9 listopada 2022, 11:01
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2500 razy

Google prezentuje dłuższe i bardziej spójne filmy generowane przez AI

Google prezentuje dłuższe i bardziej spójne filmy generowane przez AI

Całkiem niedawno donosiliśmy o nowej technologii, którą opracowało Google. Pozwalała ona na tworzenie filmów przez sztuczną inteligencję na podstawie krótkich opisów. Początkowo Google niespecjalnie chwaliło się tym, co udało się uzyskać, ale teraz dyrektor generalny Sundar Pichai udostępnił imponujący film, który prezentuje obecne możliwości nowej technologii.

Sztuczna inteligencja tworzy coraz dłuższe filmy

Pichai zamieścił na swoim profilu na Twitterze wideo przedstawiające generator Phenaki wideo oparty o sztuczną inteligencję w akcji. Jest to nieco inna technologia niż generator wideo Google Imagen, ponieważ Phenaki jest w stanie stworzyć wideo, które zmienia sceny w czasie. Inaczej mówiąc, Phenaki może syntezować dłuższe klipy, gdyż te zmieniają się w różne sceny. Technologia przypomina nieco scenorysy filmowe, w których reżyserzy planują sceny ujęcie po ujęciu. Różnicę stanowi tylko to, że zamiast fizycznie kręcić film przez operatorów i całą ekipę, ludzi zastępuje sztuczna inteligencja. Google twierdzi, że Phenaki może generować wielominutowe filmy. 
 
Podczas gdy Phenaki jest na razie utrzymywane w tajemnicy, to Google ogłosiło, iż wybrani użytkownicy będą mogli wypróbować jego generator obrazów oparty o sztuczną inteligencję Imagen w aplikacji AI Test Kitchen. To oprogramowanie, które zostało uruchomione na początku tego roku i umożliwia Google testowanie wersji beta różnych systemów sztucznej inteligencji. 
 
 

Filmowanie aparatem

cyfrowym

 

 

zobacz szczegóły >>>

Czym wyróżnia się sztuczna inteligencja od Google?

Cały program sztucznej inteligencji opiera się na algorytmie LaMDA, który stał się sensacją, gdy latem inżynier Google Blake Lemoine stwierdził, że program chatbot AI jest świadomy. Po tym, jak Lemoine przedstawił kontrowersyjną tezę dotyczącą oprogramowania LaMDA, został zwolniony z Google. Powodem miało być naruszenie zasad bezpieczeństwa danych. 

 
Czy była to szalona teoria, czy może faktycznie zbliżamy się do nowej epoki w technologii… i cywilizacji? Na razie najpewniej to pierwsze, ale nie mniej ogromnie fascynujące są dokonania algorytmów Google i to, jak to wpłynie na fotografię i film. 
 
Kursy fotograficzne on-line w abonamencie

 

 www.swiatobrazu.pl