23 maja 2013, 13:20
Autor: Krzysztof Gudowski
czytano: 2670 razy

GIFTY - aparat, który tworzy animację poklatkową

GIFTY - aparat, który tworzy animację poklatkową

GIFTY to projekt zupełnie nowego rodzaju aparatu w stylu Polaroida, który ma pozwalać na wykonywanie natychmiastowych animacji poklatkowych do przeglądania w starym stylu.

Do tej pory nowe urządzenia i pomysły wychodziły głównie ze strony dużych firm i korporacji, zajmujących się masową produkcją różnego rodzaju urządzeń. Wraz z rozwojem Internetu, coraz częściej wychodzi na jaw kreatywność zwykłych ludzi. Nie inaczej jest w przypadku aparatów i akcesoriów fotograficznych. 

Niedawno pisaliśmy o człowieku, który zaprojektował i wdrożył do produkcji miniaturową kamerę Lomo o stosunkowo dobrych parametrach. Dziś mamy dla Was informacje na temat bardzo ciekawego urządzenia, zaprojektowanego przez studenta - Jiho Janga. Pod wieloma względami przypomina ono tradycyjny aparat Polaroida - tutaj również otrzymujemy niemalże natychmiastowy wydruk zdjęcia. Aparat GIFTY drukuje ich jednak od razu znacznie więcej...

Aparat nagrywa krótki materiał filmowy, o maksymalnej długości 5 sekund. Następnie jest on przetwarzany w taki sposób, by możliwe było wydrukowanie każdej klatki filmu osobno. Po wciśnięciu przycisku potwierdzającego, urządzenie rozpoczyna proces drukowania długiej taśmy ze zdjęciami, które oddzielone są perforacją. Należy je od siebie oddzielić, pamiętając o zachowaniu ich prawidłowej kolejności, a następnie umieścić w specjalnie zaprojektowanej ramce, która pozwala na szybkie obracanie zdjęć. Dzięki temu otrzymywany jest efekt znany każdemu z dzieciństwa - animację poklatkową.

GIFTY Polaroid
Zasada działania aparatu GIFTY, fot. Yanko Design

Obecnie nie wiadomo czy urządzenie to trafi do masowej produkcji. Jedyny jego prototyp znajduje się w domu kreatywnego studenta. Można przewidywać, że pojawienie się tego projektu w serwisie Kickstarter wywołałoby lawinę donacji ze strony użytkowników.

Jeżeli jesteście ciekawi jak urządzenie to wygląda i działa w praktyce, zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym materiałem wideo, przygotowanym przez projektanta.

Źródło: PetaPixelwww.swiatobrazu.pl