświetlić mapę z zaznaczonymi miejscami wykonania zdjęcia. Dzięki temu nawet jeśli zapomnimy nazwy miejsca, w którym wykonaliśmy zdjęcie, możemy z łatwością odczytać tę informację z pliku. Kiedy na przykład pokazujemy fotografie z wycieczki, możemy dzięki temu w prosty sposób przedstawić szlak, którym szliśmy i tym samym uatrakcyjnić prezentację.

GPS aparat cyfrowy
Dzięki funkcji geotagowania możemy wyświetlić na mapie miejsce wykonania zdjęcia. Do tego celu potrzebujemy aparatu z funkcją GPS oraz oprogramowania, które jest w stanie przeczytać i wyświetlić współżędne geograficzne, jak na przykład Adobe Lightroom 4 zamieszczony na ilustracji powyżej.

 

[kn_advert]

Wyświetlanie mapy na ekranie aparatu

Aby mieć wizualny podgląd danych geolokalizacyjnych nie musimy czekać na powrót do domu, by wyświetlić miejsce wykonania fotografii na komputerze. Nowoczesne aparaty udostępniają możliwość wyświetlenia mapy wraz z zaznaczonymi lokalizacjami zrobionych zdjęć bezpośrednio na ekranie aparatu. Na przykład kompakt WB850F firmy Samsung pozwala zainstalować na karcie pamięci mapę miejsca, w którym jesteśmy. Później, podczas fotografowania, możemy tę mapę wyświetlić - aparat automatycznie zaznaczy na niej punkty, z których wykonaliśmy zdjęcia. Aparat jest również wyposażony w kompas. Dzięki temu kompakt rozpozna kierunek fotografowania i zaznaczy go na mapie, co pozwala na łatwe zidentyfikowanie obiektów znajdujących się w kadrze.

GPS aparat cyfrowy
Zaawansowane funkcje GPS możemy znaleźć w kompakcie Samsung WB850F


POI

Nazwa POI (Point Of Interest) odnosi się do punktów, które mogą zainteresować zwiedzających. Są to zabytki, ważne miejsca czy punkty widokowe. Dzięki funkcji GPS współczesne aparaty pozwalają na wyświetlenie POI, które są w naszej okolicy. W aparacie Samsung WB850F takie miejsca zostaną zaznaczone na mapie bezpośrednio na wyświetlaczu. Ponieważ na mapie zaznaczona jest również nasza lokalizacja, kierunek danego POI oraz jego odległość, będziemy mogli z łatwością wyznaczyć najkrótszą trasę. Dzięki tej funkcji kiedy jesteśmy na wycieczce mamy pewność, że nie przegapimy istotnych dla danego obszaru miejsc.

 www.swiatobrazu.pl