18 lipca 2010, 17:00
Autor: Dawid Petka
czytano: 45782 razy

Genius G-Pen M609X - test tabletu

Genius G-Pen M609X - test tabletu

Tablety graficzne to urządzenia które ułatwiają pracę z programami graficznymi. Użytkowanie ich jest najbardziej zbliżone do naturalnego sposobu rysowania, dzięki czemu zyskujemy dostęp do bardzo intuicyjnego narzędzia. Genius G-Pen M609X to urządzenie z tej właśnie kategorii produktów. Jako niedrogi i funkcjonalny tablet ten może zyskać uznanie szerokiej grupy odbiorców. Przeczytaj test urządzenia!

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka

 

Genius G-Pen M609X to urządzenie z kategorii tabletów graficznych. Zaopatrzone jest w panel roboczy o dwóch trybach działania w proporcjach 4:3 i 16:9, dzięki czemu można dopasować użytkowanie do posiadanego monitora. Pad posiada wymiary 9" x 5,5". Urządzenie wyposażone jest w kilkanaście programowanych przycisków i kilka  dodatkowych przycisków funkcyjnych o szerokich możliwościach dostosowywania. Według producenta rozdzielczość tego tabletu wynosi 4000 LPI, natomiast ilość poziomów czułości to 1024. Wraz z przyrządem dostajemy także oprogramowanie, z którego najużyteczniejsze to edytor graficzny PhotoImpact 12SE i Macro Key Menager, służący przyporządkowaniu funkcji do padów. Cena tabletu wynosi ok. 300 zł.

 Wstęp

Zawartość opakowania i budowa urządzenia

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka


Tablet Genius G-Pen M609X dostarczany jest w praktycznym kartonowym opakowaniu, przypominającym walizkę. Wewnątrz znaleźć możemy samo urządzenie, pióro wraz z dodatkowymi końcówkami, podstawkę do pióra i płyty instalacyjne.


Tablet wykonany jest estetycznie, jego wnętrze zawiera się w typowej, płaskiej obudowie wykonanej z błyszczącego tworzywa. Od spodu zaopatrzony jest w gumowe nóżki zapobiegające ślizganiu się po niektórych rodzajach nawierzchni. Do połączenia z komputerem służy zintegrowany przewód USB. Jego długość powinna wystarczyć w większości typowych zastosowań, niemniej jednak w przypadku pracy z komputerem stacjonarnym i przy konieczności podpięcia urządzenia do gniazd znajdujących się w tylnej części obudowy komputera, może okazać się zbyt krótki.

 

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka


Górny panel tabletu podzielony został na dwie części. Większa z nich oczywiście przeznaczona jest dla panelu roboczego. Powierzchnia po której "rysujemy" to matowa, półprzejrzysta folia zamocowana w sposób umożliwiający swobodne umieszczenie pod nią np. zdjęcia. Rozwiązanie to zdecydowanie ułatwia pracę z urządzeniem. Na powierzchni panelu widoczne są dwie pionowe linie wyznaczające pole pracy w przypadku ustawienia na tryb 4:3. Wokół trzech krawędzi umiejscowionych zostało dwadzieścia sześć prostokątów, których funkcjonowanie można dowolnie ustawić za pomocą załączonego oprogramowania.


W drugiej części wierzchniej strony tabletu umieszczone są dwa pokrętła i pięć przycisków kontrolnych, służących do wyboru funkcji pokręteł - umozliwiają m.in. przełączanie między trybem regulacji głośności, czy przwijania okien.

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka


Budowa pióra jest dwuczęściowa, w jednej części znajduje się komora na baterie typu AAA. Zaopatrzone jest w dwa przyciski, pod jednym z nich umieszczona jest czerwona dioda wskazująca pracę urządzenia. W dolnej części znajdujemy wymienny rysik. Uzupełnieniem pióra jest składająca się z dwóch części podstawka.
 

Użytkowanie


Genius G-Pen M609X w przypadku systemu Windows Vista jest gotowy do pracy od razu po podpięciu, do pełnego wykorzystania wszystkich jego atutów warto jednak zainstalować sterowniki i oprogramowanie dostarczone przez producenta. Trwa to bardzo krótko i przebiega bez problemów.  Po instalacji zyskujemy dostęp m.in. do aplikacji PhotoImpact 12SE, Macro Key Menager i Office Ink.

 

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka


Przy pracy w zastępstwie tradycyjnej myszy w systemie, tablet okazuje się intuicyjnie działającym rozwiązaniem, w znaczny sposób usprawniając codzienne korzystanie z komputera. Wygodne są zwłaszcza dwa kółka funkcyjne, dzięki którym mozna wykonywać rozmaite prace. Sam pisak może się wydawać nieco zbyt cienki, umieszczona w tylnej części bateria niekorzystnie wpływa na położenie środka ciężkości, co może utrudniać precyzyjne wykorzystanie urządzenia, zwłaszcza przy pracy z programami graficznymi.

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka


Podana przez producenta rozdzielczość 4000LPI  nie znajduje stuprocentowego pokrycia w praktyce, choć nie wypada źle. Największym problemem dla tabletu była praca z drobnymi szczegółami – np. precyzyjne maskowanie nie było łatwe do przeprowadzenia i wymagało dużej wprawy. Na pewno spory wpływ na to miało wspomniane wcześniej złe wyważenie pióra. Sam ruch pióra przekłada się na ruch kursora w sposób nieznacznie opóźniony, sprawia to wrażenie pewnego spowolnienia ruchu, ale po kilku godzinach pracy przyzwyczajenie całkowicie eliminuje ten efekt.

 

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka


Wykorzystanie zestawu Geniusa jako wirtualnego pędzla daje sporo radości i jest wysoce efektywne. 1024 stopnie poziomów nacisku to liczba deklarowana przez producenta, jest ona mniej więcej dwukrotnie niższa niż w profesjonalnych tabletach. W praktyce kontrola np. grubości pędzla jest łatwa i precyzyjna.

 

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka


Kwadratowe pady opatrzone numerami od K1 do K26 można przyporządkować rozmaitym działaniom usprawniającym korzystanie z tabletu. Możemy np. zaprogramować na nich wybór kilku kolorów. Aplikacja Macro Key Menager pozwala na szybkie i łatwe programowanie.

Podsumowanie

Genius G-Pen M609X

Fot. Dawid Petka


Tablet Genius G-Pen M609X to niedrogi tablet graficzny, który z pewnością okaże się przydatnym i funkcjonalnym urządzeniem. Posiada pewną ilość wymienionych wcześniej wad, z których najważniejsze to niekorzystne wyważenie pióra i trudności z precyzyjnym rysowaniem, jednak mimo to może  stanowić w pełni wartościowe narzędzie do tworzenia cyfrowych dzieł sztuki.

 

Ocena końcowa (w skali 1-6):

Genius G-Pen M609X

dobry

Zalety:
Wady:

 



www.swiatobrazu.pl